Neden AAA oyun çıkmıyor?

İşletim sistemi
Android
Galaxy S8'de rahat rahat oynuyordum. Kendi cihazım, parasıyla oyunu satın aldım. Sorun olmamalı.

Mobilde oynanacak en iyi yarış oyunudur bence. PC de oynamıştım. Oyundaki araba ve pist çeşitliliği bayağı güzel, ama keşke ilk Grid'i mobil'e getirselerdi.

Kanka o küçücük ekranda sence insanlar 3 5 saat aralıksız şekilde arasahne izleyebilir mi? Ya da tuşlara basabilir mi? Combo yapabilir mi?

Hatırlar mısınız bilmiyorum ama Nova serisi mobilde çok başarılıydı. Sonra Gameloft'un içinde ne yaşandıysa bu oyunun serisini kapsayan 3 oyun Play Store'dan silindi. Oyun serisi resmen Halo'nun mobil sürümüydü.

Hikaye, görev dizaynları, grafik olarak çok başarılılardı. Bu oyunlar taa 10 sene öncesinde olmalarına rağmen şu anki mobil oyunlara taş çıkartırlardı.

Keşke bu yoldan devam etselerdi.

Neden yüksek kalitede hikayeli ve düzgün optimizasyonlu yani çoğu telefonun kaldırabileceği bir mobil oyun çıkmıyor ?
Genshin impact mobil için AAA oyun sayılır. Hem yüksek maliyetle yapılmış hem de teknik kalite olarak mobile göre üst düzey bir oyun.

Çünkü mobil platformun yapısı böyle. PS Vita'yı da öldüren şey aslında buydu.
Mobil oyuncu saatlerce oyun oynamak, bir hikayeyi takip etmek istemez. Ya da bir hikaye takip edecekse bile bu bildiğimiz oyunlardaki gibi olmaz.
Mobil oyuncu bulduğu boşluklarda (Toplu taşımada giderken, birini beklerken v.b) girip oyununa bakar çıkar. Öyle bir oyuna oturup gömülebilecek olsa zaten gider onu bilgisayarda ya da sabit konsolda oynar.
O yüzden mobil oyunun çok kafa yormayacak, girip 5 dakika veya yarım saat bakılıp çıkılabilecek bir şey olması gerekir.
Bir de mobil cihazlar her daim internete bağlı olduğu için insanlar AAA oyun parasını oyundaki tek bir mücevher paketine ya da bir skine gözü kapalı gömebiliyorlar. E firmalar da AAA oyun yapmanın maliyetine ve riskine girene kadar milletin içindeki rekabet duygusunu kaşıyacak çok basit bir oyun yapıp parayı çuvalla götürmeyi tercih ediyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı