Neden AMD ve Intel dışında işlemci üreten marka yok

Ekran kartında bir sürü marka yok. AMD ve NVIDIA'nın çipini kullanıp sadece kendi soğutma sistemlerini kullanıyorlar.

Ekran kartı üreticisi AMD ve NVIDIA var sadece başka yok. Diğerleri AMD ve NVIDIA GPU'larını kullanarak model çıkaran markalar.
Intel de geliyor Çinliler de🙂
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çünkü 32 Bit mimarisinin patenti Intel, 64 Bit mimarisinin patenti de AMD'de. Kafana göre yapamazsın o yüzden.
Ufak bir düzeltme. 32 bit mimari veya 64 bit mimari demek yerine x86 ve x64 denirse daha iyi olur. 32 bit ve 64 bit olan bir sürü mimarı var çünkü. Bahsettiğiniz mimarilerin özelliğindense adlarını kullanmanız daha doğru olur.

Aslında sadece Intel olacakken IBM ile yapılan bir antlaşma gereği Intel AMD markasını kuruyor sonra ikisi takılıyor. Yani Intel istemeseydi AMD bile olmayacaktı.
Evet. Hatta Nvidia kurulurken AMD karşı çıkınca Intel AMD'ye adam ol lisansını iptal ederim demiş. Intel olmasa hiç biri olmazdı.

Aslında sadece Intel olacakken IBM ile yapılan bir antlaşma gereği Intel AMD markasını kuruyor sonra ikisi takılıyor.

Bu yazımın doğruluğundan şüphe duyanlar için detaylı bir şekilde buraya yazdım. Merak eden girip okuyabilir.

Bu mesaj neden yanlış bilgi yedi? Doğrusu bu diye biliyordum ben de.

Sanırım bir yanlış anlaşılma oldu. Ama hala "hahaha" emojisi bırakıyorlar onu ben de anlamadım. Mesajı düzeltebilsem açıklamamı oraya koyacaktım ama mesajı düzeltemiyorum.

Bilgi tam olarak doğru değilmiş hatalar mevcutmuş yukarıda attığım linkte doğrusunu tartıştık.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı