Neden asgari ücretli için bir araç yok?

Ülkede TOGG gibi markaların çoğalması lazım. Siyaset aracı olarak kullanılmasaydı bu araba bu kadar nefret edilmezdi. Ya TOGG asgari ücretliler için bir otomobil üretecek kendini geliştirip ya da TOGG gibi markalar açılacak.

Ve evet panda. Panda aşırı kullanılıyor Avrupa'da. İtalya'daki modelleri zaten söylemeye gerek yok adımbaşı Fiat.

Bende fiatçıyım kardeşim İtalyan'cıyım pandanın üretilim amacını biliyorsan eğer Türkiye'nin bitik bir ülke olduğu ayan beyan ortada.

Panda 1980'li yılların başında fakirler evden işe işten eve gitsin alışveriş yapsın yerine göre seyahat etsin diye çıkarılmış bir model.

Ya adam Maserati'ye, Alfa Romeo'ya sahipken neden lüks bir araba çıkarsın? Hepsi bir Fiat.

Dostum ben spor otomobil üretsinler demiyorum veya lüks otomobil. Arabaları plastik bir teneke. Bizim araç Skoda Rapid bu araba lüks müks değil. Sağlamlık istemek lükslük oluyorsa bir şey diyemem.

Ülkede asgari ücretli doğru düzgün beslenemiyor bile, ne arabası? Arabadan vergiyi tamamen kaldırsan bile aileden bir miras kalmadıysa asgari ücretli biri A sınıfı araba bile alabilecek durumda değil. Ayakkabı alırken kırk defa düşünmek zorunda kalıyor insanlar, telefon ve bilgisayar gibi şeyleri zaten düşünmeyi bile bıraktılar arabayı nasıl düşünsünler?

Kim tutuyor ekonomisti üretim yapmasın diye?

Önceden tarım vardı oda bitti kim tutuyor abi üretim yapmasın diye?
Duymadın mı? Lozan'ın bitişini 25 yıl erteledi dış güçler, Lozan bitince madenleri çıkaracağız, tarım yapabileceğiz. Asgari ücretli Mercedes hatta Ferrari bile alabilecek. Açın pencereleri! Yakın kombileri! :D

Ülkede asgari ücretli doğru düzgün beslenemiyor bile, ne arabası? Arabadan vergiyi tamamen kaldırsan bile aileden bir miras kalmadıysa asgari ücretli biri a sınıfı araba bile alabilecek durumda değil. Ayakkabı alırken kırk defa düşünmek zorunda kalıyor insanlar, telefon ve bilgisayar gibi şeyleri zaten düşünmeyi bile bıraktılar arabayı nasıl düşünsünler?

Duymadın mı? Lozan'ın bitişini 25 yıl erteledi dış güçler, lozan bitince madenleri çıkaracağız, tarım yapabileceğiz. Asgari ücretli Mercedes hatta Ferrari bile alabilecek. Açın pencereleri! Yakın kombileri! :D

Yaşasın Türk asgari ücretliler için ahiret cennet 🤗

Sıkın dişinizi şurada ölmeye ardından kıyametin kopmasını beklemeye sonra hesap gününe sonra cehennemde süresini bilmediğin kadar yanmaya en sonunda sırat köprüsünü geçip cennete girmeye ne kaldı belki yarın belki yarındanda yakın 😆😆😆

Ah zavallı garip Türk halkı :)

Avrupa'da Renault, Peugeot, Citroën, Fiat, Dacia, Seat, Opel gibi araçlar asgari ücretlinin alıp kullandığı markalar, neden Türkiye'de asgari ücretlinin gönül rahatlığı ile sıfır alıp kullanacağı bir marka model yok piyasada?

Alım gücümüz düşük çünkü. Ürün aynı ürün ancak ülkeye gelişinde ki maliyetler, vergiler ve bizim paramızın değersizliğinden kaynaklanan finansal ortam bu hale getiriyor.

Asgari ücretle yaşayanlar, bırak araba almayı sağlıklı beslenemiyor bile.

Harbiden düşündüm de üstünkörü bir hesapla gelirimin %40'ı beslenmeye gidiyor lmao :D
Aslında etkisi cidden yüksek. Diyelim yeni bir araba alacaksın bayiden adam erken getirimden para alıyor veya araba geldi ekstra üstüne para ekliyor olan asgari ücretliye oluyor. Keşke tüm markalar internetten satış olayına geçse Mercedes, Tesla gibi.
Dostum bence vergi oranlarını düşündüğünde, üretimde ki aksamaları düşündüğünde ve enflasyondan dolayı tuvalet kağıdının bile stoklanıyor olmasını düşündüğünde bayinin eklediği 20 30 k elimizin kiri. Eli yüzü düzgün, güvenli bir araç alayım dersen kafadan 1.5m çıkartacaksın bırak bayi alsın 100 bin alsın da ben bir Volvoya neden 2m veriyorum abijim?

Kim tutuyor ekonomisti üretim yapmasın diye?

Önceden tarım vardı oda bitti kim tutuyor abi üretim yapmasın diye?
Dostum hammaddeyi 10 liraya aldığın, 20 liraya işlediğin 35 liraya sattığın ve tüketiciye senden bağımsız, 50 liraya sunulan bir üründe ne kadar kar edebilirsin? 10 milyon doların olsa böyle bir ticarete mi girersin cidden? En ufak aksilikte zarara sayabileceğin, siyasi kararların zart zurt işini bir anda tam tersine çevirebildiği, adalet sistemine güvenmediğin, yurt dışından yatırımcı ve alıcı çıkmasının garantisi olmadığı bir ortamda mı yaparsın ayrıca? Dışarıdan yorum yapmak kolay biraz görmeye çalışmak gerek.

Sıkıntı yok, asgari ücretli olanların ezici çoğunluğu AKP'ye ve tayyipe oy verdi ve yine verecek, herkes halinden memnun. Asgari ücretlinin araba neyine gerek? Toplu taşıma yeter de artar da tıkış tıkış gitsinler gidecekleri yere. Olmadı yürüsünler, arabayı bırak ayakkabı aldıklarına şükretsinler Türkiye'de.

Asgari ücretlinin yaşam ve varlık amacı zenginleri, sonradan görme zenginleri, çingenelikten gelip illegal işlerle patronluğa evrilenleri daha zengin etmek ve iktidarı ayakta tutmak, başka bir işe yaramazlar. Bir de araba mı alacaklar?

Açıkçası asgari ücretli için yapılacak tek model, ilk araç için sıfır vergi politikası olabilir en fazla. Açıkçası sosyal devlet anlayışı olsa, böyle bir adım atılırdı, ancak umursayan yok zaten.
İmkansız maalesef yapmaları. Adamlar daha telefon için yurtdışı üretimli cihazlara vergi muafiyeti yapamıyor cari açık olacak diye. Gerçi bakan da bir yandan haklı. Bizim açgözlü halk bunu da ticarete dökmeye çalışıyor gider yoldan üniversite öğrencisi çevirir onun adına alıp satmaya çalışır. Araba için muafiyet olsa al satçılar meydana üşüşür herkesin adına araba almaya çalışır ondan sonra da büyük ihtimalle memur maaşları falan ödenemez. Zaten çok büyük bir vergi geliri var hükümet ondan faydalanamazsa çok zorlanır.

İmkansız maalesef yapmaları. Adamlar daha telefon için yurtdışı üretimli cihazlara vergi muafiyeti yapamıyor cari açık olacak diye. Gerçi bakan da bir yandan haklı. Bizim açgözlü halk bunu da ticarete dökmeye çalışıyor gider yoldan üniversite öğrencisi çevirir onun adına alıp satmaya çalışır. Araba için muafiyet olsa al satçılar meydana üşüşür herkesin adına araba almaya çalışır ondan sonra da büyük ihtimalle memur maaşları falan ödenemez. Zaten çok büyük bir vergi geliri var hükümet ondan faydalanamazsa çok zorlanır.
Türk halkı eskiden böyle değildi, artık tamamen bireysel çıkara döndü işler.

Yeni konular

Geri
Yukarı