Neden bir programlama dili ile her şey yapılamıyor?

119076

Kilopat
Yanlış bilmiyorsam bilgisayar, yazılım dillerini makine diline çevirip işleme koyuyor. Yani esasında bilgisayar, tüm dilleri makine diline çevrilince anlıyor. O zaman neden bir sürü dil var? Sonunda hepsi makine diline çevrilecek. Neden bir dil ile her şey yapılamıyor? Mesela neden C dili ile oyunlar yapmıyorlar ya da neden web programlama yapmıyorlar da başka diller ile yapıyorlar bu işleri? Her halükarda kodun sonu belli değil mi? Epey kafamı kurcalıyor :). Ha bir de gerçekten C ile 3D oyun yapmak istense mümkün mü? Teşekkürler.

Verilen örnekler çok güzel dostlar. Büyük ihtimal çok yanlış olmakla birlikte bu cümleyi de kurmak istiyorum: İnsanoğlu çeşitli alanlar için ayrı dillere yoğunlaşmak yerine bütün bu emeği tek dile verip daha çok platforma uygunluk ve daha çok kabiliyet amaçlasaydı da yine teknoloji aynı yerde mi olurdu, yoksa günümüzden geri mi kalırdık sizce?

Başka değinmek istediğim konu da: ben yazılıma yeni yeni bulaşıyorum. Sıfır noktasında falanım anlayacağınız. C ile adım attım bu işe. C ile ilgili okuduğum ve yaptığım tüm egzersizler konsol üzerinde olan şeyler. Fakat biraz araştırma yaptım. Mesela C dili ile zamanında Quake 2 gibi oyunlar yapılmış. Gerçekten kafamda canlanmıyor. Mesela C ile nasıl 3 boyutlu görüntü oluşturuyorlar? Veya arada başka olaylar, teknolojiler mi var?

Belki bunlar hakkında bilgisi ya da kaynağı olanlar vardır. Teşekkürler.

Turing-Complete bir dil ile yaptigin her isi baska bir Turing-Complete dil ile de yaparsin.

Yapilamamasinin sebebi yeteneginin olmamasindan ziyade yapilmasinin zor olmasi olur genelde.
Kimi diller tek thread calisir, kimisi interpretore ihtiyac duyar, o sebeple yapilamaz.

İşlevsellik, zorluk ve uygulanabilirlik...

Bir de diyelim ki X işi için uygun iki programlama dili var. Ama birisi için diğerine göre daha fazla döküman ve kaynakça bulunuyor. Bu noktada bir dil diğer dilin önüne geçmiş oluyor.

Bir dil ile her şeyi yapmak zor ve gereksiz. Bu nedenle birisi programlama dili tavsiyesi istediğinde, önce yapmak istediği şeyi soruyoruz. :)

Son düzenleme:
Turing-Complete bir dil ile yaptigin her isi baska bir Turing-Complete dil ile de yaparsin.

Yapilamamasinin sebebi yeteneginin olmamasindan ziyade yapilmasinin zor olmasi olur genelde.
Kimi diller tek thread calisir, kimisi interpretore ihtiyac duyar, o sebeple yapilamaz.
Ufak bir göz attım. Bir nevi denklik gibi bir şey sanırım. Eğer iki dil de Turing-Complete özellikteyse teorik olarak aynı şeyler ikisinde de yapılabilir. Ama dediğiniz gibi dilin özelliğine bağlı olarak verimlilik giriyor işin içine anlaşılan.
İşlevsellik, zorluk ve uygulanabilirlik...

Bir de diyelimki X işi için uygun iki programlama dili var. Ama birisi için diğerine göre daha fazla döküman ve kaynakça bulunuyor. Bu noktada bir dil diğer dilin önüne geçmiş oluyor.

Bir dil ile her şeyi yapmak zor ve gereksiz. Bu nedenle birisi programlama dili tavsiyesi istediğinde, önce yapmak istediği şeyi soruyoruz. :)
Her alana saldırmaya çalışan aç gözlülere hangi dili öneriyorsunuz peki hocam? :)

Siz vetenire göründünüz mü hiç? Hatta KBB uzmanına gözünüzü muayene ettirdiniz mi? Sanırım gayet açıklayıcı oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı