Neden biz daha üstünü görünce kıskanıyoruz?

Mesela bu bende PC ve arabalarda oluyor. "uff abi Mercedes'e bak!" ama hiçbir zaman alamayacağım. Ve bilgisayarım benim için iyi olsa bile daha iyisini görünce kıskanıyorum. Ve bir laptopum olsun istiyorum. Reddit'te Pcmr'da millet fotoğraf atıyor hem masaüstü var hem de yanında laptop var. Ve bende ister istemez kıskanıyorum. (laptopum olsa iyi olurdu tatilde falan iyi olur.) Neden bu oluyor? Nasıl bunu önleyebilirim?

Eğer o şeyleri emeğiyle almışsa helal olsun diyorum ancak torpil veya illegal yollar sayesinde aldıysa batsın beter olsun diyorum bu kıskançlığa girmez bence.

İnsan her zaman kusursuza yakını ve mükemmeliyeti ister. Bu yüzden doyumsuz ve "kıskanç" oluruz, ne alırsak alalım bizi aslen tatmin etmeyecek ürünlerdir.

Kusursuzu ve mükemmeliyeti değil de kendine yakışanı ve kendine yeteni almayı öğrendiği zaman insanın kıskançlığı da ortadan kalkıyor, kimseyi kendimden üstün görmüyorum, göremiyorum. Bu kişinin kendisine yapabileceği en büyük güzelliktir. İnsanlar en güzel şeylerin de en mükemmel şeylerin de sahibi olsun; Allah daha çok versin. Kimseyi kendimle kıyaslayarak kendime hakaret edip de krizlere girmiyorum.

Hayat okyanusunda hareketlenen yaprak gibi yaşayıp gidiyoruz. Uçsuz evrende toz büyüklüğünde bile yer kaplamayan varlıklarız. O yüzden böylesine basit şeyleri kafaya takmamayı çok önceden öğrendim. Boş hırslara ve boş arzulara sahip insanlar bataklıkta hareket eden bir solucan gibi tükenip gidiyor taze nehrin akıntısına karışmak varken.

Ha bir de insanoğlu arzularını gerçekleştirince tüm hayat gayesini ve amacını kaybeder :). O yüzden bu döngüye hiç takılmamak en iyisi. Sizlere de önerim dostlarım; dünya malına tapmayın ancak dünya malından da kopmayın. Elinizden gelenin en iyisini deneyip başarın ve böylesine basit hırsları gerinizde bırakın. İnanın çok şey kazanabilirsiniz belki de, iyi Sosyaller.

Yeni konular

Geri
Yukarı