Neden DotA ve LoL dışında başka MOBA oyunu yok?

Çok uzun süredir piyasadalar, artık tekel gibi bir şey oldular.

Şahsen orta çağ temalı, fantastik kahramanlar vs temalı bir MOBA görmek isterdim. Hatta ilk bakışta saçma gelse dahi Rainbow'da onlarca operatör olduğundan Rainbow'un dahi bir mobasının yapılmasını isterdim güzel bir fikir olabilir.

İyi de oyuncuya çeşitlilik sunmamak çok kötü değil mi? Resmen herkes ya onu ya bunu oynasın modundalar öyleyse.

Aynı kalitede olmuyor yani Riot çok deneyimli ve iyi bir firma oyunu sistemli ve kaliteli yani küçük bir ekibin yapacağı bir MOBA düşük kalitede olacaktır yani bu yüzden çok bir kitleye ulaşamazlar bu da boşuna uğraş demek yani risk.

Piyasayı domine etmiş iki oyun işini fazlasıyla iyi yapıyor zaten. İnsanlar iyisi dururken sırf çeşitlilik olsun diye daha düşük kalitede bir oyunu tercih etmezler. En azından büyük çoğunluk etmez. Ayrıca MOBA oyunları ciddi oyun bilgisi istiyor. Oyunda ustalaşmak için uzun saatler harcamak gerekiyor. Bundan dolayı kolay kolay alternatiflerine yönelmiyor insanlar. Bu iki oyun dışında daha küçük kitlelere hitap eden çok sayıda MOBA oyunu mevcut zaten. Başka MOBA oyunu yok demek yanlış olur.

Piyasayı domine etmiş iki oyun işini fazlasıyla iyi yapıyor zaten. İnsanlar iyisi dururken sırf çeşitlilik olsun diye daha düşük kalitede bir oyunu tercih etmezler. En azından büyük çoğunluk etmez. Ayrıca MOBA oyunları ciddi oyun bilgisi istiyor. Oyunda ustalaşmak için uzun saatler harcamak gerekiyor. Bundan dolayı kolay kolay alternatiflerine yönelmiyor insanlar. Bu iki oyun dışında daha küçük kitlelere hitap eden çok sayıda MOBA oyunu mevcut zaten. Başka MOBA oyunu yok demek yanlış olur.
Aslında biraz basit her kesime hitap eden bir MOBA oyunu yapsalar o zaman alternatif olarak tercih edilebilir.
Warcraft bir suru modu var ve LoL'e 1000 basar.

Warcraft'in Angel Arena modunu oynayan bilir.
Aralarından en beğendiğiniz Warcraft mı? Ben küçükken oynamıştım ama hile ile ve offline şekilde.
LoL falan oynamadığım için bilmiyorum.

Herkese selamlar, bugün aklıma takılan bir konuyu sizlerle de paylaşmak istedim. Seneler evvel sevdiğim fakat kısa ömürlü bir dergi olan Free2play dergisinde diğer MOBA türü oyunların zaman zaman tanıtımlarına rastlardım. Hatta DC konseptli bir fantastik MOBA da tasarlanıyor ve çıkışına hazırlanıyor diye haberler olurdu. Senelerdir bu türü sadece bu 2 oyunun götürmesi sizce de oyuncular için biraz sıkıcı değil mi? Çeşit çeşit MOBA oyunu olsa ne olur yani.
MOBA oyunları çok tek siz bilmiyorsunuz. :D Kısa telefon olarak en iyileri MLBB ve WR PC'de Smite öneririm ama biraz ping sorunu var. Bilmemeniz çok normal o 2 oyun en ünlüleri.

Geri
Yukarı