Neden F/P Deniyor?

F/P olmasının sebebi fiyatına göre performansı. Şimdi bir kulaklığı ele alalım. Fiyatı 50 TL. Ve verdiği performans 10 üzerinden 8. Bu kulaklık fiyatına göre iyi bir performans veriyor. Başka bir kulaklığı ele alalım. Bununda fiyatı 150 TL olsun. Verdiği performans 10 üzerinden 9. Benimde bütçem 100 TL diyelim. Gider f/p olanı alırım. Çünkü ben bütçemi aşmadan alabildiğimin en iyisini almaya çalışırım. Ama benim için öncelik performans ise bütçemi arttırırım.
F/P demek, fiyatına göre performans demek değildir. Tam aksine birim performansdaki fiyat demektir. Öyleyse ilk cümleniz yanlış.

Zaten aslında matematiksel bir kullanım değildir. Tamamen kulağa hoş geldiği için kalıplaşmış bir formüldür.

Böyle şeylere fazla vakit harcamamak lazım.

Araya "/" işareti kondu diye rakamları bölmene gerek yok yahu her şey matematik değil.
Her şey matematik. Yabancılar kısa çizgi kullanıyor.
F/P demek, fiyatına göre performans demek değildir. Tam aksine birim performansdaki fiyat demektir. Öyleyse ilk cümleniz yanlış.
Fiyatına göre performansı ile performansına göre fiyatı arasındaki fark neyin neye oranı olduğu. Ufağı iyi kabul ederseniz biri olur, büyüğü iyi kabul ederseniz diğeri. İlk cümlede sorun yok.
Hatta kullanıcılar cebindeki paraya göre eşya baktıkları için birim performanstaki fiyata değil birim fiyattaki performansa bakıyorlar. Aynı paraya en yüksek performansı nasıl alırım derdindeler. Performansı en yüksek olanı en ucuz fiyata arıyorum derdinde değiller.

Önemli olan tabiri kullanan ile kullananı dinleyen arasındaki iletişim sorunsuz şekilde kurulabiliyor mu. Önemli olan bu.
Yani ben F/P dediğimde siz söylemek istediğimi anlıyor iseniz bence sorun yok.
Ya da tam tersi siz P/F dediğinizde söylemek istediğinizi anlıyorsam sorun yok. Ama eğer siz doğrusunu söylediğiniz haldekarşı taraf tarafından anlaşılmıyor ise bence çok da diretmeye gerek yok anlayacağı şekilde söylersiniz.

Her şey matematik. Yabancılar kısa çizgi kullanıyor.

Ona bakarsak yabancılar kısaltma da pek kullanmıyor. Bizde F/P ne kadar çok kullanıyorsa onlarda P-P diye çok nadir görürsün. Ayrıca matematikte ısrar ediyorsun madem performansı fiyata bölersen doğru orantılamış oluruz. 100/50, 100/25 değil 50/100, 25/100 şeklinde orantılamalıyız.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı