Neden Gaming Laptoplarda harici ekran kartını kullanıyoruz?

Bu durumdan nasibini alan iki marka var Casper ve Monster bu iki firma uyguna dandik parçalar kullanmakta bir numaralar. Özellikle bu iki marka ekran kartını çok önde çıkarıyorlar. Cihazda ekran kartına geçmek için fonsiyonlar da bulunmuyor. Bu özelliğin ASUS, MSI vs. sistemlerde bulunması normal.
Casper, monster gibi markalardan uzak durmanızı öneririm. Onun yerine asus ve msi iyi bir alternatif olabilir sizler için. Sonradan başınız ağrımasın.

3090 Ti mobil kartı'na gerçekten lafım yok. Çok iyi, çok güzel bir kart. Ancak laptop olunca iş sıkıntı.
3090TI mobil mi var?
Konu sahibi olayı cok yanlış anlamış. Sarja takili yada değil her iki durumda da harici ekran kartı kullanilabilir, sadece batarya süresini etkiler. Dahili GPU'yu devre dışı bırakmanın bazi laptoplarda yolu MUX anahtarı, çoğu laptopta ise harici monitöre bağlamaktir. Dahili GPU'yu devre dışı birakmanin da performansa etkisi yüzde 5-10 arasıdir oyununa göre.
Minecraft'ta UHDye shader yüklemeyi dene bir, ben denedim işkence resmen.

Bu durumdan nasibini alan iki marka var Casper ve Monster bu iki firma uyguna dandik parçalar kullanmakta bir numaralar. Özellikle bu iki marka ekran kartını çok önde çıkarıyorlar. Cihazda ekran kartına geçmek için fonsiyonlar da bulunmuyor. Bu özelliğin ASUS, MSI vs. sistemlerde bulunması normal.
MSI , ASUS ve MONSTER aynı anakart üreticisinden ( tongfang) alıyor.

Casper, monster gibi markalardan uzak durmanızı öneririm. Onun yerine asus ve msi iyi bir alternatif olabilir sizler için. Sonradan başınız ağrımasın.
Casper evet, Monster bir kısmı evet.
Bir kısmı hayır.

Mesela benim cihazımda Mux var (Açmaya üşeniyorum onu hiç karıştırma.)

Gülsem mi, ağlasam mı bilemedim.
Monster Tulpar T7.20.3 Cihazım ve MUX ile sadece Harici ekran kartını kullanıyorum.

Beğenmediğin markanın her laptopunda MUX var..
Birde Her 4gb ekran kartlı laptop "GAMING LAPOTOP" değildir.

1653326989095.png

Mesela mağazada çok güzel bir Gaming bir laptop gördünüz;

"Aman aman çok güzel bu. Canavar canavar..."

Etikette'de 3090 Ti olduğunu görürsünüz. Ancak yanında Intel HD Graphics'ya da AMD APU graphichs görürsünüz. Eve gelince büyük heyecanla laptopu açarsınız. Ve düşük FPS değerleriyle oynarsınız. Bir bakmışsınız Intel'ya da AMD'nin dahili grafiğini kullanıyor. Bunu aşmak için haricen monitör alacaksınız.

1.'si dahili grafik birimini değil, ekran kartını kullanır.

2.'si Mux Switch tam olarak bu yüzden var.

O dediğiniz olmaz. Eğer Pes 13 gibi oyun oynarsanız yani düşük sistem, o zaman sistem haklı olarak hariciyi kullanmak yerine dahili olanı kullanır çünkü düşük oyunlarda o bile iş görüyor. Aslında bu güzel bir şey. Misal siz Tomb Raider oynarken dahili ekran kartında kalmazsınız
1.'si dahili grafik birimini değil, ekran kartını kullanır.

2.'si Mux Switch tam olarak bu yüzden var.
Hocam bu Mux Switch muhabbeti nedir anlatır mısın kısaca?

Geri
Yukarı