Neden Genetik Hastalıklar Var?

ben Evrim'i doğru bulmuyorum, hatalı olduğunu düşünüyorum ve Evrim'in bazı kısımları doğru olsa da genel olarak hatalı bir teori olduğunu düşünüyorum.
Senin doğru bulup bulmaman Evrim gerçekliğini ortadan kaldırmaz, evrimin hatalı olduğunu söylemekte cehaletten başka bir şey değil. Senin dediğin ile benim dediğim arasında da benzerlik yok. Ölümle de evrimin bir alakası yok, ölümden sonra anlayacağız gibi bir durumda söz konusu değildir. Aklınız ermiyor diye bilimsel gerçekler yok olmuyor, siz anlamıyorsunuz diye Evrim hatalı ve yalan olmuyor. Burada suçu kendinizde arayın, bilmediğiniz şeylere de yorum yapmayın bu kadar basit.

Senin doğru bulup bulmaman Evrim gerçekliğini ortadan kaldırmaz, evrimin hatalı olduğunu söylemekte cehaletten başka bir şey değil. Senin dediğin ile benim dediğim arasında da benzerlik yok. Ölümle de evrimin bir alakası yok, ölümden sonra anlayacağız gibi bir durumda söz konusu değildir. Aklınız ermiyor diye bilimsel gerçekler yok olmuyor, siz anlamıyorsunuz diye Evrim hatalı ve yalan olmuyor. Burada suçu kendinizde arayın, bilmediğiniz şeylere de yorum yapmayın bu kadar basit.
Sadece saygı duyacağım ve onun için sert çıkmayacağım size ama konu ne kadar Felsefe bölümüne açılmış olsa da bilimsel bir soru ve sadece bilim ile cevap vermek durumundayız, Evrim sizin için doğru bir düşünce olabilir ama bilim dünyasının geneli Evrim'in kanıtlanmamış bir teori olduğunu kabul ediyor ve asli kaynak olarak kullanılmıyor, sucu kendimde aramayacağım çünkü Evrim'in doğru olmadığını kabul ediyorum, sadece sizinle farklı düşündüğüm için cehal damgası almanın da tek sebebininin sizin başka görüşlere kapalı olmanıza bağlıyorum, konunun uzamasını istemiyorum ve başka inançlara da saygın ve kendi doğrunuzdan farklı ya da sahip çıkmanızı öneririm, iç dünyanızı laiklestirin.

Evrim sizin için doğru bir düşünce olabilir ama bilim dünyasının geneli Evrim'in kanıtlanmamış bir teori olduğunu kabul ediyor ve asli kaynak olarak kullanılmıyor.
Bu dediğin tamamen uydurma, bilim dünyasında evrim kabul edilmiş bilimsel bir gerçekliktir. Tek bir makale göster de görelim, kanıtlanmamış falan bırakacaksınız bu ayakları. Kanıtlanmamış demenin tek nedeni yine yukarıda dediğim gibi bilgisizliğinden kaynaklanıyor. Bilim dünyasında, dünyanın önde gelen tüm üniversitelerinde de Evrim geçerliliği hakkında en ufak bir tartışma söz konusu değildir. Evrim 1869 yılından beridir Bilim dünyasında kabul edilmiş bir bilimsel gerçekliktir. Hem evrimi bilmiyorsunuz, hem utanmadan bir de yalan söylüyorsunuz, yok bilim kabul etmiyor, yoksa kanıtlanmış bir şey değil, yok ben hatalı buluyorum bu sözlerden bir an önce vazgeçin. Bilmediğiniz şeylere de kılıf uydurmayın. Evrimi anlamamak sizin suçunuz, bilim ve bilim dünyasının suçu değil. Bilmiyorsanız bilmiyorum diyeceksiniz bu kadar basit, bilmemek ayıp değil.

Bu dediğin tamamen uydurma, bilim dünyasında evrim kabul edilmiş bilimsel bir gerçekliktir. Tek bir makale göster de görelim, kanıtlanmamış falan bırakacaksınız bu ayakları. Kanıtlanmamış demenin tek nedeni yine yukarıda dediğim gibi bilgisizliğinden kaynaklanıyor. Bilim dünyasında, dünyanın önde gelen tüm üniversitelerinde de Evrim geçerliliği hakkında en ufak bir tartışma söz konusu değildir. Evrim 1869 yılından beridir Bilim dünyasında kabul edilmiş bir bilimsel gerçekliktir. Hem evrimi bilmiyorsunuz, hem utanmadan bir de yalan söylüyorsunuz, yok bilim kabul etmiyor, yoksa kanıtlanmış bir şey değil, yok ben hatalı buluyorum bu sözlerden bir an önce vazgeçin. Bilmediğiniz şeylere de kılıf uydurmayın. Evrimi anlamamak sizin suçunuz, bilim ve bilim dünyasının suçu değil. Bilmiyorsanız bilmiyorum diyeceksiniz bu kadar basit, bilmemek ayıp değil.

Bak ne diyeceğim sadece 10-15 dakika bir kışa göz gezdirdim (o makaleyi okumuştum ve bana inandırıcı gelmemişti, Evrim ağacı bana taraflı bir kaynak gibi geliyor) ve bilim camiasında bazı kısımlarının kabul görüyorken bazı kısmının görmediğini fark ettim, Dünyadaki ülkelerin üniversitelerinde de farklı farklı fikirlerin olduğunu ve halklar arasında (Evrim'e inanlar arasında) Teistik Evrime inananların veya Ateistlerin fazla oldugunu tekrardan farkettim, bir makale Evrim'in %46'sini toplamda kabul edildiğini, günümüzde 30'larda bir kısmının geçerli olduğunu iddia etmiş (ki Evrim'e inanmayan birisi olarak bana bile mantıklı gelmedi), sizin veya Evrimi savunanların bahsettiği kadar kabul görmeyen ama birçok kısmının (ve benim de kabul ettiğim hatta doğruluk payı var dediğim için uzun süre cevremle sıkıntı yaşanmışlığım var) da kesin olarak kabul gördüğünü görüyorum, sadece basa basa kabul görüyor dediginiz için tekrardan göz gezdirdim, Evrim'i önceden araştırdım ve hakkında birçok kıtap makale vs okudum ama bana mantıklı gelmedi, mantıklı bulduğum kısımları da var örneğin adaptasyonlar ama zaten bilimde aksi kanitlanana kadar Evrim'in söyledikleri yanlış diyemeyiz sadece şu şekilde olmuştur demesine diyebiliriz ki ben diyorum çünkü Evrim teorisi 19. Yüz-yıl biliminin ışık tuttuğu veriler şu şekilde gerçekleşmiştir der bence (tam anlatamadım, hep verilen bir ornek biliyorum ama yinede vereceğim, Dünyanın oluşumunda bazı gazlar bir araya gelmiştir ve bunu bende, Evrimde doğru olarak kabul ediyor ama Evrim bunu Şans olarak kabul ederken ben bir güç ile olduğunu kabul ediyorum, kabul edilmiyor derken de bunu kastetmeye çalışıyorum, Evrim'in içerdiği birçok bilgi var ve bilimsel olanlara yok denemez ama Evrim'in bilimsel oluşumların oluşma sürecinin doğru olmadığını düşünüyorum ben, sagolun ya 2 yılın ardından tekrardan felsefeye merak salacağım gibi duruyor).
Sizinle Evrim konusunda ayni fikirde olamayacağım gibi duruyor ama araştırmak bana çekici geldi nedense (ama tarafsız Türkçe içerik yok, ya benim gibi düşünenler hep yalanlamis ya sizin gibiler hep doğru demiş, Ingilizce makale yayımlayara teşekkür, en azından Evrim şöyle, dini kitaplar şöyle ve bilim şöyle kabul ediyor diye belirtiyorlar), kabalık etmezsem bir sorum olacak; siz neden Evrim'i doğru olarak kabul ediyorsunuz, sizi cezbeden bir noktası olmalı, yanılıyor muyum ?

Son düzenleme:
Evrim ağacı bana taraflı bir kaynak gibi geliyor
Bilimin olduğu yerde taraflı olmaz, öznel düşünceye göre şekillenmez. Bana mantıklı gelmiyor diye de Evrim yok sayılamaz bunu anla.

Evrim'in %46'sini toplamda kabul edildiğini, günümüzde 30'larda bir kısmının geçerli olduğunu iddia etmiş.
Bilim camiasında Evrim geçerliliği hakkında en ufak bir tartışma yok. Yer çekimi ne kadar gerçekse evrimde o kadar gerçektir.

Dünyanın oluşumunda bazı gazlar bir araya gelmiştir ve bunu bende, Evrimde doğru olarak kabul ediyor ama Evrim bunu Şans olarak kabul ederken ben bir güç ile olduğunu kabul ediyorum.
Bunu demen bile Evrim hakkında hiçbir şey bilmediğin kanıtıdır. Bana mantıklı gelmedi demeyi de bırak, sadece bilmiyorsun, aklın almıyor ve yeterince de araştırmamışsın. Dünya oluşumun, evrenin oluşumunun evrim ile bir alakası da yoktur. Evrim sadece ve sadece dünya üzerindeki yaşamı inceler. Gezegenler, uzay evrimin konusu değil.

Evrim'in bilimsel oluşumların oluşma sürecinin doğru olmadığını düşünüyorum.
Bu dediğin sadece seni bağlar, hiçbir geçerliliği de yoktur. Evrim tespitlidir, ispatlıdır, kanıtlıdır. 1869 yılından beridir bilim dünyasında kabul görmüş, 200 binden fazla makale hakkında yazılmış, şimdiye kadar çürütecek en ufak bir argümanda bulunmadı, bulunamayacak. Evrim, doğa ve fizik yasaları değişmediği sürecede var olmaya devam edecektir. Evrim geliştirilmeye her daim açıktır, ancak bu geliştirmeye açık olması hiçbir zaman evrimin geçerliliğini yitireceği manasına gelmeyecektir, daimada geçerliliğini koruyacak, yeni türler keşfedildikçe normal olarak sınıflandırmalar yenilecek. Evrimin gerçek olduğunu DNA, gen ve fosil kayıtlarıyla net bir şekilde biliyoruz.

Bir de adaptasyon demişsin evrimin sadece mekanizmalarından biridir, bir sürü evrimsel mekanik var.

Konuyu da uzatmana gerek yok, evrim konusundaki bilgilerin yetersiz kitap okuman faydalı olur. Homo Sapiens-Yuval Noal Harrari ve Çağrı Mert Bakırcı-Evrim Kuramı ve Mekanizmaları kitaplarını okuyabilirsin öğrenmek istiyorsan.

Kaçırdığın bir nokta var. Sen durumu çok basite indirgiyorsun. Sadece birkaç parametre(sakatlık, hastalık, maddiyat vs.) üzerinden gidip eşitsizliğin olduğunu iddia ediyorsun. Halbuki dünyamızda ya da en azından hayatlarımızda sayamayacağımız kadar var olan parametre var. Ve belki de tüm her şeyi hesaba kattığımızda gerçekten bütün insanlar bir şekilde eşit duruma düşüyor. Bunu gerçekten bilemeyiz. Teknoloji forumunda olduğumuz için sana iki bilgisayardan örnek vermek istiyorum. Mesela Intel Core i9 işlemciye ve kötü bir ekran kartına sahip bir bilgisayar ve Intel Core i3 işlemciye ve iyi bir ekran kartına sahip bir bilgisayarın olduğunu düşün. i9 işlemcili bilgisayarda kötü bir ekran kartı olduğu için oyunda kasmalar ve donmalar oluyor. Aynı şeklide Intel i3 işlemcili bilgisayarda da iyi bir ekran kartı var ama işlemci kötü olduğu için oyunda yine donmalar ve kasmalar oluyor. Her iki durumda iki bilgisayar da aynı oyunu açamıyor. Eğer sadece işlemcileri baz alıp hangi bilgisayarın daha iyi olduğunu seçmeye karar verseydik elbete ki tercihimiz i9'dan yana olurdu ve i9 işlemciye sahip bilgisayarın daha iyi olduğunu düşünürdük ama ekran kartlarını da devreye soktuğumuzda her iki bilgisayarın da aynı oyunu kaldırmadığını dolayısıyla aynı veya eşit olduğunu düşünürdük. Kısacası sadece bir kaç parametreyi baz alıp insanların eşit olmadığını iddia etmek gerçekten mantıklı değil. Bu iddia büyük bir iddia ve gerekçelendirmeye muhtaç olan bir iddia. Kaldı ki sana insanlar eşit olmasa bile eşit bir şekilde imtihan olmalarına engel olmayacağını söylemiştim...
Hayatımda gördüğüm en saçma en boş örneklem olabilir bu bu arada. Yani okurken gerçekten bunları yazdı mı diye düşünmekten kendimi alamadım. Lütfen G4560'a GTX1080Ti takılıp testlere tabii tutulan videolara göz atın Youtube'dan. Açıkçası ne kadar kitap okudunuz bilmiyorum ama önemli olan çok kitap okumak değildir. Önemli olan onu anlamaktır. Tanrı konusunda görüyorum ki siz de yaşamınızın temelinde kafanıza koyulmuş agnostik ama sizin inatla kesinleştirdiğiniz bağlamlardan kopamamışsınız. Zaten en çok da buna üzülüyorum. Lanet olası baskıcı ve pozitif fikir düşmanı toplum.
Bilimle açıklananlara akılları yetmeyenler, mantık bulamayanlar ve imkan vermeyenler; bilin bakalım neyin varlığına inanıyor?

Son düzenleme:
Kaçırdığın bir nokta var. Sen durumu çok basite indirgiyorsun. Sadece birkaç parametre(sakatlık, hastalık, maddiyat vs.) üzerinden gidip eşitsizliğin olduğunu iddia ediyorsun. Halbuki dünyamızda ya da en azından hayatlarımızda sayamayacağımız kadar var olan parametre var. Ve belki de tüm her şeyi hesaba kattığımızda gerçekten bütün insanlar bir şekilde eşit duruma düşüyor. Bunu gerçekten bilemeyiz. Teknoloji forumunda olduğumuz için sana iki bilgisayardan örnek vermek istiyorum. Mesela Intel Core i9 işlemciye ve kötü bir ekran kartına sahip bir bilgisayar ve Intel Core i3 işlemciye ve iyi bir ekran kartına sahip bir bilgisayarın olduğunu düşün. i9 işlemcili bilgisayarda kötü bir ekran kartı olduğu için oyunda kasmalar ve donmalar oluyor. Aynı şeklide Intel i3 işlemcili bilgisayarda da iyi bir ekran kartı var ama işlemci kötü olduğu için oyunda yine donmalar ve kasmalar oluyor. Her iki durumda iki bilgisayar da aynı oyunu açamıyor. Eğer sadece işlemcileri baz alıp hangi bilgisayarın daha iyi olduğunu seçmeye karar verseydik elbete ki tercihimiz i9'dan yana olurdu ve i9 işlemciye sahip bilgisayarın daha iyi olduğunu düşünürdük ama ekran kartlarını da devreye soktuğumuzda her iki bilgisayarın da aynı oyunu kaldırmadığını dolayısıyla aynı veya eşit olduğunu düşünürdük. Kısacası sadece bir kaç parametreyi baz alıp insanların eşit olmadığını iddia etmek gerçekten mantıklı değil. Bu iddia büyük bir iddia ve gerekçelendirmeye muhtaç olan bir iddia. Kaldı ki sana insanlar eşit olmasa bile eşit bir şekilde imtihan olmalarına engel olmayacağını söylemiştim...
Verdiğiniz örnekler abesle iştigal.
Şimdi tanrı bir sınav yapıyorsa bu sınavın adaletli olması gerekir. Ama bakıyorsunuz ortadoğu dışına gelmiş 1 tane peygamber yok. Yani sadece ortadoğu'da ki insanlar bu sınavdan haberdar. Amerika kıtası 1500'li yıllarda keşfedildi ve İslam'da 600'lü yıllarda ortaya çıktı. Şimdi tanrı 900 yıl boyunca neden bu kıtaya da peygamber göndermedi? Yıllarca dinsiz imansız yaşadılar. Böyle sınav olur mu?

Verdiğiniz örnekler abesle iştigal.
Şimdi tanrı bir sınav yapıyorsa bu sınavın adaletli olması gerekir. Ama bakıyorsunuz ortadoğu dışına gelmiş 1 tane peygamber yok. Yani sadece ortadoğu'da ki insanlar bu sınavdan haberdar. Amerika kıtası 1500'li yıllarda keşfedildi ve İslam'da 600'lü yıllarda ortaya çıktı. Şimdi tanrı 900 yıl boyunca neden bu kıtaya da peygamber göndermedi? Yıllarca dinsiz imansız yaşadılar. Böyle sınav olur mu?
Japonyaya inen peygamberlerin ismi Hz. Naruto, Hz. Takashi, Hz. Hiroshi, Hz. Makato. (!)

Yeni konular

Geri
Yukarı