Neden herkes bilgisayar mühendisi olmak istiyor?

Bu ilk cümle genellenebilir değil işte az bir kısım alıyor.

O zaman çevrem azınlıktan oluşuyor herhalde hatta çevremin çevreside aynı şekilde :) azınlıktan oluşuyor herhalde. Daha 1 tane endsütri, bilgisayar, ee ve makineden yakınanı görmedim. Aksine olumlu şeyler gördüm tavsiyelerini aldım.

O zaman çevrem azınlıktan oluşuyor herhalde hatta çevremin çevreside aynı şekilde :) azınlıktan oluşuyor herhalde. Daha 1 tane endsütri, bilgisayar, ee ve makineden yakınanı görmedim. Aksine olumlu şeyler gördüm tavsiyelerini aldım.
Yakınılmaz zaten ama o zaman isteyen kişi sayısı 10.000 iken şuan 100.000.

Başarılar hocam bende 5000 içi istiyorum hedefim ege tıp. Ülkede zaten doktor açığı olup duruyor Almanya zaten doktor arıyor. Bir mühendislik vardı hangi bölüme geçmek istediğini bilemesende or bölümden elektriğe ya da bilgisayara geçilebiliyordu.

Ben de tıp okumak isterdim ama hastane kokusundan bile nefret ediyorum. En kötü endüstri mühendisliği seçerim belki çalışmanı alanı geniş diye biliyorum, aklımda net bir şey yok daha bakalım neler olacak. Size de başarılar.

Yakınılmaz zaten ama o zaman isteyen kişi sayısı 10.000 iken şu an 100.000.

Sana şöyle cevap vereyim. Toyota üretim yöntemine göre 10 kişi 10 brlik iş yaparken 8 işçi işi 10 10 brlik iş halledecek duruma geldiğinde işten çıkarma yapılmaz üretim arttırılır. Yani kaliteli bir mühendis olduğun sürece iş bulurusn merak etme. Daha olmadım ama yaşadığım deneyeimlere dayanarak söylüyorum. Çalışan ve çabalayan her zaman iş bulur.

ben endüstri okuyorum deneyim olsun diye çeşitli marklaların depolarında çalıştım ortamı tanıdım. Orada ki satışçılar bile 20-30k alıyorlar şu an ki ortalama üstü bir markadan bahsediyorum. Mühendisliği yapanlar ise min 50k alabiliyorlar

Ben de tıp okumak isterdim ama hastane kokusundan bile nefret ediyorum. En kötü endüstri mühendisliği seçerim belki çalışmanı alanı geniş diye biliyorum, aklımda net bir şey yok daha bakalım neler olacak. Size de başarılar.

Hocam hastaneler yenileniyor kendi odan olursa o kokuyu almazsın bile.

Sana şöyle cevap vereyim. Toyota üretim yöntemine göre 10 kişi 10 brlik iş yaparken 8 işçi işi 10 10 brlik iş halledecek duruma geldiğinde işten çıkarma yapılmaz üretim arttırılır. Yani kaliteli bir mühendis olduğun sürece iş bulurusn merak etme. Daha olmadım ama yaşadığım deneyeimlere dayanarak söylüyorum. Çalışan ve çabalayan her zaman iş bulur.

Ben endüstri okuyorum deneyim olsun diye çeşitli marklaların depolarında çalıştım ortamı tanıdım. Oradaki satışçılar bile 20-30k alıyorlar şu anki ortalama üstü bir markadan bahsediyorum. Mühendisliği yapanlar isemin 50k alabiliyorlar.

Ben zaten ona bir şey demiyorum ama kaliteli üniversitelere bakılıyor onda da.

Sektöre bakmayı beceremiyoruz veya sektörlere. Bölüme göre insanları ayırmayı ayrıştırmayı çok seviyoruz. İşletme okuyan birine herkes okuyor diyoruz, mühendis görünce ooo diyoruz. Şöyle diyebilirim YouTube, Instagram gibi platformlar üzerinden mühendisin evde 1 günü vs gibi lay lay lom anlatımlar tam olarak gerçeği yansıtmıyor. Sektörün içindeyim 5 aydır hiçbir şey dışarıdan göründüğü gibi değil. Ben mühendislik mezunu değilim, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik mezunuyum. Çalıştığım firmada işe alımdan tutun, fabrika ve holding içinde ki çalışma şekillerini tecrübe ediyorum. Mühendisler başvuruyor işe alım için (makine mühendisi), Üniversite de öğretilen temel kod ve yazılım uygulamaları dışında kendine kattığı hiç bir şey yok. Ezberlemiş, üniversiteyi bitirmiş ekstrası yok. Örnek vermek gerekirse mühendis, bir şeyi yapmak veya yazmak için uğraşmaktan çok, günümüzde sorunları çözme odaklı olması isteniyor. Paketleme robotu programlıyor fabrikada en basit örnek, robot parametreleri yanlış işliyor, hatalı işlem yapıyor veya hatalı yönerge işliyor ve sorun çıkıyor ortalığı dağıtıyor robot. Mühendisi çağırıyorlar düzeltmeyi ne yapabileceğini bilmiyor, diyor sıfırdan yazarım sistemi diyor. Kardeşim sorunu analiz et bi, yook tekrar baştan yazarım bu sırada o bant işleme tamamen kapatılıyor. Demek istediğim okuduğun bölümde en iyiysen veya kendini bölümün ile ilgili alanlarda güzel geliştirirsen, ciddiyim çok ama çok iyi yerlerde kendini bulabilirsin.
Üniversite'de felsefemiz şöyleydi, isyan etme bir çözüm üret veya yeni bir sistem geliştir sorunu çözmek içindi. Kısacası ülkemizde mühendislikler çok rağabet görüyor fakat çıktısı hiçti iyi değil. Bu başka bölümler içinde örneklenebilir.

Hocam hastaneler yenileniyor kendi odan olursa o kokuyu almazsın bile.

Ben zaten ona bir şey demiyorum ama kaliteli üniversitelere bakılıyor onda da.

Yok kankacım üniversite artık arka planda kaldı emin ol. Bir sürü insan kaynakları temsilcisyle konuştum tanıdıklar vasıtasıyla hepsinden ortak aldığım dönüşleri yazıyorum sana.
1) İngilizce su gibi olsun ve kesinlike yurt dışı tercüben olsun. Başka dilleride bilmeln avantaj.
2) hangi mühendsilik okuduğun fark etmeksizin yazılım dili bil. 2 tane yarım bieceğine 1 tane tam bil.
3) okulun önemli değil başarılı iyi puanlarla bitrmen önemli (ama okulunda iyi olsa göz çıakrmaz yani) dediler.

Yok kankacım üniversite artık arka planda kaldı emin ol. Bir sürü insan kaynakları temsilcisyle konuştum tanıdıklar vasıtasıyla hepsinden ortak aldığım dönüşleri yazıyorum sana.
1) İngilizce su gibi olsun ve kesinlike yurt dışı tercüben olsun. Başka dilleride bilmeln avantaj.
2) hangi mühendsilik okuduğun fark etmeksizin yazılım dili bil. 2 tane yarım bieceğine 1 tane tam bil.
3) okulun önemli değil başarılı iyi puanlarla bitrmen önemli (ama okulunda iyi olsa göz çıakrmaz yani) dediler.

Bende gidiş geliş içindeyim göz doktoru olayım istiyorum rahat gözüküyor bana göre ameliyatla riski yok garanti iş var hastanelerde. Önce hedefim doktorluk tabii.

Aslında hemen hemen haklısınız iş bulma konusunda çok önemi yok üniversitenin fakat üniversite aldığın eğitimi doğrudan etkiliyor. Mesela 500 binlik mühendislikte alacağın eğitim kalitesi yerlerde olur.

Selamlar, ben konuyu tam anlamadım, insanlar neden bilgisayar mühendisi olmak istiyor diye nedenleri mi bulmamız lazım? Yani yeterince iyi neden bulursak; başlığı açan ve tıp kazanmak isteyen arkadaş vazgeçip bilgisayar mühendisliğine mi yönelecek yani amacımız nedir?

Geri
Yukarı