Neden ikinci elde işini iyi yapan aracı bir firma yok?

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
Sahibinden.com, Letgo, Dolap.com vs. hepsi de komisyonuna bakıp aracı ile satıcıyı sosyal ortamda buluşturabiliyor sadece. Satıcı alıcıya güvenmiyor, alıcı satıcıya güvenmiyor. Tek buldukları GET / Param Güvende tarzında bir sistem kurabilmek. Lakin bu da tek kol çalışıyor, alıcıyı koruyan bir sistem.
Nemi sakıncaları var?
- Alıcı ürünü aldıktan sonra 2 gün içinde onay vermesi gerekiyor. 2. günün sonunda iade talebinde bulunabiliyor. O zaman ürünü satıcıya 3 gün içinde kargolaması gerekiyor. Etti mi 5 günlük bir kullanım süresi. 2 gün gidiş, 2 gün geliş desen 4 gün. Kafadan 9 gün ürününü bloke edip, kullanıp iade edebiliyorlar. Bu sadece işin iyi tarafı.
-Alıcı ürünü alıp aynı malın kendinde bulunan kusurlusuyla değiştirip bana mal bozuk geldi deyip iade edip parasını alabilir.
-Alıcı ürünü montajlarken zarar verip, bana böyle geldi diye yine çamura yatabilir.
-Yine ürünü alıp kutudan farklı bir ürün çıktı diye çamura yatabilir. Sistem ise satıcıya bu iddiaları çürümesini dayatıyor. İyi de ürünü çalışıyor olarak video kayda alıp attık diyelim, alıcı bana gönderdiği çalışmıyordu der. Aynı ürünü gönderdiğini nereden bilelim derse olay nasıl çözülecek?
Tüm bu sebeplerden ötürü 5 kişinin 4'ü bu sistemleri kullanmıyor.
Elden alışveriş seçeneğine gidiyorlar, lakin o da alışverişi çok kısıtlı bir alana sıkıştırdığında aylarca ürün satılmayı bekleyebiliyor.

Oysa esas aracılık bu olmamalı. Aracı kurumun kendine ait bir ofisi ve çalışanları olmalı. Örneğin bir işlemci satışı üzerinden gidelim. Satıcı ilandaki ürünü aracıya gönderecek, aracı ilanı ve gelen ürünü kontrol edip deneyecek. Üründe bir sıkıntı var mı, çalışıyor mu çalışmıyor mu vs. gibisinden. Duruma göre olumlu veya olumsuz dönüşü alıcıya bildirecek. Alıcı işleme devam dese ürün alıcıya gidecektir. Ürün farklı veya sıkıntılı gelirse aracı, satıcıya geri gönderecektir. (Kargolar alıcı ve satıcı tarafından karşılanacak.) Olay budur, sadece yaptıkları kontrol için bir komisyon ücreti alacaktır. Tek sorun alışveriş biraz uzun sürebilir. Lakin buna ne alıcının ne satıcının itirazı olacağını sanmıyorum. Aylarca ilanda satılmaya bekleyen ürünleri gördükten sonra. Bu sistemi yapan, yapabilen hiçbir yer yok. Sadece standart olan para havuzda tutulur sonra gider ve biz de kafadan komisyonumuzu alırıza bakıyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı