Neden Kaspersky?

Antivirüs firmaları sundukları üründen kâr etmek için veri satmak zorunda değiller. Ev kullanıcılarının oluşturduğu istihbarat ağı, tehdit veritabanına katkıda bulunarak firmanın kurumsal alandaki başarısını arttırıyor.

Ayrıca, en uçuk komplo teorilerini anlarım fakat aynı firmanın çıkardığı işletim sistemini kullanıp Defender'i gizlilik alanından eleştirmek çok mantıksız bir hareket :)

@Egoistt Dostum anlıyorum seni ama gerçekten hiçbir zaman verilerini tam olarak koruyamacaksın. Bir kere baştan Windows yerine açık kaynak kodlu bir Linux dağıtımı kullanmak gerek. Tarayıcı olarak Chromium vb. kullanman gerek. Yani Antivirüs’e gelene kadar gerçekten daha bir sürü şey var.

@Egoistt Dostum anlıyorum seni ama gerçekten hiçbir zaman verilerini tam olarak koruyamacaksın. Bir kere baştan Windows yerine açık kaynak kodlu bir Linux dağıtımı kullanmak gerek. Tarayıcı olarak Chromium vb. kullanman gerek. Yani Antivirüs’e gelene kadar gerçekten daha bir sürü şey var.
Tam olarak koruyamayacağım, bu konuda haklısınız. Zaten hangi yöntem ve nasıl bir savunma kullanılırsa kullanılsın veriler "tam anlamıyla" korunamaz, haksız mıyım? Linux konusunda da kesinlikle hak veriyorum, ilk fırsatta geçmeyi deniyorum fakat bazı elimde olmayan sebepler bunu engelliyor. Chromium konusunu biraz daha açabilir misiniz?

Tam olarak koruyamayacağım, bu konuda haklısınız. Zaten hangi yöntem ve nasıl bir savunma kullanılırsa kullanılsın veriler "tam anlamıyla" korunamaz, haksız mıyım? Linux konusunda kesinlikle haklısınız, ilk fırsatta geçmeyi deniyorum fakat bazı elimde olmayan sebepler bunu engelliyor. Chromium konusunu biraz daha açabilir misiniz?
Yani Chrome, Opera gibi tarayıcıların verileri alıp işlediğini düşünüyorum. Chromium açık kaynak kodlu olduğu için bunu yapmadığını varsaydım. Belki başka tarayıcılar da vardır verileri satmayan.

Yani Chrome, Opera gibi tarayıcıların verileri alıp işlediğini düşünüyorum. Chromium açık kaynak kodlu olduğu için bunu yapmadığını varsaydım. Belki başka tarayıcılar da vardır verileri satmayan.
Tarayıcı işi gerçekten mayın tarlası... Açık kaynak kodlu dahi olsa bu güvenilir olduğunu kanıtlamaz, doğru ya, zaten hiçbir tarayıcının güvenilirliği kanıtlı değil, sıkıntı da tam olarak burada yatıyor :D

Çok tekniksel ve yazılımsal bahanem yok fakat 4 yıldır her türlü programı kullandım hiçbiri virüs bulmadılar. Kaspersky 1 günde 2 trojan ve 2 truva atı buldu.

Evet bu konuda Microsofta çok kızıyorum. Yahu sen executable dosyaları çalıştırabilecek ve her türlü donanımı çalıştırabilecek bir işletim sistemi tasarlamışsın yani doğal olarak senin driver için geliştirdiğin yazılım mimarisi güvenlik riski barındırıyor yani UNIX ve Linux sistemlere nazaran daha tehlikedesin doğrudan derlenmiş dosyayı çalıştırıyorsun.

Neden XP'den beri bir önlem almadında bizi 3. parti şirketlere mahkum ettin? İşte bu konuda gerçekten sinirliyim Microsofta. İşletim sistemini çıkardıysan güvenliğinide kendin sağlayacaksın 2x2=4 kadar nettir. Kaspersky, Avast, Avira vs. senin yazılım tasarımını mı biliyor? Senin mimarini hangi servislerin ne kadar performans tükettiğini nasıl hata ile patladığını mı biliyor? Daha doğrusu senin kadar biliyor mu?

İşte bu mevzu yüzünden yıllarca insanlar gelen güncellemeler yüzünden yanlış algılamalar sonucu insanlar format atmak zorunda kalıp verilerini kaybettiler ve sürekli performans sorunları ile cebelleştiler.

Bunlara rağmen bu AV'ler üzerinde ki fanboyluk hala devam ediyor saçma bir şekilde.

Merhaba,

Öncelikle sizin kadar bilgili değilim. Ancak bu durumu şöyle değerlendirmek belki mümkün olabilir, diye düşüncelerimi aktarmak istedim:

MS'in güvenlik konusunda gecikmesinde belki de rekabet ihlali yaşamaktan çekinmesi olabilir. Bildiğim kadarıyla Internet Explorer, Windows Media Player gibi ürünler Avrupa'da rekabet kurulu tarafından rekabet ihlali sayıldığından Windows ile birlikte gelmesi yasaklanmıştı. Tabii isteyen sonradan yükleyebiliyordu, ayrı konu.

Bu yüzden gecikmiş olabileceğini düşünüyorum, düşük ihtimal de olsa.
Ayrıca her ne kadar real-time protection sağlamasa da MS'in Malicious Removal Tool (Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı) eskiden beri mevcut. Veritabanında meşhur zararlı yazılımlar yer alıyordu. Tabii hiç virüslü bir bilgisayarda kullanmayı tecrübe etmedim.

Neyse, konuyla ilgili olarak Kaspersky'in MS'e rekabet ihlali davası açtığını verebiliriz:

(Uzmanlık alanım olmadığından yanlış bir bilgi vermiş olabilirim, mazur görün. Yazdıklarınızı zevkle okudum, bilgilerinizi paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim...)

Kaspersky oyunlarımı siliyor. Korsan değil, karşıyım da. Steam'de var ve Epic'de var, o kadar.

Merhaba,

Öncelikle sizin kadar bilgili değilim. Ancak bu durumu şöyle değerlendirmek belki mümkün olabilir, diye düşüncelerimi aktarmak istedim:

MS'in güvenlik konusunda gecikmesinde belki de rekabet ihlali yaşamaktan çekinmesi olabilir. Bildiğim kadarıyla Internet Explorer, Windows Media Player gibi ürünler Avrupa'da rekabet kurulu tarafından rekabet ihlali sayıldığından Windows ile birlikte gelmesi yasaklanmıştı. Tabii isteyen sonradan yükleyebiliyordu, ayrı konu.

Bu yüzden gecikmiş olabileceğini düşünüyorum, düşük ihtimal de olsa.
Ayrıca her ne kadar real-time protection sağlamasa da MS'in Malicious Removal Tool (Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı) eskiden beri mevcut. Veritabanında meşhur zararlı yazılımlar yer alıyordu. Tabii hiç virüslü bir bilgisayarda kullanmayı tecrübe etmedim.

Neyse, konuyla ilgili olarak Kaspersky'in MS'e rekabet ihlali davası açtığını verebiliriz:

(Uzmanlık alanım olmadığından yanlış bir bilgi vermiş olabilirim, mazur görün efendim. Yazdıklarınızı zevkle okudum, bilgilerinizi paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim...)

Evet bu konudada haklısınız. Dünya genelinde rekabet denetleme kuruluşları şirketlerin tekelleşmesini istemediği için bu tip şeylerden kaçınmış olabilir.

Eskiden belirtiğiniz gibi defender mevcuttu Windows 7 - Vista dönemine yakın tarihlerde geldi. Ancak o kadarda etkili değildi. Şu an ben daha başarılı buluyorum. Silme konusuna gelince, Güncel olduğu sürece o sıkıntılar zamanla gideriliyor.

Eski zararlılar zaten kolayca silinmekte ancak bu yeni nesil zararlıların silinme mevzusu her anti virüs tarafından sıkıntıya girmekte. Yani zararlı yazılımların silinmelere karşı çeşitli yöntemleri var ve yeterli bilgiye sahip olmadıkları zaman anti virüsler ne yapacaklarını şaşırıyorlar.

Bu yüzden bir çok kez belirttiğim gibi deep learning desteği ile güçlendirme yapıldı güncel motorlara.

Yeni konular

Geri
Yukarı