Rehber Neden Nano IPS önermiyorum?

Öncelikle, bu konuyu Nano IPS panellerin kötü veya sıkıntılı olmasından değil sadece pazarlama stratejisinden öteye gidemediğini düşündüğüm için açıyorum. Konu ismine bakmanız yeterli. Neden alınmamalı değil neden önermediğimi açıklayacağım.

Nano IPS isimlendirmesi nedir?
Yapısında Nano Color diğer adıyla Nano Cell teknolojisi kullanılan IPS panellerin adlandırmasıdır. En nihayetinde, farklı bir panel türü değildir.

Nano Color teknolojisi nedir?
LG tarafından çıkarılan Quantum Dot benzeri bir arka aydınlatma teknolojisidir.

Neden Nano IPS önermiyorum?
IPS panellerin eksiklerini gidermek için hiçbir şey yapmıyor.
Günümüzde IPS panel teknolojisinin en büyük dezavantajları: Kontrast ve siyah tekdüzelik konularında zayıf olmalarıdır.

Peki, Nano IPS paneller bu eksiklikleri nasıl karşılıyor? Gelin, inceleyelim.

Kontrast:
1681577463264-png.png

Siyah tekdüzelik:
1681577540065-png.png

Bu paylaştığım DELL S2721DGF modelinin sonuçlarıydı. Şimdi diğer bir Nano IPS panele sahip olan LG 27GP83B-B modelini kıyaslamaya alalım. Karşıdaki ASUS TUF VG27AQ modeline dokunmuyorum.

Kontrast:
1682858958705.png

Siyah tekdüzelik:
1682859047380.png

Ele aldığım konularda karşılaştırmada kullandığım 2 Nano IPS monitör de hiçbir şekilde giriş seviyesi olarak bilinen ASUS TUF VG27AQ modelinin yanına yaklaşamıyor. Bir tek LG 27GP83B-B modeli siyah tekdüzelik konusunda yaklaşabilmiş o da iyi sayılan değer olan %2'nin tam sınırında ve ayrıca kontrastta patlak vermiş.

Gelelim karşılaştırma videolarına:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Göreceksinizdir ki DELL S2721DGF, siyah ekranlarda çok başarısız ve bu bahsettiğim konu siyah tekdüzelik olmasın rağmen sadece siyahlarda rol oynamaz; rengarenk fotoğraflarda bile gereksiz bir parlaklık yayar.

Bir başka video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Görüntü kalitesi, içerik üretim performansında MAG274QRF-QD kalitesini ortaya koymuş görünüyor.

Bu konuyla ilgili daha önce açılmış bir şikayet konusu:

Sonuç olarak, Nano IPS paneller, IPS panelin eksiklerini gidermek için hiçbir şey yapmaz. Sadece ve sadece pazarlama stratejisidir ve ne yazıkki forumdaki arkadaşlarımız dahi bu tuzağa düşen bir çok arkadaşımız var. O yüzden, bu konuyu açma gereği duydum. Teşekkürler.

Not: Değerler üründen ürüne değişebilir. Sizdeki monitörde siyah tekdüzelik performansı ve kontrast oranı bu kadar kötü olmayabilir ancak genelde böyle olduğunu bildirmek isterim.

Hocam satış stratejisi olması benim de hoşuma gitmiyor.
Çünkü NanoIPS'in arkasına sığınıp ortaya devasa bir fark koyması gerekirken tam zıttı olup eksi alması üzücü.
En azından QD performansına yakın bir görsellik beklerdim. Bu yüzden QD olayına yer vermenizi anlıyorum. Beklenti QD ama gerçekler klasik IPS...

Fakat NanoIPS sadece siyahlarda ortaya çıkan bir nitelik vaat etmiyor.
Farkındaysanız ASUS'un renk uzantısı Dell ve LG'ye göre düşük.
HDR farkındalığı bariz var. ASUS HDR'de çuvallıyor. (Tamam HDR performansları çoğu monitörde vasat bunu biliyoruz.) -Yine de üstünlük var mı var.-

NanoIPS'e benim yorumum; Kırmızı, mavi, yeşil vb renk tonlarının daha güçlendirilmiş olması. IPS'in gray ve Black uniformity zayıflıklarına müdahale etmemesi.

Fiyatından dolayı Dell'i artık öneremiyoruz zaten. İnsanların bütçesi pazarlama stratejisi olan monitörü bile almaya artık yetemiyor.
Bu kıyaslama ASUS'u daha alınır olduğunu gösteren bir inceleme ayrıca. Bunu bazen seninle tartışırdık. Dell fan boyluğunu bırakmam konusunda uyarıyordun. 😅
ASUS'u ne kadar özümsemesemde Dell'e göre daha F/P ürün. Gerçekleri kabul etmek lazım.

-Bunun gibi "nedensel" incelemeleri keşke daha çok yapsaydık @Rory the Profound hocam.

En azından QD performansına yakın bir görsellik beklerdim. Bu yüzden QD olayına yer vermenizi anlıyorum. Beklenti QD ama gerçekler klasik IPS...
Quantum Dot da IPS panelin önceliklerini gidermek için hiçbir şey yapmaz. Eğer MAG274QRF-QD monitörünü örnek alacaksanız haberiniz olsun o monitör QD teknolojisinden değil TFT kalitesinden dolayı öyle.

Bu da MAG274QRF-QD panel detayları:
Fakat NanoIPS sadece siyahlarda ortaya çıkan bir nitelik vaat etmiyor.
Nano IPS panellerin sadece siyah tekdüzelik oranları kötü değil. Kontrastı da kötü ve asıl renkleri kontrast verir. Yazımı okumadınız mı?

Bkz:
Photo_editing_contrast_correction.jpg

Soldaki düşük kontrast, sağdaki yüksek.

Ayrıca yazımda siyah tekdüzeliğin sadece siyahları etkilemediğini yazdım. Siyah tekdüzeliğin kötü olması IPS glow olduğunun belirtilerindendir. IPS Glow da rengarenk ekranda bile gereksiz parlaklık yayıyor ve renk doğruluğunu bozuyor.
Farkındaysanız ASUS'un renk uzantısı Dell ve LG'ye göre düşük.
Renk derinliği olayını diyorsanız:
True 10-bit değilse tek faydası color bandingi azaltmak olacaktır ki o da oyunlarda dahil hiçbir yerde farkedilmiyor bile çünkü 8-bit renk derinliği zaten yeterli renk sayısına sahip. Bu bütçedeki monitörler true 8-bit olup ancak FRC metoduyla 10-bite çıkabilmektedir yani native 10-bit monitörleri bu fiyata bulamazsınız ki tasarımcı, grafiker yada fotoğrafçı değilseniz gereksiz.

10-bit ile 8-bit karşılaştırması:
HDR farkındalığı bariz var. ASUS HDR'de çuvallıyor. (Tamam HDR performansları çoğu monitörde vasat bunu biliyoruz.) -Yine de üstünlük var mı var.-
HDR daha çok parlaklık olayıdır. Konumuz Nano IPS, Nano Cell teknolojisinin parlaklık ile hiçbir iddiası bulunmuyor. Nano Cell teknolojisi daha çok renk gamutlarıyla ilgili iddialarda bulunur.

Yersiz bir anlatım olmuş hocam. Karşılaştırmada anlatmak istediğim şey Nano IPS panel diye övülen monitörlerin aslında o kadar iyi olmadığıydı ve bunu yaparken monitör camiasında giriş seviyesi olarak bilinen ASUS TUF VG27AQ modelini kullanmam daha da ezici bir hal aldı Nano IPS aleyhine. Şimdi siz de HDR performansı kötü diyorsunuz. Peki, HDR performansı bu kadar kötü olan bir monitöre karşı Nano IPS panelli monitörlerin sergilediği zayıflık karşılaştırmayı daha da ezici bir hale getirmez mi? Nano IPS paneller daha ne kadar ezilecek?
NanoIPS'e benim yorumum; Kırmızı, mavi, yeşil vb renk tonlarının daha güçlendirilmiş olması. IPS'in gray ve Black uniformity zayıflıklarına müdahale etmemesi.
Yukarıda dediğim gibi asıl renkleri kontrast verir dolayısıyla sizin bu teziniz çürümüş oluyor.

Yukarıda örnek atmıştım ama bir başka örnek:
tor-panel-for-photographers08-1?$ResponsivePreset$.jpg

Fiyatından dolayı Dell'i artık öneremiyoruz zaten. İnsanların bütçesi pazarlama stratejisi olan monitörü bile almaya artık yetemiyor.
Bu kıyaslama ASUS'u daha alınır olduğunu gösteren bir inceleme ayrıca. Bunu bazen seninle tartışırdık. Dell fan boyluğunu bırakmam konusunda uyarıyordun. 😅
ASUS'u ne kadar özümsemesemde Dell'e göre daha F/P ürün. Gerçekleri kabul etmek lazım.
DELL S2721DGF/A modellerinin o fiyatı haketmediğini söylemem de ASUS TUF VG27AQZ, VG27AQ1A modellerinin 7000 TL civarı olması değil. Eskiden DELL S2721DGFA en ucuz 1440p monitörlerden biriydi şu an ise en pahalı 1440p monitörlerden biri. Önceden kendi sikletinin fiyatındayken şimdi başımıza M27Q, MAG274QRF-QD sikletindeymiş gibi fiyat biçtiler ama o kadar üstün bir monitör mü? Değil. Aynı fiyata DELL G3223D dururken yüzüne bile bakılmaz, bakılmamalı. Önerenler ya monitörle alakası olmayanlar yada DELL fanboyları hocam. O yüzden bırakın demiştim.

Edit: Şu yazınızda bile Nano IPS'i ezdirmemek için her şeyi yapmış gibi gözüküyorsunuz ancak bilmeden daha da ezilmesine sebep oldunuz. :D
-Bunun gibi "nedensel" incelemeleri keşke daha çok yapsaydık @P R O F O U N D hocam.
Foruma önem verseydim yapardım ancak zamanım yok ve hiçbir zaman foruma ciddi ciddi uğraş vermedim.

Son düzenleme:
Yanlış bilgi (Dijital kablo yüzünden renk değişmi yaşanmaz.)
Tek düze siyahlık konusun da yanılıyorsun niye mi üstün de gelen DP ya da TR'de parasını hak etmediği halde 300 TL üzeri ve altına satılan DP kablolardan dolayı.
Doğru kablo ile VA paneldeki bir siyahlık var.
Keşke sana bunu göstere bilseydim.
İster inan ister inanma Ghost Recon Break Point, Dying Light 2 evleri içi zehir gibi karanlık ama ki başka bir DP kablo şu takınca senin dediğin gibi siyah değil gri bir ton var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tek düze siyahlık konusun da yanılıyorsun niye mi üstün de gelen DP ya da TR'de parasını hak etmediği halde 300 TL üzeri ve altına satılan DP kablolardan dolayı.
Doğru kablo ile VA paneldeki bir siyahlık var.
Keşke sana bunu göstere bilseydim.
İster inan ister inanma Ghost Recon Break Point, Dying Light 2 evleri içi zehir gibi karanlık ama ki başka bir DP kablo şu takınca senin dediğin gibi siyah değil gri bir ton var.
Bağlantı kablolarının siyah tekdüzelik performansıyla uzaktan yakından alakası yok.
Bana yanılıyorsunuz diyorsunuz ama siz bu konuyla ilgili en ufak kanıt dahi sunamazsınız.
Size gelen DP bozuk olabilir.

Ayrıca incelememde kullandığım fotoğrafları Rtings sitesinden aldım. Rtings firması TR Merkezli değil. Bu da tezinizi çürütüyor.

Yanımda mısın ki kanıt sunayım?
Telefonla ya da erkan görüntü alınca mı inanacaksın?
Gene inanmayacaksın çünkü senin baktığın monitör nano IPS değil, gene iddia edeceksin.
Burada kullanmadıkları halde ( riting ve benzeri sitelerden ) sadece kulakdan dolma şeylerle hareket eden çok. ( ekran kartı en iyi soğutma ASUS ve MSI gibi ).
X570 anakart yerine B550 gibi.
Bu tip ürünleri kullanlar değil de kullanmayanların yorumu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanım da mısın ki kanıt sunayım .
Telefon la yada Erkan görüntü alınca mı inanacak sın.
:D Cahile anlatma demişler. O yüzden susuyorum.
Gene inanmayacaksın çünkü senin baktığın monitör Nano ips değil , gene iddia edeceksin .
Ben bir şey iddia etmiyorum. Gerçekleri konuşuyorum. Karşılaşmada kullandığım 2 monitörün de Nano IPS olduğu tapu gibi gerçek. Gerçekleri inkar eden ve bir şeyler iddia eden sizsiniz.

Dell'in kendi sitesine bakın:
1682969048812.png

LG 27GP83B-B:
1682969188104.png

Burada kullanmadıkları halde ( riting ve benzeri sitelerden ) sadece kulakdan dolma şeyler le hareket eden çok ( ekran kartı en iyi soğutma ASUS ve MSI gibi ).
X570 anakart yerine B550 gibi.
Bu tip ürünleri kullanlar değil de kullanmayanların yorumu.
Çok komiksiniz hocam. :D Daha da cevap vermeyeceğim. :D

Edit: Önce DP kablosu saçmalığını çıkardınız ve sonrasında karşılaştırmada kullandığım monittörlerin Nano IPS olmadığını iddia ettiniz. Şimdi de böyle saçma bir örnek veriyorsunuz. :D Rtings sitesi kulaktan dolma bilgiler taşımaz. Ürünler hakkında teknik bilgiler verir. Siz daha kullandığınız monitör panelini bırakın arka aydınlatmasını bile bilmezken onlar subpixel layoutu bile inceliyor... diyeceklerim bu kadar. :D

Son düzenleme:
Dell S2721DGF LG'nin nanoips panelini kullanıyor. Bence IPS'lerin kalitesi gittikçe düşüyor. Bana kalırsa en iyi panel LED değil de eski LCD bence. 42" LG LCD TV mden biliyorum beyazı gerçek beyaz siyahı gerçek siyah gösteriyor ve de ışık sızması vs de yok. Bence OLED'ler ucuzlayınca OLED'lere geçiş olacak IPS'lerde TN panel gibi bir şey olacak ama 27" OLED monitör 30k maşallah :)

Dell S2721DGF LG'nin nanoips panelini kullanıyor. Bence IPS'lerin kalitesi gittikçe düşüyor.
Alakası yok, IPS paneller gititikçe kaliteli duruma geliyor. LG IPS paneller ezelden beri kontrastta ve siyah homojenliği konusunda kötüler. Çıkardıkları Nano Color da buna çözüm olmadı. Makalemin ana konusu zaten bu.
Bana kalırsa en iyi panel LED değil de eski LCD bence.
En iyi panel diye bir şey yok hocam ve ayrıca LED'ler de LCD sayılıyor. Tek farkı arka aydınlatma.
42" LG LCD TV mden biliyorum beyazı gerçek beyaz siyahı gerçek siyah gösteriyor ve de ışık sızması vs de yok.
Panel teknolojisi VA olabilir sonuçta LCD terimi tek bir panel teknolojisini kapsamıyor.
Bence OLED'ler ucuzlayınca OLED'lere geçiş olacak IPS'lerde TN panel gibi bir şey olacak ama 27" OLED monitör 30k maşallah :)
OLED'lerin ucuzlamasına daha var; MicroLED teknolojisinin yaygınlaşması gerek ucuzlaması için.

TN panel halen rekabetini sürdürüyor yani IPS kadar canlı olmasa da ölü bir panel teknolojisi değil çünkü daha yeni 540 Hz yenileme hızına sahip TN panel çıkardılar.

Ayrıca IPS panel teknolojisi hakkında TN panel gibi olacak söyleminizi doğru bulmuyorum çünkü VA ve TN'den daha çok gelecek vaadettiği için LED tarafındaki yatırımların çoğu IPS teknolojisine gidiyor. Örneğini verebileceğim konu; IPS Black teknolojisidir. Size daha yüksek kontrast ve daha derin siyahlar vaadeder.

Bkz:
003.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı