Neden NVIDIA?

Zamanında RX 480 8 GB ile GTX 1060 6 GB arasında kalmıştım. Arkadaşım GTX 1060 aldı ben de VRAM fazla, kartım daha geç eskiyecek vs. diye MSI RX 480 GAMING X almıştım. Wattman'a alıştım ama oyun optimizasyonu çok kötü. Sürücüleri şaka gibi. Beta sürücülerden bahsetmiyorum. Oyun kaydı aldığımda bazen oyun sesini kaydediyor çoğunlukla kaydetmiyordu. Yabancı forumlarda vs. her şeyi denedim, çözemedim. BF 1, BF 5 ve R6 Siege oynuyordum. Aylarca çıkan resmi güncellemelerde R6 Siege'de oyunda duvar patlatılınca veya C4 vs. patlayınca oyun çöküyordu. Sürücünün bilinen hatalarında R6'da bu tür patlamalarda oyun çökebilir diyordu ve istisnasız çöküyordu. Aylarca çıkan güncellemelerde bu sürdü. Wattman hatası olmasın diye undervolt vs. ile ince ayar yapar oldum. 2 yıldan sonra oyunda saniye saniye takılmalar olmaya başladı. Undervolt ile biraz çözdüm sonra kart yandı.
Akşamları kafa dağıtmak için bilgisayar başında bu tür işlerle uğraşmak istemiyorum. Paramla rezil olmak bu bence. VRAM konusunda 1080P için 8 GB VRAM yeteli. 2K için 10/12 GB, 4K için 12/16 GB yeterli bence. Konsol portu oyunların saçma VRAM kullanımı oyun firmasının rezilliği. Bir de şu durum var. VRAM korkusu yüzünden zayıf ekran kartı almak şuna yol açabilir: Ekran kartı VRAM'ı daha yüksek olsun diye daha düşük FPS'e veya daha az stabil kart ve sürücüye razı olmak.
Evet NVIDIA saçma kartlar da çıkarıyor ama adam o kartları silah zoruyla mı satıyor. AMD kendimi bildim bileli mağdura yatıyor. Bir firma kart üreticisine gelip sizin şu teknolojiniz var bunu oyunumuza, oyun motorumuza veya yazılımımıza entegre edelim demez. Ekran kartı firması ekip ve kitlerle teklif eder. Ekstra ekip vs. çalıştırır oyun ve diğer firmalarla entegre olmak için. Bunun gibi şeylerin ve teknolojilerin maliyeti vardır ve ARGE için de para lazım. Şöyle diyelim NVIDIA GSYNC'i çıkarmasaydı AMD Freesync'i aklının ucundan geçirmezdi. Oyun caimasında böyle bir sorunu bile iplemiyordu. Işın izleme ve FSR için de öyle.
Özetle AMD biz ve piyasa NVDIA tekel olmasın diye varlığını koruyor. NVDIA gibi ödevini iyi yapan üçüncü bir firma çıksa az olan pazar payını da kaybeder.
RTX 2070 kart aldım. Nvidia Broadcast'in yapay zeka destekli özelliği ile harika bir gürültü engelleme yapıyor. Discord'a gürültüsüz ve sesin orjinalliği bozulmamış bir ses gidiyor. OBS ile kayıt alırken de çok iyi iş çıkarıyordu. Blender ve Davinci Resolve ile kayıtlarımı düzenlerken de işlemleri ekran kartına yüklendirince muazzam hızlı iş bitiyor.
Bir diğer husus ta firmalar ekran kartı firmaları AMD ekran kartı üretirken parça kalite sorunu var gibi ucuzluk için. RTX 3000 serisi ilk çıktığında çökme vs. sorunları konuşulurken NVIDIA'nın ekran kartındaki parça konusunda partner üreticileri sıkı tuttuğunu duymuştum. Zaten Nvidia bu sorunları güncelleme ile çözdü hemen. Mübarek AMD yıllarca süründürdü WATTMAN vs. ile. Tahminim bizim Wattman diye bildiğimiz sorunlar sadece yazılımla ilgili değil.
Bir diğer husus ta NVIDIA ve AMD'nin yazılım arayüzleri. NVIDIA'nın arayüzü yıllardır aynı. 10 yıl önce de benzerdi şimdi de öyle. Sadece yeni teknolojilerle ufak eklemeler yapıyor. Yapacağın bir ayarın yerini ezbere biliyorsun. RX 480'den beri takip ediyorum AMD'de hep sil baştan birşeyler yapıyor. Discord'dan AMD kart kullanan arkadaşa bir ayara baktıracaktım. Yayın açtırdım, değişmiş arayüz.
Bu arayüz olayı firmanın ne kadar istikrarsız, geleceği göremeyen, bazı konularda günü kurtaran bir firma olduğunun kanıtı.
NVIDIA yıllardır yapay zeka ve CUDA çekirdekleri gibi konularda yatırım yaptı, firmaların bunu kullanması için gerekeni yaptı.
NVIDIA fanboyu değilim ama eşlekten inip ata binince anlıyor insan. Çalışan bir insan olarak boş vaktimde oyun oynamak için bilgisayarı açtığımda sadece oyun oynamak isterim. Bu beklentimi NVIDIA karşılıyor sadece. Sizin ihtiyaçlarınız farklıysa farklı seçimler olur haliyle.

Son düzenleme:
Zamanında RX 480 8 GB ile GTX 1060 6 GB arasında kalmıştım. Arkadaşım GTX 1060 aldı ben de VRAM fazla, kartım daha geç eskiyecek vs. diye MSI RX 480 GAMING X almıştım. Wattman'a alıştım ama oyun optimizasyonu çok kötü. Sürücüleri şaka gibi. Beta sürücülerden bahsetmiyorum. Oyun kaydı aldığımda bazen oyun sesini kaydediyor çoğunlukla kaydetmiyordu. Yabancı forumlarda vs. her şeyi denedim, çözemedim. BF 1, BF 2042 ve R6 Siege oynuyordum. Aylarca çıkan resmi güncellemelerde R6 Siege'de oyunda duvar patlatılınca veya C4 vs. patlayınca oyun çöküyordu. Sürücünün bilinen hatalarında R6'da bu tür patlamalarda oyun çökebilir diyordu ve istisnasız çöküyordu. Aylarca çıkan güncellemelerde bu sürdü. Wattman hatası olmasın diye undervolt vs. ile ince ayar yapar oldum. 2 yıldan sonra oyunda saniye saniye takılmalar olmaya başladı. Undervolt ile biraz çözdüm sonra kart yandı.
Akşamları kafa dağıtmak için bilgisayar başında bu tür işlerle uğraşmak istemiyorum. Paramla rezil olmak bu bence. VRAM konusunda 1080P için 8 GB VRAM yeteli. 2K için 10/12 GB, 4K için 12/16 GB yeterli bence. Konsol portu oyunların saçma VRAM kullanımı oyun firmasının rezilliği. Bir de şu durum var. VRAM korkusu yüzünden zayıf ekran kartı almak şuna yol açabilir: Ekran kartı VRAM'ı daha yüksek olsun diye daha düşük FPS'e veya daha az stabil kart ve sürücüye razı olmak.
Evet NVDIA saçma kartlar da çıkarıyor ama adam o kartları silah zoruyla mı satıyor. AMD kendimi bildim bileli mağdura yatıyor. Bir firma kart üreticidine gelip sizin şu teknolojiniz var bunu oyunumuza, oyun motorumuza veya yazılımımıza entegre edelim demez. Ekran kartı firması ekip ve kitlerle teklif eder. Ekstra ekip vs. çalıştırır oyun ve diğer firmalarla entegre olmak için. Bunun gibi şeylerin ve teknolojilerin maliyeti vardır ve ARGE için de para lazım. Şöyle diyelim NVIDIA GSYNC'i çıkarmasaydı AMD Freesync'i aklının ucundan geçirmezdi. Oyun caimasında böyle bir sorunu bile iplemiyordu. Işın izleme ve FSR için de öyle.
Özetle AMD biz ve piyasa NVDIA tekel olmasın diye varlığını koruyor. NVDIA gibi ödevini iyi yapan üçüncü bir firma çıksa az olan pazar payını da kaybeder.
RTX 2070 kart aldım. Nvidia Broadcast'in yapay zeka destekli özelliği ile harika bir gürültü engelleme yapyıyor. Discord'a gürültüsüz ve sesin orjinalliği bozulmamış bir ses gidiyor. OBS ile kayıt alırken de çok iyi iş çıkarıyordu. Blender ve Davinci Resolve ile kayıtlarımı düzenlerken de işlemleri ekran kartına yüklendirince muazzam hızlı iş bitiyor.
Bir diğer husus ta firmalar ekran kartı firmaları AMD ekran kartı üretirken parça kalite sorunu var gibi ucuzluk için. RTX 3000 serisi ilk çıktığında çökme vs. sorunları konuşulurken NVIDIA'nın ekran kartındaki parça konusunda partner üreticileri sıkı tuttuğunu duymuştum. Zaten Nvidia bu sorunları güncelleme ile çözdü hemen. Mübarek AMD yıllarca süründürdü WATTMAN vs. ile. Tahminim bizim Wattman diye bildiğimiz sorunlar sadece yazılımla ilgili değil.
Bir diğer husus ta NVIDIA ve AMD'nin yazılım arayüzleri. NVIDIA'nın arayüzü yıllardır aynı. 10 yıl önce de benzerdi şimdi de öyle. Sadece yeni teknolojilerle ufak eklemeler yapıyor. Yapacağın bir ayarın yerini ezbere biliyorsun. RX 480'den beri takip ediyorum AMD'de hep sil baştan birşeyler yapıyor. Discord'dan AMD kart kullanan arkadaşa bir ayara baktıracaktım. Yayın açtırdım, değişmiş arayüz.
Bu arayüz olayı firmanın ne kadar istikrarsız, geleceği göremeyen, bazı konularda günü kurtaran bir firma olduğunun kanıtı.
NVIDIA yıllardır yapay zeka ve CUDA çekirdekleri gibi konularda yatırım yaptı, firmaların bunu kullanması için gerekeni yaptı.
NVIDIA fanboyu değilim ama eşlekten inip ata binince anlıyor insan. Çalışan bir insan olarak boş vaktimde oyun oynamak için bilgisayarı açtığımda sadece oyun oynamak isterim. Bu beklentimi NVIDIA karşılıyor sadece. Sizin ihtiyaçlarınız farklıysa farklı seçimler olur haliyle.
Intel böyle devam ederse ödevini yapan üçüncü firma yolunda ilerliyor diyebiliriz.
Bu sürecin AMD ye göre çok daha hızlı olacağını düşünüyorum.
Pazar rekabeti saymakla bitmeyecek birçok şeyin önünü açacaktır, bu durumda biz tüketicilerin büyük ölçüde işine yarayacaktır.

Zamanında RX 480 8 GB ile GTX 1060 6 GB arasında kalmıştım. Arkadaşım GTX 1060 aldı ben de VRAM fazla, kartım daha geç eskiyecek vs. diye MSI RX 480 GAMING X almıştım. Wattman'a alıştım ama oyun optimizasyonu çok kötü. Sürücüleri şaka gibi. Beta sürücülerden bahsetmiyorum. Oyun kaydı aldığımda bazen oyun sesini kaydediyor çoğunlukla kaydetmiyordu. Yabancı forumlarda vs. her şeyi denedim, çözemedim. BF 1, BF 5 ve R6 Siege oynuyordum. Aylarca çıkan resmi güncellemelerde R6 Siege'de oyunda duvar patlatılınca veya C4 vs. patlayınca oyun çöküyordu. Sürücünün bilinen hatalarında R6'da bu tür patlamalarda oyun çökebilir diyordu ve istisnasız çöküyordu. Aylarca çıkan güncellemelerde bu sürdü. Wattman hatası olmasın diye undervolt vs. ile ince ayar yapar oldum. 2 yıldan sonra oyunda saniye saniye takılmalar olmaya başladı. Undervolt ile biraz çözdüm sonra kart yandı.
Evet NVIDIA saçma kartlar da çıkarıyor ama adam o kartları silah zoruyla mı satıyor. AMD kendimi bildim bileli mağdura yatıyor. Bir firma kart üreticisine gelip sizin şu teknolojiniz var bunu oyunumuza, oyun motorumuza veya yazılımımıza entegre edelim demez. Ekran kartı firması ekip ve kitlerle teklif eder. Ekstra ekip vs. çalıştırır oyun ve diğer firmalarla entegre olmak için. Bunun gibi şeylerin ve teknolojilerin maliyeti vardır ve ARGE için de para lazım. Şöyle diyelim NVIDIA GSYNC'i çıkarmasaydı AMD Freesync'i aklının ucundan geçirmezdi. Oyun caimasında böyle bir sorunu bile iplemiyordu. Işın izleme ve FSR için de öyle.
RTX 2070 kart aldım. Nvidia Broadcast'in yapay zeka destekli özelliği ile harika bir gürültü engelleme yapıyor. Discord'a gürültüsüz ve sesin orjinalliği bozulmamış bir ses gidiyor. OBS ile kayıt alırken de çok iyi iş çıkarıyordu. Blender ve Davinci Resolve ile kayıtlarımı düzenlerken de işlemleri ekran kartına yüklendirince muazzam hızlı iş bitiyor.
1080p için 10 yeterli. 2k için 12 ve fazlası.Senin dediğin karttan bahsetmiyorum ben.Senin dediğin kartlar kronik sorunlu zaten millattan önceki kartlar

Teknoloji biraz şans işi. Sorun yaşayacak olduktan sonra NVIDIA kartta da yaşarsın ve gerçekten NVIDIA kartların VRAM'i şaka gibi. NVIDIA'da RTX teknoloji varsa da AMD'de FSR teknolojisi var. Şunu alın ya da bunu alın demiyorum, herkes istediği kartı alsın ancak Türkiye şartlarında F/P kart satın almamız gerekiyor. Yapacak başka bir şey yok ve AMD, gerçekten hatalarından ciddi manada ders çıkarttı. RX6000 ve sonrasında hata yok denecek kadar az. AMD civarında RX6000 ve sonrasının, tereddüt etmeden alınabileceğini düşünüyorum.

Neden NVIDIA.
Şu yüzden NVIDIA çok daha iyidir açıkçası eskiden AMD ekran kartı kullanırdım güncelleme geldiğinde sana zorla o güncellemeyi yaptırırdı eğer yapmadıysan oyunda FPS değerini aşırı şekilde düşürme sorunu var bildiğin drop yiyerek oynarsın.
Fakat NVIDIA'da öyle bir sorun yok güncellemesen bile sana sorun çıkartmıyor ayrıca
NVIDIA Driver'ı AMD driver'ına göre çok daha güzel tavsiyem NVIDIA'dan yana olacaktır :)

Neden NVIDIA.
Şu yüzden NVIDIA çok daha iyidir açıkçası eskiden AMD ekran kartı kullanırdım güncelleme geldiğinde sana zorla o güncellemeyi yaptırırdı eğer yapmadıysan oyunda FPS değerini aşırı şekilde düşürme sorunu var bildiğin drop yiyerek oynarsın.
Fakat NVIDIA'da öyle bir sorun yok güncellemesen bile sana sorun çıkartmıyor ayrıca
NVIDIA Driver'ı AMD driver'ına göre çok daha güzel tavsiyem NVIDIA'dan yana olacaktır :)
2dkkalık güncelleme içinmi Nvidia yani bumu hepsi ?

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle bu konunun açılma nedeni oyun için NVIDIA alanlar. Biliyorsunuz NVIDIA muadili AMD kartlarından çok daha fazla satıyor. Biliyorum NVIDIA üst segmentte tekel 4080-4090) ama üst segment haricinde NVIDIA oyunucuları "aptal" yerine koyuyor ve çağ dışı VRAM'lerle kart üretiyor. Kartın gücünü VRAM ile kıyasladığımızda gerçekten VRAM yetersiz kalıyor. AMD hem daha fazla performans verip hem daha fazla VRAM koymasına rağmen AMD daha az satıyor. Mesela 4070 Ti şu anda bence alınması en mantıksız kartlardan çünkü 4070 ile aynı sürede eskiyecek. 3090 Ti ekran kartını DLSS3 ile tokatlayan kartta 12 GB VRAM var şaka gibi. Neden alıyorsunuz diye sorduğumda ışın izleme diyorlar. Sanki o VRAM ile ışın izlemeyi açabileceksin. Anca fotoğraf çekersin. Neymiş AMD kartlarında WattMan varmış. WattMan yeni seri ekran kartlarında çokça azaltıldı ki WattMan yiyince ekran kartın çöp olmuyor iki ayar yapıyorsun geri geliyor, oyununu canavarlar gibi oynuyorsun. Diyelim WattMan yüzünden NVIDIA ekran kartı aldın bu sefer de VRAM yüzünden sınıfta kalıyorsun. O kadar para verip AAA oyunları gönül rahatlığıyla oynayamamak bence WattMan yemekten daha kötü.

10 FPS daha fazla alıp sorunlu olacağına az alırım sorunsuz kullanırım.

10 FPS daha fazla alıp sorunlu olacağına az alırım sorunsuz kullanırım.
Olay 10 FPS değil.Olay adam gibi oynamak.Sen 6700xt yerine 3070-3070 ti alırsan drop yiyerek oynayacaksın pikselleşmeler olacak VRAM darboğažından dolayı.Rt açacam diye seçtiğin 3070 ekran kartında RT açtığında foto çekeceksin.

Olay 10 FPS değil. Olay adam gibi oynamak. Sen 6700XT yerine 3070-3070 Ti alırsan drop yiyerek oynayacaksın pikselleşmeler olacak VRAM darboğažından dolayı. RT açacağım diye seçtiğin 3070 ekran kartında RT açtığında fotoğraf çekeceksin.

Şu anda bende 3060 var ve 6600 da aynı VRAM var o yüzden NVIDIA.

Geri
Yukarı