Neden NVIDIA tercih etmeliyiz?

Braymm

Kilopat
Daha fazla  
DLSS'in çok daha iyi bir upscale teknolojisi olması, Ray Tracing performansında ezici üstünlüğü, yayın için NVENC'in rakipsiz olmasını ya da 3D-render tarzı işlerde CUDA'nın çok daha iyi olmasını bir kenara bırakın şu an size birçok kişinin varlığından bile haberdar olmadığı bir teknolojiden bahsedeceğim;

DLDSR (Deep learning dynamic Super Resolution)

Teknolojinin ne olduğunu detaylıca anlatmaya gerek yok zaten adından ne olduğu gayet net asıl mesele bu teknolojinin AMD tarafında bir rakibinin olmaması. Sadece dl yani yapay zeka destekli bir rakibini geçtim eski teknolojiyle bile bir rakibi yok yani AMD de doğal çözünürlüğün üstüne çıkma diye bir olay yok. Radeon Software da VSR adı altında hiçbir işlevi olmayan bir ayar var, laf olsun diye "hiçbir işlevi olmayan" demiyorum ciddi ciddi görsel kaliteyi %1 dahi artırmayan fakat FPS'i düşüren bir çözünürlük artırma eklemişler.

Örnek veriyorum 1080P'ya da 1440p bir monitörünüz var ve ekran kartınız da 3060 Ti, 3070, 3070 Ti'ya da 3080 gibi orta-üst seviye bir kart yani mevcut çözünürlüğünüz için fazlasıyla güçlü bir karta sahipsiniz bu durumda DLDSR sayesinde oyunları çok çok daha iyi görsellikte oynamanız mümkün, AMD de olduğu gibi mevcut çözünürlüğünüze mahkum kalmak zorunda değilsiniz, üstelik dl sayesinde neredeyse native çözünürlüğe yakın seviyede bir kaliteye ulaşıyorsunuz.

Neden 3070 Ti gibi bir kart ile 1440P'ye mahkum olayım? Ya da illa gidip yeni monitör mü almam gerekiyor? İşte böyle durumlarda sanki elinizin altında gerçek bir 4K monitör varmış gibi görsel kalite elde ediyorsunuz.

Dosya Ekleri

• 3333333.jpg
    3333333.jpg
    309,8 KB · Görüntüleme: 36
  • 55555555555.jpg
    55555555555.jpg
    236,5 KB · Görüntüleme: 37
  • DLDSR.jpg
    DLDSR.jpg
    253,4 KB · Görüntüleme: 42
Son ikidir nvidia kart tercih ediyorum her anlamda memnun kaldım sürücü kalitesi oyunlardaki sunduğu destekler ve bunların çok üst düzey kalitede çalışmasıyla tamamen ekran kartlarına bakış açımı değiştirdi. AMD tercih edermiyim bilemiyorum bundan sonra.

Fiyatları rakibine göre biraz yüksek olsa da kesinlikle buna değer diye düşünüyorum. (Rakibiyle aynı performansı veren kartı daha pahalıya satıyor olsa bile). Çünkü ekran kartlarını elinden geldiği kadar gelişmiş ve üstün teknolojili hale getirmeye çalışan bir firma. Örneğin yayıncılar, içerik oluşturucular için sunduğu bi takım yazılımlar hem harika hem de ücretsiz.

Geri
Yukarı