Neden programlama öğrenemiyoruz?

Hazır bilgili arkadaşlar toplanmışken bir şey sormak istiyorum. Küçüklüğümden beri kodlamaya çok meraklıyım. Ortaokulumdaki ücretsiz Arduino kursunu almaya başlayınca fark ettim bu merakımı. Kurs dışındada internetten bulabildiğim Türkçe kaynaklar kadarıyla kendimi geliştirmeye çalıştım hatta en son bilim olimpiyatlarına girmiştim ilk turu kazanmıştım ayrıca arkadaşımla TÜBİTAK'a bir proje göndermiştim sonrasında pandemi araya girdi tam ikinci tura 1 hafta varken ve ben pandemide Arduino üzerinde ki bilgilerimi hiç geliştirmedim ve bir kısmını unuttum. Pandemi sırasında TÜBİTAK projemizin kabul edildiğini öğrenip projeyi yapıp götürdük takım arkadaşımla. O aralar hafif bir tekrar öğrenmeye başlar gibi oldum ama projeyi ilçe milli eğitim bakanına gösterdikten sonra yazın köye gittiğim için yine aynı şekilde kaldım. Şu an lise hazırlığım İngilizce görüyorum bir yandanda Python öğreneyim dedim okul başladığında ama hazırlık yoğun geçtiğinden başlayacak motivasyonu ve vakti bulamadım onun yerine ingilizceden devam ettim. 1-2 ay önce belediyenin kodlama kursuna katılmak için bir sınav yapıldı sınavı geçtim şu an C++ üzerinden Arduino öğreniyorum size olan sorumsa şu sizce halihazırda C++ üzerinden Arduino öğreniyorken ve ingilizcem belli bir seviyeye gelmişken boş zamanlarımı daraltıp C++ üzerinden evdedemi ilerleyeyim yoksa boş zamanlarımı daha çok daraltarak Python öğrenip sonramı C++a geçeyim daha rahat olması açısından?

Herkes doktor olamayacağı gibi herkes yazılımcı da olamaz kimse alınmasın, bazen bazı işleri işin ehline bırakmak gerekir, yazılım sosyal medyada gördüğünüz/izlediğiniz kadar kolay birşey değildir. İlk mesaja katılıyorum sadece ekleme yapmak istedim.

Hazır bilgili arkadaşlar toplanmışken bir şey sormak istiyorum. Küçüklüğümden beri kodlamaya çok meraklıyım. Ortaokulumdaki ücretsiz Arduino kursunu almaya başlayınca fark ettim bu merakımı. Kurs dışındada internetten bulabildiğim Türkçe kaynaklar kadarıyla kendimi geliştirmeye çalıştım hatta en son bilim olimpiyatlarına girmiştim ilk turu kazanmıştım ayrıca arkadaşımla TÜBİTAK'a bir proje göndermiştim sonrasında pandemi araya girdi tam ikinci tura 1 hafta varken ve ben pandemide Arduino üzerinde ki bilgilerimi hiç geliştirmedim ve bir kısmını unuttum. Pandemi sırasında TÜBİTAK projemizin kabul edildiğini öğrenip projeyi yapıp götürdük takım arkadaşımla. O aralar hafif bir tekrar öğrenmeye başlar gibi oldum ama projeyi ilçe milli eğitim bakanına gösterdikten sonra yazın köye gittiğim için yine aynı şekilde kaldım. Şu an lise hazırlığım İngilizce görüyorum bir yandanda Python öğreneyim dedim okul başladığında ama hazırlık yoğun geçtiğinden başlayacak motivasyonu ve vakti bulamadım onun yerine İngilizceden devam ettim. 1-2 ay önce belediyenin kodlama kursuna katılmak için bir sınav yapıldı sınavı geçtim şu an C++ üzerinden Arduino öğreniyorum size olan sorumsa şu sizce halihazırda C++ üzerinden Arduino öğreniyorken ve İngilizcem belli bir seviyeye gelmişken boş zamanlarımı daraltıp C++ üzerinden evdedemi ilerleyeyim yoksa boş zamanlarımı daha çok daraltarak Python öğrenip sonramı C++a geçeyim daha rahat olması açısından?

Öncelikle tebrik ederim seni. Bilgisayarda oyun oynayıpta yazılıma ilgisi olduğunu sanan değişik insanlardan değilsin. Gerçekten denemişsin yazılımı ve sevmişsin, ki o yaşta kendince basit projeler çıkarabilmişsin.

Eğer Arduino'yu sevdiysen önünde iki farklı yol var:
1- stm32 vb. ile embedded,
2- Raspberry ya da jetson gibi companion Computer'lar ile yapay zeka destekli görü ve otonom projeleri vs.

1. adımı seçersen python öğrenmen senin için sadece zaman kaybı olur. C ile devam edersin.
2. adımı seçersen 3,4 yıl python ile vision projelerini gerçekleştirir sonra alana tamamen hakim olduğunda aynı çalışmaları c++'da gerçekleştirirsin. Eğer üniversite de okursan 1. adım seni yurt dışında bir geleceğe, 2. adım seni savunma sanayisinde bir geleceğe iter. Bunlarıda düşünüp bu iki alandan birini ilgine göre seçmen senin için çok iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Hep bu azimle devam et. Hayatta başarılar...

Herkes doktor olamayacağı gibi herkes yazılımcı da olamaz kimse alınmasın, bazen bazı işleri işin ehline bırakmak gerekir, yazılım sosyal medyada gördüğünüz/izlediğiniz kadar kolay birşey değildir. İlk mesaja katılıyorum sadece ekleme yapmak istedim.
Bende size katılıyorum hocam.

Son düzenleme:
Öncelikle tebrik ederim seni. Bilgisayarda oyun oynayıpta yazılıma ilgisi olduğunu sanan değişik insanlardan değilsin. Gerçekten denemişsin yazılımı ve sevmişsin, ki o yaşta kendince basit projeler çıkarabilmişsin.

Eğer Arduino'yu sevdiysen önünde iki farklı yol var:
1- stm32 vb. ile embedded,
2- Raspberry ya da jetson gibi companion Computer'lar ile yapay zeka destekli görü ve otonom projeleri vs.

1. adımı seçersen Python öğrenmen senin için sadece zaman kaybı olur. C ile devam edersin.
2. adımı seçersen 3,4 yıl Python ile vision projelerini gerçekleştirir sonra alana tamamen hakim olduğunda aynı çalışmaları C++'da gerçekleştirirsin. Eğer üniversite de okursan 1. adım seni yurt dışında bir geleceğe, 2. adım seni savunma sanayisinde bir geleceğe iter. Bunları da düşünüp bu iki alandan birini ilgine göre seçmen senin için çok iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Hep bu azimle devam et. Hayatta başarılar...

Bende size katılıyorum hocam.

Öncelikle detaylı bir şekilde cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Birkaç şey aklıma takıldı onları sormak istiyorum. 1.seçenek bana daha makul geldi embedded hakkında biraz araştırma yaptıktan sonra ama stm 32'yi tam olarak anlayamadım mpu ve mcu biraz kafamı karıştırdı, bu cihazlar bir nevi işlemci değil mi? Ve bir de ben yurt dışından çok ülkemde kalıp ülkeme hizmet etmeyi çok istiyorum eğer iktidar değişirse (ki değişecek gibi gözüküyor) ve üretime çok daha fazla odaklanılır, ben mezun olup alanımda kendimi belli bir seviyeye getirene kadar yerli teknoloji markaları ortaya çıkarsa sizce bu markaların çatısı altına mı girmeliyim yoksa daha büyük şirketlerin peşinden mi koşmalıyım?

Öncelikle detaylı bir şekilde cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Birkaç şey aklıma takıldı onları sormak istiyorum. 1.seçenek bana daha makul geldi embedded hakkında biraz araştırma yaptıktan sonra ama stm 32'yi tam olarak anlayamadım mpu ve mcu biraz kafamı karıştırdı, bu cihazlar bir nevi işlemci değil mi? Ve bir de ben yurt dışından çok ülkemde kalıp ülkeme hizmet etmeyi çok istiyorum eğer iktidar değişirse (ki değişecek gibi gözüküyor) ve üretime çok daha fazla odaklanılır, ben mezun olup alanımda kendimi belli bir seviyeye getirene kadar yerli teknoloji markaları ortaya çıkarsa sizce bu markaların çatısı altına mı girmeliyim yoksa daha büyük şirketlerin peşinden mi koşmalıyım?
Konudan sapıyoruz, kısaca cevap vereyim. Bu cihazlar içinde işlemcide bulunduran birer mikrodenetleyici.

Yani genelde içinde kapsamlı bir işletim sistemi bulunmayan, rtos gibi kütüphanemsi işletim sistemleri ile programlanan düşük donanımlı bilgisayarlar. Arduino'nun hobi değilde, profesyonel amaçla kullanılan daha güçlü hali gibi düşünebilirsiniz.

Konudan sapıyoruz, kısaca cevap vereyim. Bu cihazlar içinde işlemcide bulunduran birer mikrodenetleyici.

Yani genelde içinde kapsamlı bir işletim sistemi bulunmayan, rtos gibi kütüphanemsi işletim sistemleri ile programlanan düşük donanımlı bilgisayarlar. Arduino'nun hobi değil de, profesyonel amaçla kullanılan daha güçlü hali gibi düşünebilirsiniz.

Çok teşekkür ederim iyi forumlar.

Geri
Yukarı