Neden Redmi Almamalısınız?

Sizlere neden Redmi alınmamalı, sebepleri ile söyleyeceğim. Düzeltmemi istediğiniz kısımlar var ise eleştirilere açığım.

Dandik Yazılım
Redmi serisinin en büyük sorunu yazılımdır. MIUI veya yeni adıyla HyperOS, stabilizasyon açısından berbat bir sistemdir. Telefonu yorar, birkaç yıl içerisinde telefonu aşırı yıpratarak telefonun ölmesine sebep olur, bildirim panelinde 30 FPS veren 1 senelik bir Redmi görürseniz hiç şaşırmayın.

Buglar ve Düzelmeyen Hatalar
Redmi cihazlarda inanılmaz fazla bug var, ana ekrandan rastgele simgelerin kaybolması mı dersiniz, navigasyon çubuklarının kafasına göre devre dışı kalması mı dersiniz en sinir bozucu tüm buglar bu markada. İşinizi yarıda bırakmak için ideal.

Telefonun Sistem Arayüzündeki Reklamlar
Telefonun dosya yöneticisi, MP3 oynatıcısı, depolama temizleyici ve güvenlik kısımlarında yani adamlar yapabildikleri her yere reklam koyuyor. Bu reklamlar ayarlardan kapatılamaz, çoğu kullanıcı kişiselleştirilebilir hizmetler seçeneğini kapatınca reklam gidiyor der ama bu sadece reklamları sizin zevklerinizin dışında reklam vermesine sebep oluyor.

Dandik Malzeme
Redmi cihazlar genellikle dandik dış kasa malzemeleri kullanır. Mesela Redmi telefonlar en küçük darbede köşeleri göçüp yamulabiliyor, dandik plastik çerçeveleri çatlayıp ezilebiliyor. Ayrıca gözlem ve deneyimlerime göre en çabuk çizilen ekran Redmi'de diyebilirim.

Dandik Kamera ve Kamera Yazılımı
Redmi cihazların kameraları kaliteli değildir, son modeller düzgün ışık alan ortamda çok iyi fotoğraf çekebiliyor ama yeni nesil cihazlar video konusunda, eski nesiller ise hem fotoğraf hem de video konusunda tamamen vasatlar. Gelip 2014 model LG G4'ün kamerasını test etsem Redmi Note 13 Pro'yu bile çözünürlük ve renk Kalitesi açısından "çok rahat" tokatlar hem fotoğraf hem de videoda. OIS görüntü sabitleyici videoda aşırı bulanıklık yapıyor, 6 senelik Samsung'un EIS ile çekilen videosu bile Redmi'nin OIS ile çekilen videosundan daha net ve titreşimleri daha az.

Kullanıcı Güvenliği
Redmi kullanıyor iseniz pek de güvende olduğunuzu söyleyemem. Müzik dinlerken 60 dereceye ulaşan bir telefona güvenmemelisiniz. Aynı şekilde hiçbir zorlu şartlara maruz bırakılmamış genelde çekmecede yedek telefon olarak duran bir Redmi Note 12 var elimde, kasasının kenarında hafif açıklık var muhtemelen bataryası şişmiş üstelik oda koşullarında, kuru ortamda ve az kullanımda. Bomba gibi telefon.

Söyleyeceklerim bu kadardı. Eğer sorularınız olursa sorabilirsiniz, ben buradayım. İyi sosyaller!

Son düzenleme:
Sonuçta donanımına ve kağıt üstü verilere baktığımızda S24 Ultra türevi cihazlar ile rakip olması gereken bir cihaz. Ancak S24 Ultra ve seleflerinin karşısında kamerası çok kötü oluyor.

Bende arkadaşa bunu anlatmaya çalışıyorum yazılım önemli diyorum Snapdragon 8 gen 3 diye tutturuyor :D

Hocam telefondan olan beklentinize göre değişir. Note 11S kullanıyorum ve her türlü işimi görüyor ne kasma var ne donma var programlara girerken, kullanırken. Onun dışında kamera olarak yeterli ışıkta gayet güzel fotoğraflar çekiyor. Tabii amacı oyun olan birisinin bulaşmaması lazım bu telefonlara. Bundan önce Redmi 8A kullanıyordum asansör boşluğundan düşürdüm ekranın üstüne düştü ona rağmen ekranda çizik bile yoktu.

Keşke başlıklar kırmızı yazılar sarı olsaydı onun haricinde muazzam inceleme :D

Sizlere neden Redmi alınmamalı, sebepleri ile söyleyeceğim. Düzeltmemi istediğiniz kısımlar var ise eleştirilere açığım.

dandik yazılım
Redmi serisinin en büyük sorunu yazılımdır. MIUI veya yeni adıyla HyperOS, stabilizasyon açısından berbat bir sistemdir. Telefonu yorar, birkaç yıl içerisinde telefonu aşırı yıpratarak telefonun ölmesine sebep olur, bildirim panelinde 30 FPS veren 1 senelik bir Redmi görürseniz hiç şaşırmayın.

buglar ve düzelmeyen hatalar
Redmi cihazlarda inanılmaz fazla bug var, ana ekrandan rastgele simgelerin kaybolması mı dersiniz, navigasyon çubuklarının kafasına göre devre dışı kalması mı dersiniz en sinir bozucu tüm buglar bu markada. İşinizi yarıda bırakmak için ideal.

telefonun sistem arayüzündeki reklamlar
telefonun dosya yöneticisi, MP3 oynatıcısı, depolama temizleyici ve güvenlik kısımlarında yani adamlar yapabildikleri her yere reklam koyuyor. Bu reklamlar ayarlardan kapatılamaz, çoğu kullanıcı kişiselleştirilebilir hizmetler seçeneğini kapatınca reklam gidiyor der ama bu sadece reklamları sizin zevklerinizin dışında reklam vermesine sebep oluyor.

dandik malzeme
Redmi cihazlar genellikle dandik dış kasa malzemeleri kullanır. Mesela Redmi telefonlar en küçük darbede köşeleri göçüp yamulabiliyor, dandik plastik çerçeveleri çatlayıp ezilebiliyor. Ayrıca gözlem ve deneyimlerime göre en çabuk çizilen ekran Redmi'de diyebilirim.

dandik kamera ve kamera yazılımı
Redmi cihazların kameraları kaliteli değildir, son modeller düzgün ışık alan ortamda çok iyi fotoğraf çekebiliyor ama yeni nesil cihazlar video konusunda, eski nesiller ise hem fotoğraf hem de video konusunda tamamen vasatlar. Gelip 2014 model LG G4'ün kamerasını test etsem Redmi Note 13 Pro'yu bile çözünürlük ve renk kalitesi açısından "çok rahat" tokatlar hem fotoğraf hem de videoda. OIS görüntü sabitleyici videoda aşırı bulanıklık yapıyor, 6 senelik Samsung'un eıs ile çekilen videosu bile Redmi'nin OIS ile çekilen videosundan daha net ve titreşimleri daha az.

kullanıcı güvenliği
Redmi kullanıyor iseniz pek de güvende olduğunuzu söyleyemem. Müzik dinlerken 60 dereceye ulaşan bir telefona güvenmemelisiniz. Aynı şekilde hiçbir zorlu şartlara maruz bırakılmamış genelde çekmecede yedek telefon olarak duran bir Redmi Note 12 var elimde, kasasının kenarında hafif açıklık var muhtemelen bataryası şişmiş üstelik oda koşullarında, kuru ortamda ve az kullanımda. Bomba gibi telefon.

Söyleyeceklerim bu kadardı. Eğer sorularınız olursa sorabilirsiniz, ben buradayım. İyi sosyaller!

Müzik uygulamasındaki reklamlar kalıcı olarak kapatılabiliyor ayarlardan. Ayrıca sürüm düşürdüğümden beri çok ağır yüke bindirmediğim sürece sorun yaşamıyorum.

Redmi Note 8 Pro kullanıyorum telefonu bayağı düşürdüm sapa sağlam ama yazılımı berbat.

Hocam bende de Pro olmayanı var. Sürüm düşürün.

Redmi Note 7'ye GCam mükemmel oluyor. Çoğu telefonla kapışır. Ha yazılımı kötü, ona bir şey diyemem.
EIS çalışmıyor sarsıntılı çıkıyor, gimbal olursa iyi olur ama.

Bir kere bir teknoloji ürününde donanım ve yazılım bir bütündür. İster bilgisayar olsun, ister konsol, ister telefon. Markası IPhone'da olsa Samsung'ta olsa Redmi'de olsa yazılım ve donanım birbirini tamamlar.
Hatta en basit oyunlar bile böyledir. Bir oyunun optimizasyonu kötü olsun isterseniz RTX 4090 takın tam kapasite performans alamazsınız. Buna iyi bir örnek GTA IV oyun olarak. Mesela iOS 16 ve iOS 17'nin belli sürümlerinde iPhone kullanıcıları çok çekti, bataryaları ısındı hızlı bitti, sistem saçma çalıştı veya Windows 11'deki bir sürü bug oluşunu konuşuyoruz işlemci iyi diye mi oluyor bu buglar. O yüzden sadece işlemci iyi diye telefon alınmaz. Ha marka fanatiği ise savunan kişiler insanları kendi yanlışlarına bulaştırmadan bunu yapabilirler. Redmi cihazlardaki çoğu buga şahit oldum hem çok kısa bir süre kullanarak hem de daha geçen gün bana tamire gelen cihazda bunu gördüm. Tamire gelen cihazın tamire gelme sebebi; Bayram namazında camiide bir anda kapanıp açıldığında bootloopa girip cihazın yazılımının komple bozulması. Kimseyi küçümsediğimden veya kötü niyetli olduğumdan değil ama ekonomimiz böyle olmasa hiçbir markanın yanına yaklaşacak yazılımları, telefonları yok Redmi'nin. Ha kendini geliştirirler o zaman fikrimi güncellerim.

Pek çok konuda tabi ki haklısınız, ancak bütün bunların bir nedeni var :) Oda fiyatı, stok android kullanan telefonlar hariç, yeni çıkan ve işlemcilerine göre neredeyse "en ucuz" telefonları aldığınızı düşünürseniz bu olumsuzlukların her biri daha makul olabiliyor,

Redmi note 7 serisi ile rekorlar kırdığı zamanları hatırlar mısınız bilmem ama aynı fiyatlardaki samsung telefonlara göre bu fiyatlarda arayüzler çok akıcı ve androidin bu fiyatlarda bu kadar stabil olabileceğine şaşırtıyordu. Evet note 12 serisi ile çok vasat kaldı redmi, mesela muadil fiyatlı samsung a34'den de pek çok özellik olarak geri kaldı redmi serisi bu versiyonunda. Ama 9 yıl önceki Samsung Note serisi demişsiniz bir mesajınızda, hiç seridir başlangıç ortadır bilmesek bile aldığınız dönemdeki fiyatlara göre karşılaştırmanız daha acımasız olacaktır. Bugün 80 bin verip aldığım amiral gemisi telefon ile 12 bin lira verip başlangıç seviyesi aldığım telefonu 5-6 yıl sonra kıyaslayıp bir tanesi çöp oldu demek gerçekten birazcık acımasız olur gibi.

Fiyat sınıflandırmasına göre redmi plastik çöp malzeme kullanıyorda samsung huawei gibi muadilleri titanyum alaşım kullanmıyor emin olunuz. Örneğin redminin maruz kaldığı düşmeye aynı fiyatlardaki samsung veya başka marka maruz kalsa emin olun çok farklı sonuçlar çıkmayacaktır, gözle ayırt edemeyeceğiniz derecede belki daha az ezilir belki daha az çizilir.

Batarya konusunda da yine mi ve redmi markalarından çok memnun olanlar var, ben yine aynı fiyatlardaki rakiplerinden daha iyi olduğunu düşünüyorum 2019 yılında redmi note 8 almıştım bataryası hala diğer markalara göre daha iyi durumda, ben kötü kullansaydım şarjda oyun oynasaydım dandik kablo aşırı güçlü şarj aleti kullansaydım hemen hemen diğer markalar gibi oda çok daha kötü durumda olabilirdi.

Sağlamlık konusunda ufak çocuğum sık sık çarpıp düşürüyordu eski telefonum redmi note 8'i, inanın kozmetiğine baksanız nasıl bu kadar temiz kaldı dersiniz. Örneğin üç harfli marketlerden piranha akıllı kumanda aldım kızım ısırdı parçaladı çarptı, orijinal LG TV kumandamdan daha dayanıklı çıktı ve çalışıyor ama piranha LG'den daha kaliteli LG alınmaz diyemem çok fazla değişken ve etken var.

Gerçekten dandik diyebileceğim bir nokta ise ekranı, kırılmazlığı falan değil zaten muadilleriyle aynı camları kullanıyor ama xiaomi markası redmi ve poco modellerinde nedense parlaklık meselesini bir türlü çözemedi, aynı fiyatlardaki samsunglarda güneşte ve açık havada hiç sorun olmazken redmi ve pocolar karanlık kalıyor, kağıt üstünde belirtilen parlaklık değerleri gerçeği yansıtmıyor bence.

EDİT/EKLEME: Kardeşim sende artık adı her yerde geçen koskoca XİAOMİ'sin, utanmıyor musun default uygulamalara reklam koymaya :D birde bu husus var gerçekten ayıp ediyorlar, ona mı muhtaçsın?

Özetle, redmi savunuculuğu yapmıyorum ama bu marka mi markasının daha rekabetçi olmak için kullandığı alt markası, başlangıç seviyesi için rekabetçi bir marka ve fiyat bandında pek çok modelinde de iddialı, muadillerine göre daha iyi özellik ve "muadillerinden" daha iyi performans verdiği modelleri çok. Malzeme kalitesi v.s. olarak çok yüksek beklentileriniz olduğunda paraya kıyıp maalesef 5-10 katı fiyatlara telefon almanız gerekiyor. Ben konuya doğrudan katılmıyorum maalesef yine de tespitleriniz için teşekkürler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı