Neden Redmi Telefon Almamalıyız?

Neredeyse 3 senedir Redmi telefon kullanan birisi olarak arkadaş tamamen haklı, kimse kusura bakmasın. Yazılımı gerçekten çöp. Tonla hata var. Redmi Note 6 Pro kullanıyorken Global ROM'dan EU'ya geçince telefon çağ atlamış gibi gelmişti. Güncelleme almazlar, aldığında daha berbat olurlar.

Stock ROM kullanıp Xiaomi çöp demeyelim.
Kimse Custom ROM kullanmak zorunda değil veya uğraşmak zorunda değil. Bir çok kişinin de bunlarla uğraşacak bilgisi veya araştırıp öğrenecek ilgisi yok. Ayrıca ne olursa olsun sonuçta riskleri barındırıyor. Boşuna ROM rehberlerinde tüm sorumluluk size ait denilmiyor. Garantiye bir etkisi var mı bilemem.

Ancak ROM kurup daha iyi hizmet alınıyorsa bunun suçlusu yine Xiaomidir. Bir telefonu daha iyi kullanmak varken eğer bunu yapmıyorlarsa bu aslında daha büyük bir hatadır. Demek oluyor ki aslında telefon daha iyi ama bunu bize sunmuyorlar. Muhtemelen de bilerek sunmuyorlar. Bu durum aslında telefonun normalde kötü olmasından daha kötü bir durum.

Xiaomi bırakın ROM'u bölgesel ayrımcılık bile yapıyor. Bölgenizi Hindistan yapınca bazı şeyler açılıyor. En basitinden Tema uygulamasında Font ve ve Zil Sesleri kategorisi ekleniyor. Ne gerek var buna? Neden yazılımı bölgeye göre kısıtlıyorsun? Üstelik yıllardır böyle.

Hemen yukarıda arkadaş yazmış zaten EU ROM'a geçtim telefon çağ atladı diye. Bu demek oluyor ki Xiaomi bunu bilerek yapıyor. Yani bunu bilmiyor olmaları mümkün değil.

Ben kendi telefonumdan biliyorum. Telefonun ilk versiyonlarında yüz tanıma varmış ancak sonradan güncelleme ile gelecek deniliyordu ama bir türlü tekrar getirilmedi. Yani aslında telefonda yüz tanıma var ama yazılım ile kapatıyorlar.

Ben mesela 3 seneye yaklaşacak Xiaomi telefonu Stock ROM ile kullanıyorum. Normalde Global kararlı ROM'un en stabil ROM olması gerekiyordu.

Stock ROM kullanıp Xiaomi çöp demeyelim pls
Telefon yazılımıyla oynamak istemeyenler ne yapmalı sizce ? Yazılım yüklemekten korkanlar ne yapmalı ? Madem öyle, neden Global ROM diye bir şey var ? Ne halta yarıyor bu Global ROM ? Kullanıcının suçu ne ? Neden böyle saçma sapan bir yorum yapıyorsun ? Cevabını bekliyorum 🙃

Almamalıyız evet ama almaya itiliyoruz olay bu kısacası kim istemez orta kalite bir Samsung almayı ama alamıyoruz fiyat 4000 TL bizde daha iyi olan Xiaomi ve Redmi'ye yöneliyoruz bu sorun bizim değil ülkenin sorunu her teknolojik ürüne sayamayacağım kadar çok vergi geliyor bunu kendimde bir Redmi kullanıcısı olarak söylüyorum telefondan memnunun kusurları yok değil ama genel olarak memnunum arayüz kasmalarının sonucu sizden kaynaklıdır artık telefona ne yapıyorsanız ben bilemem 2 yıldır kullanıyorum tek bir kasma donma yok telefonda boşta 2.5 GB RAM yediği doğru değildir bunu da ekleyeyim.

Almamalıyız evet ama almaya itiliyoruz olay bu kısacası kim istemez orta kalite bir Samsung almayı ama alamıyoruz fiyat 4000 TL bizde daha iyi olan Xiaomi ve Redmi'ye yöneliyoruz bu sorun bizim değil ülkenin sorunu her teknolojik ürüne sayamayacağım kadar çok vergi geliyor bunu kendimde bir Redmi kullanıcısı olarak söylüyorum telefondan memnunun kusurları yok değil ama genel olarak memnunum arayüz kasmalarının sonucu sizden kaynaklıdır artık telefona ne yapıyorsanız ben bilemem 2 yıldır kullanıyorum tek bir kasma donma yok telefonda boşta 2.5 GB RAM yediği doğru değildir bunu da ekleyeyim.
Evet, boşta 2.5 GB RAM yediği doğru değil, çünkü 3 GB RAM yiyor :) Cihazda Snapdragon 720G olmasına rağmen gerekli performansı veremiyor saçma sapan MIUI hataları yüzünden. Garantiyi delecek cesaretim olsa AOSP ROM veya EU ROM kurardım.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2020-12-31-11-37-08-959_com.miui.home.jpg
    Screenshot_2020-12-31-11-37-08-959_com.miui.home.jpg
    21,1 KB · Görüntüleme: 52
Telefon yazılımıyla oynamak istemeyenler ne yapmalı sizce ? Yazılım yüklemekten korkanlar ne yapmalı ? Madem öyle, neden Global ROM diye bir şey var ? Ne halta yarıyor bu Global ROM ? Kullanıcının suçu ne ? Neden böyle saçma sapan bir yorum yapıyorsun ? Cevabını bekliyorum 🙃
kullanma kardeşim sende kullan diye tutan mı var ?

Ciddi misiniz? Ne tür reklamlar?

Ayarlarda, müzik çalarda, fotoğraf galerisinde ve rehberde bile reklam çıkıyor. Her tür reklam var, Huawei'nin reklamı var. Chat sitelerinin reklamı var. Aklına ne gelirse var. Sözde ayarlarda reklam kapatma diye bir seçenek var ama çalışmıyor :D.

Vallahi ben babama tam 1 sene önce Xiaomi Redmi 7A aldım. Efsane cuma ile 790'a düşmüştü telefon. Babamın kullanacağı özellikler belli WhatsApp, mail bir de çok nadir Chrome'a girer. Babam telefonu hayatta yormaz, 4 sene geçse hala taş gibidir yani :). Diyeceğim o ki hangi telefon kime uygunsa onu alın. Babama IPhone'da alabilirdim ama uygun değil. O an için 800 TL'ye aldım desek şu an 1600 TL 2 katı. Türkiye'de piyasa böyle maalesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı