Neden Redmi Telefon Almamalıyız?

Siz siz olun POCO M3 ve Redmi 9T bu iki modeli almayınız lütfen bende Redmi 9T var şu an 6. ayı ve kronik sorunları var. Redmi yazısından sonrasına gitmiyor.
Şu sorunu biraz daha açıklayayım; güç entegresi kaynaklı deadboot sorunu. Cihazı yeniden başlattığınızda cihaz logoda takılı kalır. Geçici çözümü güç tuşuna çok uzun süre bastırıp cihazın açılmasını beklemek veya güç entegresinin olduğu kısmı dışarıdan ısıtmak. Kesin çözümü yok denebilir, çünkü değiştireceğiniz entegre de sorunlu olacak. Tam emin değilim ama bir-iki yerde bu soruna MIUI'ın da yol açacabileceğini duymuştum. AOSP ROM kurabilirsiniz, tabi cihazı yeniden başlatma kumarını oynamak isterseniz.

Modelden modele değişiyor, kimi iyi diyor kimi kötü diyor bunun sonu yok.

Şu sorunu biraz daha açıklayayım; güç entegresi kaynaklı deadboot sorunu. Cihazı yeniden başlattığınızda cihaz logoda takılı kalır. Geçici çözümü güç tuşuna çok uzun süre bastırıp cihazın açılmasını beklemek veya güç entegresinin olduğu kısmı dışarıdan ısıtmak. Kesin çözümü yok denebilir, çünkü değiştireceğiniz entegre de sorunlu olacak. Tam emin değilim ama bir-iki yerde bu soruna MIUI'ın da yol açacabileceğini duymuştum. AOSP ROM kurabilirsiniz, tabi cihazı yeniden başlatma kumarını oynamak isterseniz.
Benim cihazımda redmi yazısında takılı kalmıyor redmi yazısında 5 saniye maximum bekliyor ondan sonra kapanıyor ve tekrar açılıor sürekli bu döngüye giriyor. Daha önce (1 ay) entegre değişimi yapıldı ama sorun çözülmedi sanırım. Olan 250 tl paraya oldu :D

Redmi cihazlar kötü değildir.
Evet MIUI berbat ötesi, bu lanet olasıca, adı batasıca yazılım sağlam cihazınıza virüs dahi sokabilecek bir potansiyele sahip. Redmi Note 8 cihazımı 2020 yılı sonunda aldım ve bu süre zarfında MIUI 11.0.11'den MIUI 12'ye yükseltme aldı sadece cihaz. Cihaza verdiğim paraya karşılık hiç beklemediğim bir deneyim alınca, kolları sıvadım ve 2021 Şubat'da Custom ROM yüklemeye karar verdim. Bu süreç zarfında BL kilidini açmak ve o 1 haftayı beklemek de oldukça sıkıcıydı. En son telefon o kadar kötü durumdaydı ki uygulamadan çıktığım an uygulama kendini kapatıyordu. O güzel gün geldi ki BL kilidi açıldıktan sonra OrangeFox ve Magisk kurup, PixelUI geliştiricilerinin sunduğu Android 11 ROM'unu uzunca bir süre kullandım. Android 11'den 7 ay nasibimi aldıktan sonra, Android 12'ye geçtim. Çok keyif aldım bu süreçte cihazdan, aslında GCam ile beraber cihazın MIUI'da olan performansının çok üstüne çıktığını fark ettim ve bununla beraber bataryası inanılmaz uzun gidiyordu cihazın. MIUI'da 3 saat aldığım ekran süresi, Custom ROM'da 8-9 saate kadar çıktı. Geçtiğimiz hafta da Android 13'e geçiş yaptım. Şu anda da cihazdan gayet mennunum. Bu arada, Redmi Note 8'e geliştiriciler tarafından inanılmaz bir çaba var. Her geçen gün farklı bir ROM port ediliyor. One UI dahi gördüm.
photo_2022-04-28_16-14-14~2.jpg

Demek istediğim şu ki,
Xiaomi alan bir insan, bu işler ile haşır neşir olmadığı sürece, bu cihazı kullanması zor... Sinir harbi vermekten başka bir şeye yaramaz bu cihazlar. Ama yazılımını da attığında tık demezler..

Samsung'un desteklediği doğrudur ama sorunsuz çalışan telefon güncelleme yapıldıktan sonra kasmaya ve uygulamalardan atmaya başlıyor. Samsung sütten çıkmış ak kaşık değil. Aslında çoğu Android telefon üreticisi bu sorunu aşamıyor. Güncelleme bakımından hiçbiri Apple kadar başarılı değil.

Samsung'un desteklediği doğrudur ama sorunsuz çalışan telefon güncelleme yapıldıktan sonra kasmaya ve uygulamalardan atmaya başlıyor. Samsung sütten çıkmış ak kaşık değil. Aslında çoğu Android telefon üreticisi bu sorunu aşamıyor. Güncelleme bakımından hiçbiri Apple kadar başarılı değil.
Samsung yazılımda Xiaomi'den çok daha geri. Her cihazına One UI veriyor ve One UI özellikle A serisinin üst seviye cihazları haricinde çoğunda sorunlu çalışıyor.

Android tarafında en başarılı UI'lardan biri One UI ve bu yazılımı MIUI denen çöple karşılaştırıyorsun.
Ben MIUI ile karşılaştırmadım dikkat ettiysen, Pixel Experience ile karşılaştırdım. Android'in en başarılı arayüzlerinden birisi. Ayrıca One UI Core ile One UI bir değil. S21'de çalışan One UI ile A01'deki aynı değil yani.

Ne gibi sorunlari var tam olarak?
A10, A01, A01 Core, A30S, A31, A40 ve hatta A72 gibi cihazları kullanan tanıdıklarım var. Arayüzdeki kilitlenmelerden telefonu kıvrana kıvrana kullanıyorlar. S10 Lite kullanan arkadaşım bile bataryasından ve ekranın basmamasından şikayetçi. One UI ilk çıktığı dönem hakikaten iyiydi ancak son sürümleriyle beraber sorunlar çok arttı.

Geri
Yukarı