Neden RTX 3060 ile RTX 4060 arasında bu kadar az fark var?

8 GB VRAM'i bir last of usda geçebilirsiniz. Oda bozuk oyun zaten. Ayrıca DLSS3 VRAM'i düşürüyor. Benim bildiğim FSR 3 VRAM kullanımını düşürmesi lazım. 1080P'de 8 GB VRAM'i geçmek imkansız?
Evet şuan imkansız ama ilerde ne olacağı belli değil. Ben 2K da oynamıştım 3060 la ve birkaç oyunu da 4K da. Tabi yeni oyunları 4K da oynatmaz o da ayrı. En azından 8GB vram la acaba 8gb ı geçermi diye düşünmektense oyunu kaldırmasa bile 12gb ile oynarım kafam rahat olur. Ama sizde haklısınız kart 12gb ın tamamını kullanacak kadar güçlü değil. En azından 3060 ı 8, 4060 ı veya 4060 ti ı 12gb yapsalarmış çok daha iyi olurmuş.

Frame Generation şu anda iyi çalışan bir teknoloji değil. Örneğin Remnant 2'de FG açınca FPS 30-40 artarken hissiyat olarak 20-30FPS düşmüş gibi hissettiriyor. Objelerde dokularda kırılmalar var vs vs.

Yazılım ve güç kullanımına bakmazsanız 3060 kas gücü olarak daha üstün bir kart zaten. İnsanlar 3060 almasınlar diye 4060 fiyatları düşüyor bence.

Tüm NVIDIA kartlarında DLSS 3.5 var şu anda.

Var ya şunu millet anlamıyor ya vallahi anlatıyorum gördüğüm yerde ama bitmiyorlar. DLSS 2 olduğu zamanlar F. G ilk defa NVIDIA tarafından duyuruldu. NVIDIA da DLSS gibi ama buna ekstra olarak kare oluşturulduğu için özel olarak buna DLSS 3.0 dendi. Yani o zaman 3.5 olmadığı için ismini böyle düşünmüşler. İnsanlar artık bu isimlerin karışması yüzünden NVIDIA DLSS 3.0 derken bile artık 3.0 yerine NVIDIA F. G deniyor.

Kas gücü olarak aralarında devasa farklar yok. Ama RTX 4060 daha yeni mimari, daha düzgün bir kart. DLSS 3.0 ve Frame Generation desteği de var. Bu sebeple RTX 4060 daha mantıklı bir kart.

Yeni konular

Geri
Yukarı