Neden sadece Intel

Agresifrhyme

Hectopat
Merhaba. Bilgisayar dünyasında neden sadece Intel, NVIDIA ve AMD şeklinde 3 tane seçeneğimiz var? Bunun belli başlı kuralları mı var? Çünkü bu kadar kullanılan bir şeye birçok markada işlemci ve ekran kartı üretmez mi? Ekran kartı ve işlemciden kastım tam anlatamamış olabilirim demek istediğim mesela neden ekran kartı seçerken NVIDIA mı AMD mi? Demek zorunda kalıyoruz? Neden başka firmalar başka GPU'lar üretmiyor?

Merhaba. Bilgisayar dünyasında neden sadece Intel, NVIDIA ve AMD şeklinde 3 tane seçeneğimiz var? Bunun belli başlı kuralları mı var? Çünkü bu kadar kullanılan bir şeye birçok markada işlemci ve ekran kartı üretmez mi? Ekran kartı ve işlemciden kastım tam anlatamamış olabilirim demek istediğim mesela neden ekran kartı seçerken NVIDIA mı AMD mi? Demek zorunda kalıyoruz? Neden başka firmalar başka GPU'lar üretmiyor?

Hocam böyle deyince bana da çok garip geldi. Maliyetli bir şey olduğundan olabilir ayrıca bu isimlerin en ön planda olduğundan da kaynaklanıyor olabilir.

Hocam böyle deyince bana da çok garip geldi. Maliyetli bir şey olduğundan olabilir ayrıca bu isimlerin en ön planda olduğundan da kaynaklanıyor olabilir.

Evet hocam benim de kafama takıldı, ekran kartı alırken seçenek olarak baktığımızda 2 tane seçeneğimiz oluyor sadece. Neden bu kadar kısıtlı olduğunu merak ediyorum.

Maliyet ötesinde bu şirketler yılların tecrübesiyle iş yapıyor rastgele yeni bir üreticinin sektöre adapte olabilmesi mümkün değil. Örneğin Nvidia'nın günümüzde kullandığımız GeforceNow teknolojisi bile 2009'lu yıllara dayanmakta. Nvidia ve AMD gibi iki dev varken Intel bile ekran kartı sektöründe bu topa girmiyorsa gerisini siz düşünün.

Hocam öyle kolay bir şey olduğunu düşünmüyorum bunun için bayağı bir tecrübe ve bütçe lazım ancak 3 firma bunu başardı diye düşünüyorum.

Bunun için hem AMD hem de NVIDIA yıllarca ar-ge ve yatırım yaptı. Şu an kurulacak bir firmanın AMD ve NVIDIA kadar F/P ürünün ya da direk performans vermesi çok zor. Intel'in hali ortada fakat Intel'i tam bu listeye sokamam çünkü CPU ürettiği için iGPU konusunda biraz tecrübeleri var ve mühendisi çok fazla var. Sıfırdan bir şirket kursan yıllar alır o performansı elde etmek. Hemde kullanıcı gözünden bakalım 800dolara 7900XT gibi bir kart var bir de 800 dolara bunun yarı performansını veren bir kart var. Senin maliyetin 700 dolar fakat ederi 400 dolar. Ya zarar edeceksin ya da üretmeyeceksin.

Maliyetli ve zor bir üretim süreci bildiğim kadarıyla. Ha deyip herkesin girebileceği bir piyasa değil. Yavaş yavaş bu sektöre giren yeni firmalar var Çin'de, Rusya'da. Intel, AMD gibi olması için de uzun yolu var. Sanırım Rusya'da üretilen işlemci çipi 40nm gibi bir seviyedeydi. Şu an 5nm üretiliyor yani sen düşün daha nerede diğerleri.

Geri
Yukarı