Neden Sosyal'de insanlar kısıtlanıyor?

Egoistt

Hectopat
Makaleler
3
Öncelikle selamlar herkese. Bu aralar böyle biten çok fazla konu görmeye başladım, isterseniz gelin beraber konuşalım.

"Nasıl işletim sistemi yazılır?", "Nasıl kendi anti-virüs yazılımımı oluştururum?", "Nasıl e-sporcu olunur?" vb. konuların eksiksiz hepsinde bu tür olaylar yaşanıyor. Ofansif almayalım lütfen, kendimizi gözden geçirelim. Bu tür konuların cevapları genelde "Bunu o kadar kolay mı sanıyorsun?", "Çok riskli bir iş, git okulunu oku.", "Devasa bir ekibe ihtiyacın var, tek başına başaramazsın." minvalinde oluyor.

Biz de biliyoruz konuyu açan kişinin (genellikle) çok küçük yaşta olduğunu ve konu hakkında çok az bilgi birikiminin bulunduğunu. Evet akıllı arkadaşım, bunu hepimiz biliyoruz. Çünkü böyle bir işe adım atacak insan Technopat Sosyal gibi bir yerde konu açmaz, bu açık ve net. Fakat karşınızdaki kişi bir konuda heveslenmiş, meraklı bir arkadaşımız. Bu sizi rahatsız ediyorsa mesaj yazmanıza gerek yok, Ctrl+W yapabilirsiniz. Gerçekten bilgilendirecek ve yol gösterecek yardımsever arkadaşlar konuya el atacaktır zaten.

@Egoistt Tamam, büyük bir ekip kurması gerektiğini söylemek ya da okulunu okuması gerektiğini söylemek eksikliklerini bir nebze hissettirir gibi geliyor sanki. Yapması gerekenleri kim nasıl söylesin, işletim sistemi yapmak için sırayla yazılacak bir liste falan mı var? Önce bir programlama falan öğren diyerek başlangıç veriyor işte insanlar.

Son düzenleme:
Hocam işletim sistemi yapmak isteyen arkadaşlara direkt yapma demek yerine neden olduğunu açıklamıyor kimse.
  • Tek başına yapamazsın, başka şeylerle ilgilen.
  • Yapmak için bir çekirdeğe ihtiyacın var öncelikle, sonra uygulamalar, GNU ve arayüz yapmak gerekiyor fakat bunları tek başına ve deneyimsizken yapmak vakit alacak ve başarı ihtimalini düşürecektir.

Son düzenleyen: Moderatör:
İnsanlara güzel sözlerle olayı artık 1 kere anlatıyorum anlamıyorsa daha sert bir sözle anlatıyorum ve geçiyorum, dönmüyorum zaman kaybına dönüyor olay. Geçen CEO teklifi alan bir üni. öğrencisinin konusu açıldı, olay kabak gibi ortada, ne olacağı belli birçok kişi olayı düzgün bir şekilde anlatmaya çalışıyor fakat kişi inatla direniyordu.

Hatta yeri geliyor bu kişiler konularda üste çıkmaya çalışıyor ve bunların çoğu kusura bakmayın Z kuşağı. Hiçbir zorluk yaşamamış, her şeye kolayca sahip oldukları için her şeyin çok kolay olabileceğini düşünüyorlar ve çoğunun üslübu ve davranışlarıda düzgün değil.

Neyin nasıl olabileceğini öğrenebileceği, az çok hepsinin altında bir kaynak olarak kullanabileceği internet var. Üzerine düşüp araştırma bile yapmadan direkt olur mu, olamaz mı diye gelirsen iterler, uğraşmaz kimse.

Örnek olarak "Bilgisayar Mühendisliği" için sistem önerileri açanlar oluyor, bakın gerçekten söylüyorum bunlarında birçoğu bu sektöre, okula girdiklerinde bir şey yapamayacaklar olanlar, sen bu zamana kadar bu konu hakkında hiçbir bilgi edinmediysen bu saatten sonra o dikişi tutturman %0,001. Trend bu deyip, bunun arkasından giderek yürümez bu işler. Önce araştırısın, sonra fikir alırsın. Önce fikir almaya gelirsen insanlar seni ezer, Dünya kuralıdır bu.

Son düzenleme:
Kendisi başaramamış olan insan zaten başkalarının başaramayacağını da düşünür, olumlu bir yorum yapma ihtimali yok. İnsan egosuna aykırı. Kendisi başarmış bir insan zaten başarısını paylaşmaz. Kendi yeteneğidir, ödülünü yer. Yani gelen cevapların %100 olumsuz olması çok normal. Yapacak bir şey yok buna. Başaramamış insanlara nasıl başarılır diye sorup olumlu cevap beklemek delilik. Denemek lazım bir şekilde.

Son düzenleme:
Doğrular bazen acıdır ama kimsenin hevesinin kursağında da bırakmamak lazım tabi. Aşağılamadan, incitmeden, hor görmeden zor olduğunu söylemek var bir de, sen kim işletim sistemi kurmak kim gibi cümleler sarfetmek var ki pek insani cümleler değil bence. Bu tarz cümleleri kuran insanlar ben başaramadıysam kimse başaramasın diye heves kırmaya çalışan insanlar.

Geri
Yukarı