Neden teknoloji ürünü üretemiyoruz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Mesele bir şeylerin buradan çıkmasından ziyade teknolojinin geliştirilmesi, AR-GE misali. Yani Intel bir Amerikan firması, işlemciyi yapar, dener, geliştirir sonra gider Malezya'ya ürettirir. Ama Amerikan malı diye satılır. Üretim yeri değil, çıkış yeri önemli.
Ama durun bizim "Organik Hoşaf" projemiz var..

Üretemiyoruz diye söylenip geçineceğine, sizin de üretebilmek için bir katkınız oldu mu ? Ve yahut başka birisinin ? Mesela iyi bir yazılımcı gibi yetişmekle ve ya üst düzey teknisyen olarak yetişmek gibi.

Haklısınız milli kernel ve linux dağıtımları projelerine oldukça destek verdim. Ama nafile. Bizim insanlarımız hazıra alışmış. Sadece bahane bulup çalışmayanlar dan değilim...

Üretemiyoruz diye söylenip geçineceğine, sizin de üretebilmek için bir katkınız oldu mu ? Ve yahut başka birisinin ? Mesela iyi bir yazılımcı gibi yetişmekle ve ya üst düzey teknisyen olarak yetişmek gibi.
Birisi bir iş yapıyorsa bunun karşılığını bekler, ama Türkiye'de bulamaz. Mesele teknisyen olmak değil. Türkiye'de okuyup dünya çapında işler yapanlar var. Ama adam Türkiye için bir şeyler yapmaya çalışınca, 4 sene üniversite yazılım mühendisliği okuyan adama 2000 TL maaş verirsen o da üretmez.

Çoğu firmanın Çin'de menşei yapmasının nedeni ucuz işçiliktir; önemli olan projenin teorisidir. Bu bizim ülkemizde niye gelişmiyor dersek, ilk 250.000'e giren adamı mühendis yaparsan; önemli bir mecrayı bedava ekmek kapısı gibi gösterirsen sektörün nutku tutulur. Yaratıcılık, özveri, azim isteyen bir bölüme her kapıdan geleni alıyorsun. Zaten bu adamların da Boğaziçi, İTÜ, ODTÜ gibi belli başlı üniversitelerde olanları iş bulabiliyor. İnsanların işsiz kaldığını görünce de kalifiyeli insanlar zorla tıpa ve diş hekimliğine gidiyor. Haliyle de üretme fikri, atılım zayıf kalıyor.

Üstteki arkadaşın dediği de doğru. Güvenlik için çok harcamalar yapılıyor ve askeri ticaret de devletler arasında çok büyük pay alıyor. Mühimmatlarda da biraz geriden depara kalktığımız için pazarı işgal ediyor.

Hala aynı yorumları yapmaktan usanmadınız mı cidden? Tamam anladık. Lozan, bor, yol yapmak, batının kıskanması... Açılan konularda safsata cevaplardansa şahsi yorumlar yer alsın artık.

Haklısınız milli kernel ve linux dağıtımları projelerine oldukça destek verdim. Ama nafile. Bizim insanlarımız hazıra alışmış. Sadece bahane bulup çalışmayanlar dan değilim...
TÜBİTAK'ın geliştirdiği yerli işletim sisteminin adı: PARDUS. Yalnız doğru düzgün indirilecek yer bile yok. Sözde açık kaynak kodlu, serbest geliştiriciler üstüne bir şeyler katsın diye açık kaynak kodlu. Ama nasıl indireceğiz veya edineceğiz gidip TÜBİTAK'dan USB ile mi alıp geliştirecekler?

TÜBİTAK'ın geliştirdiği yerli işletim sisteminin adı: PARDUS. Yalnız doğru düzgün indirilecek yer bile yok. Sözde açık kaynak kodlu, serbest geliştiriciler üstüne bir şeyler katsın diye açık kaynak kodlu. Ama nasıl indireceğiz veya edineceğiz gidip TÜBİTAK'dan USB ile mi alıp geliştirecekler?

Pardus'a Yerli işletim sistemi demek biraz göreceli. Pardus yerli bir linux dağıtımıdır. Son kullanıcı için olan .ISO sürümünü sitesi üzerinden indirebilirsiniz .Onun dışında size katılıyorum

Pardus'a Yerli işletim sistemi demek biraz göreceli. Pardus yerli bir linux dağıtımıdır.
Bu sebepten yazmıştım:
Ekran Alıntısı.PNG

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı