Neden teknoloji ürünü üretemiyoruz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Mühendislik el ayak altı bizim ülkede. Gelişmiş ülkelere baktığımız zaman mühendisler en iyi okullarda okuyup, çok iyi maaşlarda çalışıyorlar. Biz ise başarılı öğrencilerimizi tıbba yolluyoruz. ( Tıbbı gerçekten isteyenler var lakin büyük bir çoğunluk bu mesleği iş imkanı ve maaşı için tercih ediyor.) Adam kötü bir üniversitede kötü bir eğitim alıyor sonra torpiliyle KPSS'yi geçiyor hiç yerden devlet memuru olup 3500 TL maaş alıyor. Sen böyle bir adamdan neyi geliştirmesini bekleyebilirsin ki? Demem o ki kaliteli mühendisler yetiştirmemiz lazım ve bundan daha da önemlisi onları burada tutabilmek için gerekli koşulları yerine getirmemiz lazım. Ne zaman bunları yaparız o zaman gelişmiş, teknoloji üretebilen ve bunları pazarlayabilen bir ülke olma yolunda güzel bir adım atmış oluruz.

bundan daha da önemlisi onları burada tutabilmek için gerekli koşulları yerine getirmemiz lazım.
Bunun olması için parantez içine aldığın son kısmı akıllarından çıkarmak veya kendine bilime adamış olması lazım ki dediklerinin hepsine katılırım. Ancak Türkiye'de maaştan başka birşey düşünmeyen, ben kazanayım da devlet batsın anlayışı olan çok olduğundan şuanlık destek kademeli maalesef veriliyor.

Bunun olması için parantez içine aldığın son kısmı akıllarından çıkarmak veya kendine bilime adamış olması lazım ki dediklerinin hepsine katılırım. Ancak Türkiye'de maaştan başka birşey düşünmeyen, ben kazanayım da devlet batsın anlayışı olan çok olduğundan şuanlık destek kademeli maalesef veriliyor.
Kesinlikle, 10 dönüm bostan yan gel yat Osman anlayışı bu ülkeyi geri bırakan nedenlerden biri. Çoğu devlet memuru bir tarafımı devlete yaslayayım da rahat rahat para kazanayım diye devlet memuru olmuş. ( Ki büyük çoğunluğu zaten torpille işe alınma.) Devletin ciddi manada bünyesinde bulundurduğu çalışanları denetlemesi gerekiyor. Devlet memurluğunda da işini iyi yapmayana iş garantisi olmamalı tıpkı özel sektör gibi. Yoksa adam nasıl olsa işim garanti diye salla başını al maaşını yapmaya devam edecektir.

Ya aslında yerli teknolojiler de var. Yerli elektronik markaları şunlardır; Casper, Reeder, Vestel, General Mobile, Arçelik, Monster... Bunlar daha çok elektronik eşya üzerine. Onun dışında yerli askeri teknolojiler de var.

Son düzenleme:
Başka bir konuda yazmıştım buraya da yazayım. Gelecek yıl Fen liselerine 107 milyon lira, İmam Hatiplere ise 1.7 milyar lira devlet desteği verilecek.
Sanırım bu bile sorunun cevabını vermeye yeter.
İkisinde de aynı eğitim verilmiyor mu ? Meslek liseli bir kız daha bu sene Tıp fakültesini kazandı şimdi bu fen liseli değil nasıl kazanıyor ? Demek ki illa fen liseli olmak şart değil.

Organik hoşaf birinci olduktan sonra sizin gibiler susar diye düşünmüştüm.
Sen buna yeterince kafanı yorma zira kafan o zaman başka şeyleri düşünemiyor. Organik hoşaf birinci olmadı önce bunu düşün ardından başkalarını düşünürsün.

Sen 'birşey' berecebilirsin ama biz 'bir şey' beceremeyiz. Sen yanında taşır mısın koca aleti karpuz seçeyim diye ? Vurmak yeterli.
Koca aleti neden yanında taşısın be güzel kardeşim ? Bu alet marketlere, manavlara satılır ve onlar kullanır. Vurmak yeterli demişsin, senin bu dediğine göre yürümek varken neden araba kullanıyoruz ?

İkisinde de aynı eğitim verilmiyor mu ? Meslek liseli bir kız daha bu sene Tıp fakültesini kazandı şimdi bu fen liseli değil nasıl kazanıyor ? Demek ki illa fen liseli olmak şart değil.

Sen buna yeterince kafanı yorma zira kafan o zaman başka şeyleri düşünemiyor. Organik hoşaf birinci olmadı önce bunu düşün ardından başkalarını düşünürsün.

Koca aleti neden yanında taşısın be güzel kardeşim ? Bu alet marketlere, manavlara satılır ve onlar kullanır. Vurmak yeterli demişsin, senin bu dediğine göre yürümek varken neden araba kullanıyoruz ?
Hangi dünyadasın sen kardeşim. Fizik tedavi cihazı ve dalış gözlüğünü geçmedi mi o hoşaf? Fındık kadar beyninle ahkam kesiyorsun bana burada. Şu milyonlarca lira bütçe farkını dar kafana bir türlü de sokamadık anlaşılan. İkisinde aynı eğitim veriliyor ne demek ya, 1,6 milyon liraya altın kaplama kuran mı alıyorsunuz imam hatiplere? Hoşaf içip de geldin sanırım bu kadarı normal değil.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı