Neden Torrent?

kozmoneustee

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bu konu hakkında bilgisiz olduğum için soruyorum. Normal olarak internetten dosya indirebiliriz. Fakat belli bir kesim sürekli Torrent kullanıyor. Peki bunun bir sebebi var mı?

Son düzenleme:
Bu konu hakkında bilgisiz olduğum için soruyorum. Normal olarak internetten dosya indirebiliriz. Fakat belli bir kesim sürekli Torrent kullanıyor. Peki bunun bir sebebi var mı?
Bilgisayarlar bu durumda host oluyor. İndirmeler bilgisayarlardan oluyor. Eğer internete dosya koyarsak, bu da bulut depolamaya dosya koymak demek, belli zamanda bu bulut depolama şirketleri dosyayı kaldırabiliyor veya kendileri iflas edebiliyor (Letitbit misali).

Bunun yanında bu bulut depolamaları yavaş indirme sunabiliyorlar. Bazıları premium aldırmak için (Turbobit, Rapidgator vb.), bazılarının doğasında yavaş indirme sunma var (popüler olmayan veya düşük bütçeli bulut depolama şirketleri). Torrent'ta ise karşı host bilgisayarının ne kadar hızlı upload yapması ile sınırlama var. 100 tane bilgisayar varsa ve her biri 10 Mbps upload'a sahipse, siz de maksimum 100x10=1000 Mbps hızında indirme yapabilirsiniz.

Bilgisayarlar bu durumda host oluyor. İndirmeler bilgisayarlardan oluyor. Eğer internete dosya koyarsak, bu da bulut depolamaya dosya koymak demek, belli zamanda bu bulut depolama şirketleri dosyayı kaldırabiliyor veya kendileri iflas edebiliyor (Letitbit misali).
Peki Torrentten dosya indirince daha mı hızlı iniyor?

Peki Torrent'ten dosya indirince daha mı hızlı iniyor?

Bilgisayar sayısına göre değişiyor o durum. 1 bilgisayar ile 100 bilgisayar arasında dağlar kadar fark var. Tabii sizin internet hızınızda etki ediyor.

Peki Torrent'ten dosya indirince daha mı hızlı iniyor?

İndirme hızı Upload'a ve seed yapan kişilere göre değişir. Örneğin ben fotoğraf arşivi yaptım 50GB. Bunu paylaşıyorum gönderme hızım 1MB. İndiren kişi de 1MB olarak indirir. Ama ben bunu daha önce 5 kişiye paylaştım. 5 kişi de aynı anda upload ediyor. 5x1MB ( onların yükleme hızlarını bilmiyorum daha fazladır belki ). Olay tamamen upload işi başka servisler için de upload hızına bağlı olarak değişir.

Sen 1 dosyayı alternatif serverlara yüklerken 1 günde yüklersin. İndirmek isteyenler ise 1 saatte.

Torrent'te ise senin sürekli aktif paylaşıyor olman lazım alan adam 1 gün boyunca sürekli indirirse en kısa sürede alacak. Adam geceleri PC kapatırsa indirme süresi 2 güne 3 güne kadar uzar. Bunları TR için söylüyorum çünkü TR'de upload çok kötü.

1655290576527.png

Ben bu dosyayı Torrent üzerinden sadece 1 host varken indirmek isteseydim saatler sürebilirdi. Ama bu dosya 50-100 host varken 1.7 MB/s hızda yükleyecektim. Çünkü internetim bu kadar el veriyor :D

Yeni konular

Geri
Yukarı