Neden Türkiye'de hikayeli oyunlar çok oynanmıyor?

Hangi oyun türü size daha çok hitap ediyor?

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Öncelikle ülkemizdeki bir asgari ücret şu an 430 Dolar civarında tahminimce 1-2 aya 400 dolara düşer. Steam'a fiyat güncellemesi gelmiş, 4 Ay önce indirimde 98 TL'ye aldığım RDR2 şu an olmuş 1.150 TL. Offline oynanmamasının 1. sebebi bence ülkemizdeki ekonomik durum.
Eskiden deli gibi Offline oynardım, 2009'dan beri evimde duran, benimle büyüyen PS3'üme Red Dead 1'i alayım dedim 350 TL'ye satılıyor, alasım gelmedi.
2. Olarak ülkemizde genel olarak insanlar bilgisayar oyunlarından arkadaşları ile zevk alıyor, bu da büyük bir faktör bence. Bu eskiden de böyleydi, Metin2'ler Counter Strike 1.5, 1.6'lar derken günümüzde Valorant gibi mecralara taşındılar. Normal buluyorum. Avrupa gibi bir Hikayeli oyun kültürümüz çok yok. Enis Kirazoğlu gibi bireyler artmadığı sürece bu kültürü yakalamamız bence hayli hayli halen zor.

İkisini de fazlaca oynuyorum. İkisini de uzun süre oynayınca sıkıyor beni. Online’da toksikler bıktırıyor. Offline’da da çok iyi hikaye olmadıkça 10 saat oynayınca bayıyorum.

Hadi oradan! Mevcut ekonomik durum nedeniyle 1000 lira verdiği zaman daha çok oynama saati istiyor sadece.
Çoğu para mı veriyor sanıyorsun? Crack diye bir şey var. Ayrıca emeğe saygı gösterdiklerini mi düşünüyorsun? Çoğu klavyeye 2 basınca oyun çıkıyor sanıp, milyonlar harcandığını bilmiyor.

Sistem yetmezliği biraz. Ben mesela sistem olsa kütüphanem oyun dolu, oyun da alabilirim ancak yeni oyunları açamıyor bile direkt. DX12 desteği yok kartımın. Açanları da düşüğün düşüğünde bir şekilde oynuyorum. CS, LoL, Valorant'ı ise sorunsuz oynattığından mecbur online oyunlara yöneliyorum.

Yazdıklarımın hepsini okursanız sevinirim, :)
Öncelikle belirtiyim Technopat üyelerinin çoğu offline türünü seviyor gibi gözüküyor tabii ki. Ben Türkiye geneli üzerine konuştum.

Etrafıma bir bakıyorum da insanların genellikle oynadığı oyunlar LoL, Valorant, CS, PUBG gibi oyunlar. Ben ne oynuyorsun dediğimde gelen cevapların %80'i Online oyun.

Aslında gayet iyi offline oyunlar da var, tabii hepsini sayamam ama örnek verecek olursam Detroit Become Human, Metro Exodus... Tabii ben Online oyunlara kötü demiyorum CS mesela gayet kaliteli oyun, zorla hikayeli oyun oynayın da demeyi amaçlamıyorum. Sadece neden Türkiye'de genellikle hikayeli oyunlar yerine daha çok Online oyunlar tercih ediliyor onu merak ediyorum.

Ha paralı diyecekler olacaktır onlara da şöyle cevap vereyim, evet şu an oyunlar zamlanıyor ve oyunlar pahalılaşıyor fakat az da olsa hala az fiyata kaliteli hikayeli oyunlar var. Mesela hikayeli oyun oynayanların çoğu da ya sadece RDR2 ya da GoW oynamış oluyor. Bence ülkemizde hikayeli oyun türünün daha çok yaygınlaşması gerekiyor.

Tabii yine diyeyim ben kimsenin oyun zevkine karışmıyorum sadece hikayeli oyunlar ülkemizde pek fazla önemsenmiyor gibi. Sizin düşünceleriniz nelerdir? Okuduğunuz için teşekkür ederim :)
Bizim insanımız zamanının değerini bilmediği için online oyuna ağırlık veriyor ki zamanını çöpe atsın oyunda yenilince de küfürler saydırsın.

Hayatımda bir kere bile CS:GO, LoL, Valorant ve benzerleri gibi bir oyun oynamadım ama sevmediğimden değil zevk alamıyorum o yüzden. "ya abi Online oyun oynanır mı yahu oyun kültürünüz yok mu abi yeaa" şeklinde birisi değilim onu söyleyeyim yani bir ön yargım yok. Immersive SIM tarzı hikayeli FPS ve hikayeli platform oyunları benim en çok zevk aldığım oyun türleridir.

Çoğu oyuncunun hikayeli oyunlardan ziyade Online oyunları tercih etme sebebi bence tüketim doyumsuzluğu. Yani bir içeriği sürekli tüketme isteği. Hikayeli oyunları tüketirsin ve biter. Ama Online oyunu sürekli tüketebilirsin. Başka sebepleri de var tabii. Mesela oyunun içine senin gibi gerçek oyuncular da dahil olduğu için her oyuna girdiğinde karşına çıkabilecek olasılıklar da sonsuza kadar gider. Yani ne olacağını tahmin edemezsin ve bu sana heyecan verir. Aslında bu ilk söylediğim sebebe de bağlanabilir.

Son düzenleme:
Çoğu para mı veriyor sanıyorsun? Crack diye bir şey var. Ayrıca emeğe saygı gösterdiklerini mi düşünüyorsun? Çoğu klavyeye 2 basınca oyun çıkıyor sanıp, milyonlar harcandığını bilmiyor.
1. Üslubunu düzelt karşında askerlik arkadaşın yok, tanışmıyoruz.
2. Genelleme yaparak haklıymış gibi algı yapmayı bırak.
3. Kendimden yola çıktım. 50-55$'lık envanterim var ama gidip 5 10 saatte bitecek bir oyuna 50$ vermem. Neden vereyim, bunun yerine giderim daha uzun saatler oynayabileceğim oyunlar oynarım. Ben konuyu Online Offline bakmak yerine uzun saat kısa saat olarak değerlendirmeye çekiyorum. Sandbox tarzı oyunlar da bence bu kıyasa girmelidir.

Hikayeli oyun her şeydir ya. CS:GO gibi rekabetçi oyunlar dışında offline oyunu online oyuna tercih ederim. Ha tabii demek istemiyorum ki online kötü. Sadece eğer oyun hikayeliyse offline her türlü daha iyi. Mesela RDR2, online mod, hikayeli modun yanından geçemez bence.

Geri
Yukarı