Neden ülkemizden gelişmiş bir yerli marka çıkmıyor?

XEfe.Bey

Hectopat
Makaleler
2
İyi akşamlar hepinize. Biliyorsunuz ülkemizde telefon, bilgisayar, tablet, beyaz eşya vs. Alanında yerli üretim yapan birçok marka var, peki neden Vestel hariç hiçbirisi dünya pazarına açılıp ülkemizi temsil edebilecek kaliteye ulaşamıyor? Çok düşündürücü bir durum. Bizim ülkemizden de Xiaomi, Huawei, Samsung tarzı bir marka çıkabilir. Bizim yaptığımız yanlışlar nedir? Yerli üretim olmazsa bile, yerli sermaye ile dünya pazarına açılabilir miyiz?

İyi akşamlar hepinize. Biliyorsunuz ülkemizde telefon, bilgisayar, tablet, beyaz eşya vs. Alanında yerli üretim yapan birçok marka var, peki neden Vestel hariç hiçbirisi dünya pazarına açılıp ülkemizi temsil edebilecek kaliteye ulaşamıyor? Çok düşündürücü bir durum. Bizim ülkemizden de Xiaomi, Huawei, Samsung tarzı bir marka çıkabilir. Bizim yaptığımız yanlışlar nedir? Yerli üretim olmazsa bile, yerli sermaye ile dünya pazarına açılabilir miyiz?
O bildigin cogu markalar kendileri uretmiyor ki, Çin deki ODM lerden alıp burada satıyor.

Bir de bunun şu yanı var, biz de "End User" dediğimiz markalar az. Yoksa dünya pazarına üretim yapan markalar var.

Vestel hariç mi? Vestel de o kalitede değil, merak etmeyin. Hele Arçelik çok daha ötede Vestel'den.

Yüklü miktarda sermaye ve bilgi birikimi gerek. O da ülkemizde olmadığı için başarılı olunamıyor.
Anladım hocam. Peki yerli firmalarımız neden çok fazla tercih edilmiyor?

Vestel hariç mi? Vestel de o kalitede değil, merak etmeyin. Hele Arçelik çok daha ötede Vestel'den.
Vestel telefon ve tablet konusunda pek başarılı olmasa bile, beyaz eşya konusunda güzel işler yapıyor bence. Uzun ömürlü oluyor.

Çünkü Avrupa, Amerikadaki alıcı ile Türkiyede ki alıcı arasında dağlar kadar fark var.
Yerli firmalar "End User" ürünlerin ucuz olmasına bakıyor çünkü hedef kitle Türkiye. Avrupaya, Amerikaya açılmak çok zorlu rekabet ve risk getirir. Adam şimdi oturup Türkiyeden bu kadar kar alıyorken neden bu risklere girsin...

Vestel telefon ve tablet konusunda pek başarılı olmasa bile, beyaz eşya konusunda güzel işler yapıyor bence. Uzun ömürlü oluyor.

Kaliteli değiller çünkü ve servislerinde uğrastıklarını da pek görmedim ve insanlarda bilinmeyen markaysa pek yanaşmıyorlar genelde pahalı olurlar biraz da olsa kar için büyük firmalar indirim kolaylıkla yapıyorlar aslında çoğu da zaten kalitesiz Çin'den oluyor.

Vestelin buzdolapları yangın çıkarıyordu en son ama neyse.

Bize değil bildiğim birine olmuştu 6-8 yıl önce, büyük ihtimal güvenlidirler şimdi ama kalite konusunda bir şey söyliyemem.
Yinede teşekkürler.

Geri
Yukarı