İnsanlar neden yerli marka tercih etmiyor?

İnsanlar zaten çok zor ve çok az miktarda para kazanabiliyor. Bu kadar zor elde ettikleri parayı daha iyi alternatifler varken neden gidip o ürünlere versinler ki?

Daha iyi ürünlere parası yetmeyenlerin tercih etmek zorunda kaldığı markalar olmaya devam ediyorlar bu yüzden.
Zamanında koruyucu gümrük gibi uygulamalar sayesinde yine bir miktar çekicilikleri vardı. Şimdi hem alım gücünün düşmesi hem de bu tür uygulamaların kağıt üzerinde var olup etiketlerde kendilerini göstermemeleri, gösterememeleri yüzünden çoğu kişi yüzüne bile bakmıyor, bakmamalı da.

Ülkemizde birçok yerli sermayesi olan Türk markaları var. Bir bilgisayar, tablet, telefon, televizyon vs. alırken neden Vestel, Casper, General Mobile, Monster, Exper, Reeder, Trident gibi yerli markalar tercih dışında kalıyor? Bunun temel sebebi nedir? Monster aralarında en iyisi olabilir. Siz bir ürün alırken yerli markaları tercih ediyor musunuz?
Yerli diye yazdığın çoğu firmanın burada sadece kasayı yapması ve yurt dışından gelen parçaları birleştirmesi dışında bir işlevi yok.

Monster konusunda sürü psikolojisi veya kullanmadan konuşanlar yüzünden büyük bir haksızlık yapılıyor firmaya. Onun dışında diğerleri için bir şey diyemeyeceğim.
Elimden geçen sıfır son 3 Monster cihazın 2 tanesinde panel hasarlıydı. Üçünde de elektrik kaçağı vardı, elimi kasada gezdirirken çok düşük amperli olsa da akımı hissediyordum. Paneli sorunsuz olan 1 tanesi ise birkaç ay sonra başka donanımsal arızalardan sürekli mavi ekran vermeye başladı.

3 cihazın 2 tanesi kutudan çıkarılıp kontrolü yapıldıktan hemen sonra, 1 tanesi de birkaç ay sonra değişime gitti. Değişimden gelen cihazların birinde farklı bir sorun çıktığı için bu defa komple iadesi istendi. Panel sorunu olan ilk 2 cihaz için önceki konulardan birinde görseller de yükledim.

Şunu anlayın, bir şey rakiplerinden ucuzsa bunun bir nedeni var. Her markada ve her üründe bir hata payı var ama ucuz olan ürünlerde (ve markalarda) bu hata oranları çok daha yüksek. Monster en azından bu değişim ve iade kısmında mağdur etmedi, bu kısmını takdir ederim.

Ucuzsa nedeni kasa kalitesinden kısmaları. Donanım/yazılımı bilen birisi olarak ben yaklaşık 1 yıl Clevo kasa kullandım ve en ufak sorun yaşamadım. Bir ürünü almak ayrı, o ürünü kullanabilmek ayrı şeyler. Mavi ekran sebebi genellikle Card reader sürücüsünden kaynaklıydı BSoD'a vakit ayırdığımda. Ben sorun yaşamamak için Kadıköy'e gittim, teslim aldım, eve döndüm. Bir tanıdığım anakart vb. hemen hemen her şeyi yeniletip para vermedi, ki garantisi de bitmişti. İyi Sosyal'ler.

Televizyonum, beyaz eşyam, telefonum, ayakkabım, pantolonlarım, don, atlet, gömlek, t-shirt, içtiğim tütün, boğma rakım, kurma şarabım yerli.
Arabam Çinli, yerli yaptılar da almadık mı?
Bir de yerli diye bildiğimiz çoğu marka aslında çoktan yabancı sermayeye satılmış durumda.
Yediğimiz içtiğimiz çoğu şey ithal.
Yerli üreticiden 2.80 TL'ye buğday aldılar geçen yıl. Aynı yıl 7 TL'ye de ithal ettiler. "Neden 7 TL'ye buğday ithal ediyorsunuz" diye soranlara bakan bey, "paramız var ki alıyoruz" dedi.

Ediyor, yani en azından ben ediyorum. Misal laptopumda kullandığım SSD'nin markası Hi-Level. Uzun süredir kullanıyorum bir sıkıntısını da görmedim. Televizyonumuz da aynı şekilde Vestel. İnsanlar sadece ön yargıyla yaklaşıyorlar o kadar.

Ediyor, yani en azından ben ediyorum. Misal laptopumda kullandığım SSD'nin markası Hi-Level. Uzun süredir kullanıyorum bir sıkıntısını da görmedim. Televizyonumuz da aynı şekilde Vestel. İnsanlar sadece ön yargıyla yaklaşıyorlar o kadar.
Hi level powerbank almıştım, sadece bir kere sarj etti.

Adam zar zor para biriktiriyor, ürün almaya gittiğinde de milliyetçi duygularına yenik düşüp yerli denilen ürünlerden birini alıyor, daha sonrasında bu ürünle sıkıntı yaşıyor ve doğru düzgün muhatap bulamıyor. Şimdi bu adam neden tekrardan yerli ürün alsın?

Aynı durum bazı yabancı markalarda da geçerli, o zaman da bir daha o markaya yaklaşmıyorlar. Yerli markalarda bu tür olayların yaşanması daha yaygın olduğu için genel olarak insanlar yerli markalardan uzak durmaya karar veriyor.

Adam zar zor para biriktiriyor, ürün almaya gittiğinde de milliyetçi duygularına yenik düşüp yerli denilen ürünlerden birini alıyor, daha sonrasında bu ürünle sıkıntı yaşıyor ve doğru düzgün muhatap bulamıyor. Şimdi bu adam neden tekrardan yerli ürün alsın?

Aynı durum bazı yabancı markalarda da geçerli, o zaman da bir daha o markaya yaklaşmıyorlar. Yerli markalarda bu tür olayların yaşanması daha yaygın olduğu için genel olarak insanlar yerli markalardan uzak durmaya karar veriyor.
Yerli markalarda satış sonrası destek yok gibi bişey.

Yeni konular

Geri
Yukarı