Neden yaşıyoruz?

Neden hep bizden zor durumda olanları düşünmek zorundayız, neden bizden daha iyi olanlar var demek yerine bizden daha kötü durumda olanlar var diyoruz? Biz buna alıştırılmışız, daha iyisini istemek yerine bizden daha kötüsü de var diyerek şükür edip susturuluyoruz.
Kendini üzeceksen üstekilerini düşün.

Neden hep bizden zor durumda olanları düşünmek zorundayız, neden bizden daha iyi olanlar var demek yerine bizden daha kötü durumda olanlar var diyoruz? Biz buna alıştırılmışız, daha iyisini istemek yerine bizden daha kötüsü de var diyerek şükür edip susturuluyoruz.
Daha iyisini istiyoruz zaten ama burada Türkiye şartları çok kötü hüğğ diyerek bulunduğun yerden iyisine çıkamazsın.

Allah aşkına realist olun. Kaçınız okuldan sonra ilk bilgisayar bakmak yerine dersleri bakıyor. Kaçınız oyun bilgisayarı istemek yerine kitap istiyor. Kaçınız Barış Özcan izlemek haricinde bilime ilgi duyuyor. Daha kendi hedefimizi bile çizememişken oradan buradan ülkeye, ekonomiye sallamak kolay geliyor tabi.

Kağıt ithal eder durumdayken dünyanın en büyük ekonomileriyle kendinizi kıyaslamayı bırakın artık. Bir gün gelişmekten çıkıp gelişiriz, ülkemizdeki refah durumu iyi olur, toplumsal ekonomik farklıların büyüklüğü azalır. Gelin o zaman kendimizi Almanya'ya ile kıyaslayalım ama şimdi kıyaslamanız akla ve mantığa yanlış zaten.

Kendini üzeceksen üstekilerini düşün.

Başkası adına üzülmek de bir şey kazandırmıyor, şükür etmek de, kendinden iyileri düşünüp kendini üzmek de. Sesimizi çıkarmadığımız için hiçbir şey kazanmamaya devam edeceğiz.
Daha iyisini istiyoruz zaten ama burada Türkiye şartları çok kötü hüğğ diyerek bulunduğun yerden iyisine çıkamazsın.

O konuda ben de size katılıyorum.

Ölmeye değecek bir neden olmadığı için. Yani son derece riskli bir şey yapmaya bir kaç sorun değmez ya cehennem varsa?
Dillendir, dillendirmene bir şey demiyorum zaten ama kaç defa yurt dışına çıktın, ne gördün de kıyaslıyorsun al sana 2014 prag gezimdeki prag sokakları.
Eki Görüntüle 751795
Çok mu gelişmiş? 2018'de İtalya'ya gittim. Evet ROM'a çok güzel ama bir de yan şehirlerini gez bakalım.
2017'de Yunanistan'a gittim ama atina değil. Karditsa'ya erasmus projesi için gittim. Gittiğim okulların bilgisayarlarında Windows bile yüklü değildi. Senin Online eğitime zor giriyorum dediğin bilgisayara bile sahip değillerdi.Eki Görüntüle 751817
Okulları da bu...

Arada ki kur farkını gözden çıkarıyorsun, at gözlüğünü çıkar.

Sizin hatanız ilk başta gelişmiş bir ülkeyle gelişmekte olan bir ülkeyi kıyaslamanız. Bende biliyorum asgari ücretlinin açlıktan ağzının koktuğunu ama bırakın şu yaşadığınız toprakları kötüleme zihniyetini.

Ben de birkaç kere yurtdışına gittim (Fransa, Yunanistan) gelişmişlikten çok insanlar mutlu, Kanada videoları izliyorum evsizler bile mutlu yaşıyor. Öyle gözüküyor yani.

Ben de birkaç kere yurtdışına gittim (Fransa, Yunanistan) gelişmişlikten çok insanlar mutlu, Kanada videoları izliyorum evsizler bile mutlu yaşıyor. Öyle gözüküyor yani.
Kağıt ithal eder durumdayken dünyanın en büyük ekonomileriyle kendinizi kıyaslamayı bırakın artık. Bir gün gelişmekten çıkıp gelişiriz, ülkemizdeki refah durumu iyi olur, toplumsal ekonomik farklıların büyüklüğü azalır. Gelin o zaman kendimizi Almanya'ya ile kıyaslayalım ama şimdi kıyaslamanız akla ve mantığa yanlış zaten.
Real Madrid'le Kayserispor'u karşılaştırıyorsun. Ki sokakta yatan birinin mutlu olduğunu da düşünmüyorum.

Dostum senin hayatından daha kötü hayatı yaşayan var Ukranya'da, Amerika'da, Afrika'da her yerde örnek vereyim aziz sancar adam dersini keçi otlatarak çalışıyordu bak şimdi adam nobel ödülünü kazanan ilk Türk bilim adamı adam yurt dışında yaşıya yaşıya türkçeyi unuttu ya :D Tunceli'de mesela çocuklar EBA ya girmek için caminin balkonuna çıkıyorlar internet çeksin diye gayret edip bunlara göğüs gelmen lazım benim kuzenim babası Avusturya'da kebap ustası kardeşi ve annesiyle tek yaşıyordu azıcık para kazanmak için okuldaki fotokobileri kendi çekiyordu 25 kuruş fazla kazansın diye her sabah neredeyse 2 top A4 kağıdıyla gidiyordu beli koptu kopucaktı şimdi bilkent üniversitesinde fizik mühendisliği dalı öğretim üyesi umarım açıklayıcı konuşmuşumdur hayatta başarılar yolun açık olsun...

Çoğunlukla aynıyız. Burada tek fark aile tamamen ilgisiz, benim ne düşündüğümü ne yapacağımı umursamıyorlar telefonla akraba gibiyiz, yakınlarımdan birkaç kişi ölse zerre gözyaşı dökmem kimseye değer vermiyorum. Yaklaşık 8-9 senedir kendi kendine yetiştim ailenin bana adam akıllı hiçbir faydası olmadı. Bu saatten sonra kendimin de bir faydası olmayacak. Hayatımın son demlerini yaşamaktayım. Çocuk yapmaya ehliyet getirilmeli.

Benim gibi olmamaya çalış.

Dünyanın en kötü sorusu geliyor:

Yeni konular

Geri
Yukarı