Neden yazılıma olan ilgi son yıllarda iyice arttı?

Yazılım değil ama genel bir alan olarak web kodlama diyebilirim. Öncesinde insanlar HTML, CSS JavaScript'in yüzüne bakmazdı şimdi yavaş yavaş tekrardan ilgi görmeye başladı.
Önceden fazla ilgi yoktu şimdi popüler anladım peki yeni çıkan direlt popüler olan bir şey var mı? Bazı arkadaslarım ios çalışmak için macbook aldı, birçok kişiye ios'a odaklanıyor sizce popüler olduğu için mi?

Türkiye yetenek bazli degil ezberci egitim veren bir ulke oldugu icin ogrenciler de bu sekilde ezbere bolum secerler.

Belirli periyotlarda belirli bolumler "moda" olur ve yetenegine bakilmaksizin yonlendirme yapilir.
Zamaninda elektrik-elektronik, Tip, genetik muhendisligi, endustri muhendisligi bundan payini aldi. Donemin modasi da bilgisayar.

Ne yaptigini, neyle karsilasacagini, ne gereksinimleri oldugunu bilmez. "Bu iste para varmis, o halde ben de gireyim" kafasi iste. Halbuki ortalama bilgisayar muhendisinin aldigi maasin 10 katini alan tonla pideci var.

Bir mid seviyeye göre mi pideci fazla para kazanıyor yoksa seniora göre mi?

Önceden fazla ilgi yoktu şimdi popüler anladım peki yeni çıkan direlt popüler olan bir şey var mı? Bazı arkadaslarım iOS çalışmak için MacBook aldı, birçok kişiye IOS'a odaklanıyor sizce popüler olduğu için mi?

Hayır iOS kodlama dili Android'e göre zor olduğu için çoğu kişi orada boşluk olduğunu düşünüyor.

Fazla popüler, buna neden olanlardan birisi de toplum baskısı bence. Bilgisayar seçip de başka şeylere yeteneği olan bir sürü kişi vardır muhtemelen. Bu ülkede yanlış giden şeylerden sadece biri.
Mesela grafik işleriyle yazılım bir midir? bir arkadaşım var adobe programlarına aşırı kafa yoruyor şu an istediği durumda değil ama alacakları ücret konusunda denk midirler?
ya da yazılımcı ekstra olarak grafik işleriyle de uğraşabilir mi?

Hayır iOS kodlama dili Android'e göre zor olduğu için çoğu kişi orada boşluk olduğunu düşünüyor.
Ne açıdan zor? Maaşları açısından fark çok mu?
Arkadasım BTK akademiden temel iOS kursu bitirip bir şirkete girdi, bundan dolayı soruyorum.

Açıkçası 20 alıyorum diye gezen boşuna kendisine senior dememeli çünkü günümüz şartların da düşük bir rakam (özellikle büyük şehirde yaşıyor ise)

Alıyor ise de istifa etmeli
4 asgari ücret geliyor neredeyse neresi az hocam yapmayın lütfen 🥺

Açıkçası 20 alıyorum diye gezen boşuna kendisine senior dememeli çünkü günümüz şartların da düşük bir rakam (özellikle büyük şehirde yaşıyor ise)

Alıyor ise de istifa etmeli

2 sene tecrubeli olup senior oldugunu iddia eden cok var piyasada. Bana gore junior - mid - senior zaten sacma kavramlar. X ile Y sektorunde Z sene tecrubem var dersin, o kadar.

Zaten bir unvani kisi kendisine verebiliyorsa o unvan patatestir.

Yeni konular

Geri
Yukarı