Neden yüksek sesten "kaçmalısınız"?

Bende tinnitus değil de hiperakuzi var. Başlangıçta çınlama vardı ama ses hassasiyetine dönüştü sol kulağımda. Ayrıca hastalığın azalması sevindirdi umarım benim de azalır. Kulağıma dokunduğumda veya ses olduğundaki titreşimli kasılmayı ve hassasiyeti anlattığımda böyle şikayetle gelen ilk hasta olduğumu söyledi ve psikiyatri ye yönlendirdi moralim bozulmuştu ama yazını okuduğumda tek olmadığımı anladım en azından içim rahatladı. Çünkü çok fazla bilgi yok internette. Neyse epey uzattım teşekkür ederim deneyimlerini aktardığın için. Geçmiş olsun.
Hocam ne zamandır var sizde ? Bende doğuştan tinnitus ve birkaç aydır hiperakuzi var. Hayattan soğudum, kendi sesim bile rahatsız etmeye başladı artık intiharın eşiğindeyim. Yoğun ve yüksek sesli kulaklık kullanımı geçmişim var. Doktora gittim bir şey yok dedi, psikiyatriye gittim o da nörolojiye yönlendirdi şimdi nörolojiye gideceğim. Tensor timpani sendromu da var ayrıca. Elimi kulağımda gezdirdiğimde, 70db üstü ses olduğunda kulağımda spazmlar ve rüzgar sesleri oluşuyor.

Hocam ne zamandır var sizde ? Bende doğuştan tinnitus ve birkaç aydır hiperakuzi var. Hayattan soğudum, kendi sesim bile rahatsız etmeye başladı artık intiharın eşiğindeyim. Yoğun ve yüksek sesli kulaklık kullanımı geçmişim var. Doktora gittim bir şey yok dedi, psikiyatriye gittim o da nörolojiye yönlendirdi şimdi nörolojiye gideceğim. Tensor timpani sendromu da var ayrıca. Elimi kulağımda gezdirdiğimde, 70db üstü ses olduğunda kulağımda spazmlar ve rüzgar sesleri oluşuyor.
Tensor timpani dediğin kulak kas spazmı, bende de var. Bende kulakla alakalı sorunlarin neredeyse hepsinden var zaten :D 1 buçuk yıl oldu.
İntiharı ben de çok düşündüm ama gerek yok dostum. Alisilabiliyor. Kendine bir uğraşı vs. bul, cinlamayi umursamamaya çalış zamanla alışıyorsun. Şu anlık psikolojim gayet iyi, kötü düşünceleri bir bir sildim.
Şunu unutma, bizim gibi milyonlarca insan var ve bu durum dünyanın genel sorunu. Rahat ol yani.

1- Devamlı kulaklarınız çınlar, tedavisi yoktur (tinnitus).
2- Anksiyete, panikatak gibi psikolojik sorunlarla karşılaşırsınız (tinnitustan dolayı)
3- Kulağınızı yüksek sesten koruyan kaslar "bozulacağı" için kulak kas spazmları yaşarsınız (ttts). Bu spazmlar insanı delirtecek düzeye gelebilir. (Tedavisi yoktur)
4- Çatal bıçak sesleri gibi seslerden aşırı derecede rahatsız olursunuz. (Hiperakuzi)
5- Çok mutlu ve huzurlu olduğunuz hayatınıza elveda diyebilirsiniz, çünkü hayatınız 180 derece tersine dönebilir.
6- Bu tür durumlardan dolayı intihar eden çok insan var. Yeterince dayanıklı değilseniz hayat sizin için bir Cehennem olur.
7- Her gün, her saniye kulaklarınızı korumaya çalışacaksınız ki daha kötüye gitmesin. Gürültüden adeta kaçacaksınız. Kulak tikaclari sizin bir parcaniz olacak.
8-Geceleri uyuyamayacaksiniz. Çoğu gece oturup ağlamaktan başka bir şey yapamayacaksınız.

Bu konuyu çoğu kez dile getirmeye çalışacağım. Benim yaşadıklarımı kimse yaşamasın istiyorum. Ben güçlü bir insanim, ayakta kalabiliyorum ama herkes benim kadar dayanamıyor maalesef.

Özellikle benim gibi gençlerde gürültü merakı var. Gece kulübüne gitmek, egzoz bagirtmak, arabada son ses müzik açmak gibi.

Dediğim gibi, aklıma geldikçe gelip burada herkesi bilinçlendireceğim. Umarım yazdıklarımı dikkate alan olur ve daha bilinçli olurlar.
Geçmiş olsun.

Tensor timpani dediğin kulak kas spazmı, bende de var. Bende kulakla alakalı sorunlarin neredeyse hepsinden var zaten :D 1 buçuk yıl oldu.
İntiharı ben de çok düşündüm ama gerek yok dostum. Alisilabiliyor. Kendine bir uğraşı vs. bul, cinlamayi umursamamaya çalış zamanla alışıyorsun. Şu anlık psikolojim gayet iyi, kötü düşünceleri bir bir sildim.
Şunu unutma, bizim gibi milyonlarca insan var ve bu durum dünyanın genel sorunu. Rahat ol yani.

İnan çınlama hiperakuzinin yanında dert değil. Konuşmaktan kaça kaça konuşmayı unutmaya başladım. Yaşım daha 19, üniversite öğrencisiyim, herkesin yüzü gülerken ben insan sesinden kaçıyorum artık yapayalnız kaldım. Tam çınlamaya alışmıştım, diyordum ki böyle de yaşanabiliyormuş, hiperakuzi başladı. Bakalım zaman gösterecek artık.

Teşekkürler hocam bir metalci olarak bugün de korkuttunuz beni :D
Cidden korkun ve şu anda kulaklığınızın sesini hemen düşürün. Ben ve benim gibileri uyaran muhtemelen hiç olmadı, şahsım adına konuşursam hayatım mahvoldu daha 19 yaşımda.

@orcun99, geçmiş olsun hocam, gerçi sanırım maalesef bu sorun hiç geçmiyormuş. En azından sabır diliyorum. Kulaklık kullanmayıp hoparlör kullansak bir sorun olur mu sizce?

@orcun99, geçmiş olsun hocam, gerçi sanırım maalesef bu sorun hiç geçmiyormuş. En azından sabır diliyorum. Kulaklık kullanmayıp hoparlör kullansak bir sorun olur mu sizce?
Sağolun. Yabancı forumlarda tam olarak iyileşmese de kontrol altına alınabilir duruma gelenler olduğunu gördüm.

Kulaklık ve hoparlör genel olarak kıyaslanamaz. %100 sesli bir hoparlör, %20 sesli bir kulaklıktan daha zararlıdır. Kulaklık kullanacaksanız paraya kıyın ve dış sesleri engelleyen kulaklıklar kullanın ki düşük ses seviyelerinde dahi dinlediğinizi duyun. Önerim, %40 ses seviyesinin üstüne çıkmayın, ben yıllarca %80-90 ses seviyelerinde kulaklık kullandım ki bu seste kimi günler 8 saatlik dinleme sürem oluyordu. Konser, futbol maçı gibi organizasyonlara katılacaksanız mutlaka kulak tıkacı kullanın. Yani genel olarak bunlara uyarsanız sorun olmayacaktır.

Yüksek sesli ortamlarda bulunduktan sonra sessiz bir ortama geçiş yaptığımda kulak çınlaması yaşıyorum. Son zamanlarda arttı, kontrole gideceğim. Mümkünse gürültüden olabildiğince uzak durmaya çalışın.

Benim de kulaklığı çıkardıktan sonra.

Sağ olun. Yabancı forumlarda tam olarak iyileşmese de kontrol altına alınabilir duruma gelenler olduğunu gördüm.

Kulaklık ve hoparlör genel olarak kıyaslanamaz. %100 sesli bir hoparlör, %20 sesli bir kulaklıktan daha zararlıdır. Kulaklık kullanacaksanız paraya kıyın ve dış sesleri engelleyen kulaklıklar kullanın ki düşük ses seviyelerinde dahi dinlediğinizi duyun. Önerim, %40 ses seviyesinin üstüne çıkmayın, ben yıllarca %80-90 ses seviyelerinde kulaklık kullandım ki bu seste kimi günler 8 saatlik dinleme sürem oluyordu. Konser, futbol maçı gibi organizasyonlara katılacaksanız mutlaka kulak tıkacı kullanın. Yani genel olarak bunlara uyarsanız sorun olmayacaktır.

Bende yüksek sesle müzik dinliyordum. Maalesef dediğin gibi hiperakuzinin yanında çınlama hiçbir şey. Nörolojiye gittiğimde bu şikayetle gelen ilk hastamsın demişti anlayacağın hastalıktan haberleri yok. Ama kulak kas spazmı hakkında belki yardımcı olabilir.( onu söylememiştim doktora eğer gidersen beni de bilgilendir.) Devlet hastanesinde kbb göründüm. ( basınç ve işitme testi + tomografi) bir şey olmadığını psikolojik kaynaklı olabileceğini söyleyince direttim kulak tıkacı takınca düzeliyor nasıl psiko olabilir diye. Hocasına gösterdi. Endovizyon odasında yarım saat prof. Baktı kulağın iç yapısında hiçbir şeyin olmadığını söyledi. Gönül işleri varsa çok kafaya takma deyip yolladı. (2 aydır çıkamadığım odamdan yazıyorum bu mesajı) (ailem delirdiğimi düşünüyor). Bir de demesin mi hiperakuzi olsa yaşam kaliteni bu kadar bozmaz şiddetli olmaz diye. Milletin yarısı intihar ediyor diğer yarısı akıl sağlığını kaybediyor bu ne zırvalıyor acaba. En çok üzeni ise yaşlılarda olduğunu söylemesiydi. Kulağın ömrünü şimdiden bitirmişim. Kendi sesim dahi canımı acıtıyor ve geçmiyor. Haftaya Hacettepe hastanesine gideceğim. Gerçi en fazla tanı koyacaklar bir halta yaramayacak ama en azından delirmediğimi kanıtlayacağım. Trt diye bir şey varmış çınlama için ama hiperakuziye de iyi geliyormuş en son çare o herhalde. Umarım akıl sağlığımı koruyabilirim.

İnan çınlama hiperakuzinin yanında dert değil. Konuşmaktan kaça kaça konuşmayı unutmaya başladım. Yaşım daha 19, üniversite öğrencisiyim, herkesin yüzü gülerken ben insan sesinden kaçıyorum artık yapayalnız kaldım. Tam çınlamaya alışmıştım, diyordum ki böyle de yaşanabiliyormuş, hiperakuzi başladı. Bakalım zaman gösterecek artık.

Cidden korkun ve şu anda kulaklığınızın sesini hemen düşürün. Ben ve benim gibileri uyaran muhtemelen hiç olmadı, şahsım adına konuşursam hayatım mahvoldu daha 19 yaşımda.

Eğer seslerden kaçarsan ses toleransı iyice düşebilir. Kaçmamaya mecbursun :(

Geri
Yukarı