Neden yüksek sesten "kaçmalısınız"?

Bonita

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
1- Devamlı kulaklarınız çınlar, tedavisi yoktur (tinnitus).
2- Anksiyete, panikatak gibi psikolojik sorunlarla karşılaşırsınız (tinnitustan dolayı)
3- Kulağınızı yüksek sesten koruyan kaslar "bozulacağı" için kulak kas spazmları yaşarsınız (ttts). Bu spazmlar insanı delirtecek düzeye gelebilir. (Tedavisi yoktur)
4- Çatal bıçak sesleri gibi seslerden aşırı derecede rahatsız olursunuz. (Hiperakuzi)
5- Çok mutlu ve huzurlu olduğunuz hayatınıza elveda diyebilirsiniz, çünkü hayatınız 180 derece tersine dönebilir.
6- Bu tür durumlardan dolayı intihar eden çok insan var. Yeterince dayanıklı değilseniz hayat sizin için bir Cehennem olur.
7- Her gün, her saniye kulaklarınızı korumaya çalışacaksınız ki daha kötüye gitmesin. Gürültüden adeta kaçacaksınız. Kulak tikaclari sizin bir parcaniz olacak.
8-Geceleri uyuyamayacaksiniz. Çoğu gece oturup ağlamaktan başka bir şey yapamayacaksınız.

Bu konuyu çoğu kez dile getirmeye çalışacağım. Benim yaşadıklarımı kimse yaşamasın istiyorum. Ben güçlü bir insanim, ayakta kalabiliyorum ama herkes benim kadar dayanamıyor maalesef.

Özellikle benim gibi gençlerde gürültü merakı var. Gece kulübüne gitmek, egzoz bagirtmak, arabada son ses müzik açmak gibi.

Dediğim gibi, aklıma geldikçe gelip burada herkesi bilinçlendireceğim. Umarım yazdıklarımı dikkate alan olur ve daha bilinçli olurlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
1- devamlı kulaklarınız çınlar, tedavisi yoktur (tinnitus).
2- anksiyete, panikatak gibi psikolojik sorunlarla karşılaşırsınız (tinnitustan dolayı)
3- kulağınızı yüksek sesten koruyan kaslar "bozulacağı" için kulak kas spazmları yaşarsınız (ttts). Bu spazmlar insanı delirtecek düzeye gelebilir. (tedavisi yoktur)
4- çatal bıçak sesleri gibi seslerden aşırı derecede rahatsız olursunuz. (hiperakuzi)
5- çok mutlu ve huzurlu olduğunuz hayatınıza elveda diyebilirsiniz, çünkü hayatınız 180 derece tersine dönebilir.
6- bu tür durumlardan dolayı intihar eden çok insan var. Yeterince dayanıklı değilseniz hayat sizin için bir cehennem olur.
7- her gün, her saniye kulaklarınızı korumaya çalışacaksınız ki daha kötüye gitmesin. Gürültüden adeta kaçacaksınız. Kulak tikaclari sizin bir parcaniz olacak.
8-geceleri uyuyamayacaksiniz. Çoğu gece oturup ağlamaktan başka bir şey yapamayacaksınız.

Bu konuyu çoğu kez dile getirmeye çalışacağım. Benim yaşadıklarımı kimse yaşamasın istiyorum. Ben güçlü bir insanim, ayakta kalabiliyorum ama herkes benim kadar dayanamıyor maalesef.

Özellikle benim gibi gençlerde gürültü merakı var. Gece kulübüne gitmek, egzoz bagirtmak, arabada son ses müzik açmak gibi.

Dediğim gibi, aklıma geldikçe gelip burada herkesi bilinçlendireceğim. Umarım yazdıklarımı dikkate alan olur ve daha bilinçli olurlar.

Dediklerinin hepsini yaşıyorum önce çınlamayla başladı sonra ses hassasiyetine evrildi. Normal sesler aşıro yüksek geliyor. Kafayı yemek üzereyim bunun üstesinden nasıl gelebilirim? Doktorlar derdimi anlamıyor işitmende sorun yok deyip gönderiyor. Bu hiperakuzinin şiddetini azaltmanın yolu var mı?

Dediklerinin hepsini yaşıyorum önce çınlamayla başladı sonra ses hassasiyetine evrildi. Normal sesler aşıro yüksek geliyor. Kafayı yemek üzereyim bunun üstesinden nasıl gelebilirim? Doktorlar derdimi anlamıyor işitmende sorun yok deyip gönderiyor. Bu hiperakuzinin şiddetini azaltmanın yolu var mı?
Kendi deneyimlerimden yola çıkarsam,
Hiperakuzi ve istemsiz kasilmalar azaltilabiliyor. Kas gevşetici+ birkaç gün çatal bıçak seslerine maruz kalma ve kulakları dinlendirmeyle azaldı benimki.
Bunun haricinde cinlamayla alakalı en elde tutulabilir tedavi yöntemi kök hücre, ki onun da maliyeti yüksek (5k Euro) ve %50 ihtimal veriyorlar.
Tinnitus büyük bir bela aslında. Dünya üzerinde çoğu insanda var. Bence ileride sayılar artacak çünkü yüksek sesli mekanlar, yeni hastaliklar vs. bu hastalığı tetikleyecek.
Şu anlık alışmaya bakın hocam. Ben yavaştan alıştım sayılır. İleride tedavisini bulurlar (umarım).

Kendi deneyimlerimden yola çıkarsam,
Hiperakuzi ve istemsiz kasilmalar azaltilabiliyor. Kas gevşetici+ birkaç gün çatal bıçak seslerine maruz kalma ve kulakları dinlendirmeyle azaldı benimki.
Bunun haricinde cinlamayla alakalı en elde tutulabilir tedavi yöntemi kök hücre, ki onun da maliyeti yüksek (5k euro) ve %50 ihtimal veriyorlar.
Tinnitus büyük bir bela aslında. Dünya üzerinde çoğu insanda var. Bence ileride sayılar artacak çünkü yüksek sesli mekanlar, yeni hastaliklar vs. bu hastalığı tetikleyecek.
Şu anlık alışmaya bakın hocam. Ben yavaştan alıştım sayılır. İleride tedavisini bulurlar (umarım).

Bende tinnitus değil de hiperakuzi var. Başlangıçta çınlama vardı ama ses hassasiyetine dönüştü sol kulağımda. Ayrıca hastalığın azalması sevindirdi umarım benim de azalır. Kulağıma dokunduğumda veya ses olduğundaki titreşimli kasılmayı ve hassasiyeti anlattığımda böyle şikayetle gelen ilk hasta olduğumu söyledi ve psikiyatri ye yönlendirdi moralim bozulmuştu ama yazını okuduğumda tek olmadığımı anladım en azından içim rahatladı. Çünkü çok fazla bilgi yok internette. Neyse epey uzattım teşekkür ederim deneyimlerini aktardığın için. Geçmiş olsun.

konuyla direkt ilgisi var mıdır bilemem ama illaki ilintilidir; ben ağzımı tam açtığımda, sol çenem tıkırdıyor, parmak çıtlaması gibi ama çok net, tok bir tonla. konum itibariyle, bunun kulağa bir etkisi var mıdır sence?

Konuyla direkt ilgisi var mıdır bilemem ama illaki ilintilidir; ben ağzımı tam açtığımda, sol çenem tıkırdıyor, parmak çıtlaması gibi ama çok net, tok bir tonla. Konum itibarıyla, bunun kulağa bir etkisi var mıdır sence?

Eğer çıtlama gibiyse çeneden kaynaklı olabilir. Buna baktırabilirsin kafaya takıyorsan. Eğer sıkıntı yoksa unut bence.

Günde 10-15 saat kulaklık takıyorum vücudum dirençli.

Kardeşim o işler öyle olmuyor ansızın kulak çınlaması veya hassasiyeti başlayabilir bir anda oluyor. Ayrıca azaltamıyorsan sürekli 15dk aralıklarla dinlendir ara ver.

Yüksek sesli ortamlarda bulunduktan sonra sessiz bir ortama geçiş yaptığımda kulak çınlaması yaşıyorum. Son zamanlarda arttı, kontrole gideceğim. Mümkünse gürültüden olabildiğince uzak durmaya çalışın.

Eğer çıtlama gibiyse çeneden kaynaklı olabilir. Buna baktırabilirsin kafaya takıyorsan. Eğer sıkıntı yoksa unut bence.

Kardeşim o işler öyle olmuyor ansızın kulak çınlaması veya hassasiyeti başlayabilir bir anda oluyor. Ayrıca azaltamıyorsan sürekli 15dk aralıklarla dinlendir ara ver.
Ben alıştım zaten var çınlama değil kasılmalar var ama umursamıyorum aralıksız değil tabi o kadar yayılarak toplam 10-15

Yeni konular

Geri
Yukarı