Nedir bu Intel düşmanlığı?

nedir bu AMD düşmanlığı?​

Bu pişmanlık o mahallelerdeki o bakkal bilgisayarcıların fanboyluğu yüzünden. Ya Allah'ını seversen sana bir şey anlatayım. Ne dersen de bir bilgisayarcı var. Ne diyor Intel daha iyi daha uzun ömürlüdür adama çok gıcık oldum aşırı hem de yalan yanlış bilgilerle bunları bilgisayarcı yapanlarda kabahat. Ve AMD 4 senede bozuluyormuş şimdi duğa etsin forumdayım bir şey de demek istemiyorum ama bu fanboylar kendilerine çeki düzen versinler yeter artık ya sizle mi uğraşacağız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çünkü mağdur edebiyatı yapıyorlar. Bir zamanlar AMD'ye karşı ön yargı vardı. Bu ön yargı, AMD'nin yeni işlemcileri ile neredeyse yok oldu ama hala da ön yargının olduğunu sanan kişiler var. Bu kişiler, biri Intel önerince sen yeni AMD'yi bilmiyorsun, sen eskide kalmışsın diyor halbuki Intel'in yeni AMD'den de daha iyi olduğu durumlar var.

Eskiden tekelleştiği için işlemcileri az performans artışıyla daha pahalıya satıyorlardı. OC sınırlaması, RAM frekans sınırlaması, soğutucunun olmaması gibi kullanıcıyı sınırlayan etmenler var. Ben niye aldığım işlemcide kısıtlanıyorum ki? Bana özgürlük vermesi gerek. Bu tip nedenlerden dolayı Intel'e haklı olarak nefret doğdu. Bunları düzeltirse ve uygun fiyatlı ürünler çıkartırsa niye Intel almayalım?

Maalesef çoğu AMD fanboyları anlamıyorlar. Intel'in 10.nesil işlemcileri Ryzen 3000 serisi işlemcileri eziyor. Intel çiplerini kendisi üretiyor, AMD ise TSMC iş birliği ile 7nm üretebilmekte.

Ben de fanboy değilim. Hangisi bütçede daha iyi ise onu öneririm. Sadece Intel'in ürünlerini AMD'nin ürünlerine kıyasla daha fazla seviyorum çünkü daha memnun kaldım. Ancak yukarıda bahsi geçen arkadaşlar kesinlikle fanboy.
Geçiyor, geçiyor da, o 10. nesil Intel hangi 3. nesil AMD'yi geçiyor ona bakmak lazım. Örneğin, aralarında 100 ₺ gibi bir fark olan Ryzen 5 3600 ve Intel i5 10400F karşılaştırmasında Ryzen 5 3600 daha güçlü, daha mantıklı. Bu liste uzar gider. Önemli olan Intel'in hangi 10. nesil işlemcisinin 3. nesil AMD'yi ezdiği. Örneğin i5 10400F, R5 3500X'den güçlü olduğu için daha mantıklı bir seçimdir.

Geçiyor, geçiyor da, o 10. nesil Intel hangi 3. nesil AMD'yi geçiyor ona bakmak lazım. Örneğin, aralarında 100 ₺ gibi bir fark olan Ryzen 5 3600 ve Intel i5 10400F karşılaştırmasında Ryzen 5 3600 daha güçlü, daha mantıklı. Bu liste uzar gider. Önemli olan Intel'in hangi 10. nesil işlemcisinin 3. nesil AMD'yi ezdiği. Örneğin i5 10400F, R5 3500X'den güçlü olduğu için daha mantıklı bir seçimdir.
Nerede 100 TL fark var? Aralarında 400 TL fark var.
Ayrıca AMD Ryzen 5 3600'nın kötü silikonu gelirse sıcaklık problemleri yaşayabilirsiniz ve işlemci soğutucu almak zorunda kalabilirsiniz.

Eskiden tekelleştiği için işlemcileri az performans artışıyla daha pahalıya satıyorlardı. OC sınırlaması, RAM frekans sınırlaması, soğutucunun olmaması gibi kullanıcıyı sınırlayan etmenler var. Ben niye aldığım işlemcide kısıtlanıyorum ki? Bana özgürlük vermesi gerek. Bu tip nedenlerden dolayı Intel'e haklı olarak nefret doğdu. Bunları düzeltirse ve uygun fiyatlı ürünler çıkartırsa niye Intel almayalım?
F/P çıkarttı bile. Araştırmıyorsun. Buradan belli.

Boşu boşuna tartışıyorsunuz. İşlemcide önemli olan marka değil ihtiyaçtır. İhtiyacına yönelik en ucuz ve uzun ömürlü işlemciyi alır keyfine bakar. Hem parayı adam verecek, parasının boşa gitmesi sizi neden endişelendirdi? Size mi düştü adamın para giriş-çıkışını hesaplamak?!

Intel'i geçmişte yaptıkları yüzünden sevmem. Ama yavaş yavaş yola gelmeye başladı. Umarım en yakın zamanda rekabet iyice kızışır ve biz kullanıcıların yararına gelişmeler olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı