.nesa uzantılı fidye virüsü bulaştı

Hocam ayni durum bu sabah benim başıma da geldi isyerindeki bilgisayarima bulaşması daha kötü oldu 500GB'a yakın isyeri dosyam etkilendi.

Böyle bir sayfa buldum ama İngilizcem olmadigi icin bir şey anlayamadım.

Dostum ne yazık ki şu anlık bir çözüm yolu mümkün değil. Konuyu açtığım Çarşamba gününden Cumartesi gününe kadar tam 4 gün ofiste bu illete çare aradım ama muvaffak olamadım. Sonunda pes edip dün kasadaki tüm diskleri (256GB SSD, 500GB, 4TB) çaresizce biçimleyerek gece 23.00'a kadar kullandığım programları yükleyip konfigüre etmek ile uğraştım. Tabi bu sefer formattan hemen sonra kasaya 3TB harici diskimi takmadan Kaspersky Internet Security'yi kurarak bu işlemleri yaptım zira artık tedbir almamak abesle iştigal olurdu (her ne kadar Kaspersky, kopyalama esnasında her dosyaya uyarı vererek yedekleme işleminin ekstra uzamasına sebep olsa da gülü seven dikenine katlanır), sistem ve program güncellemelerini yaptım ardından kasayı eve getirdim. Hatta yedekleme esnasında virüsün, arşivlerimin derdinten sistemde takılı olduğunu bile unuttuğum Linux ve Windows Server yüklü olan 500GB diskime de bulaştığını görünce "işte şimdi bittim, virüs harici diske de bulaşacak" endişesiyle büyük bir korku yaşadım ama Allah'tan virüsün yayılma özelliği yok yoksa o an camdan atlardım :) O yüzden bu diski de anında biçimledim. Tabi beni bu diskte yüklü olan iki işletim sistemindeki konfigürasyonlar da ayrıca uğraştıracak ama benim için hayati öneme sahip olan yedeklerimin, 3TB harici diskimde hala sağlam bir şekilde var olduğunu düşündüğümde bunu hiç dert etmiyorum bile, müsait bir zamanda seve seve tekrar uğraşacağım.

Dün öğleden sonra başlattığım yedekleme işlemini ise ancak bugün bitirebildim. 3TB harici diskimdeki tam 3TB veriyi (ağzına kadar dolu çünkü), kasadaki external 4TB diskime sorunsuz bir şekilde kopyaladım. Tabi sistemdeki tüm diskleri formatladıktan sonra bile 3TB harici diskimi bu kasaya takıp çalıştırmaya gene de korktuğumu saklayamam ama korkunun ecele faydası yok, besmele çeke çeke çalıştırıp kopyalamayı başlattım :) Kopyalama işlemi, arşivdeki dosya yapı ve sayılarına binaen tam 15 saat sürdü. Kopyalama bittiği an korkudan hemen 3TB harici diskin USB'sini ne olur ne olmaz diyerek kasadan söktüm :) Tabi şu konuya da değinirsek WD My Book 3TB harici diskin WD firması tarafından tasarlanan çok güçlü bir şifreleme algoritması mevcut ve disk, sisteme takılı olsa bile ben şifresini açmadığım sürece arkasındaki bölüm açığa çıkmıyor. Yani diskin şifresi girilip bölüm aktif edilmeden bu virüsün bölüm içerisine sirayet edebileceğini sanmıyorum ama denemeye gerek yok zira eğer girebiliyorsa şayet, bu virüsün tasarımcısının bulunup Microsoft tarafından, bu işten kazandığı paradan daha fazla bir maaş ile işe alınması gerekiyor!

Ayrıca bu ve bunun gibi lanet virüsleri, zararlıları tasarlayan şerefsizleri, beyinlerini, ama az ama çok doğru yoldan da para kazanacaklarını bilmelerine rağmen nefislerinin kölesi olduklarından dolayı şeytanın hizmetine verdikleri için beddualar eşliğinde ayakta alkışlamak gerek! Keşke tespit edilip idam edile bilseler, zira yaptıkları iş alenen insan öldürmek olmadığı için mantıklı tepkiler gösterilemiyor herhalde ama benim gözümde faili meçhul bir cinayetin kayıp katilleri bunlar ve bu şeytanlıklarını canları ile ödemeliler ki aynı işi yapmayı düşünen, aklından şeytanlık geçen diğer sivri zekalara ibreti alem olsun ve bu şeytanlığa cesaret bile edemesinler! İyiler ve kötüler kıyamete kadar var olacak elbet, bize düşen tedbirimizi almak. Kötülerin, yaptıkları şeytanlıklardan dolayı yaktıkları can'ların, aldıkları ah'ların karşılığı olarak cezalarını bu dünyada da misliyle çekmeleri dileğiyle..

Senin yedeğin yoksa Allah yardımcın olsun dostum. Tek çaren 500GB diskini kasadan söküp çözümünün bulunacağı güne kadar bir kenarda bekletmen olacak.

Hayat boyu her konuda tedbiri elden bırakmamanız ümidiyle herkese tedbirli ve iyi günler dilerim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı