Netflix Netflix neden az internet yiyor?

Antilop14

Centipat
Daha fazla  
Köye geldim, bölümleri indirmemiştim. Ortalama bir dizinin Netflix'te 50 dakikalık bölümü 150-200 MB arasında yediğini fark ettim. Bana kalırsa bayağı az çünkü kalite en az 480p ve YouTube'da dakika başına 480P'de 7-8 MB civarı yiyor, YouTube'dan izlemeye kalksak neredeyse 400 MB, Instagram YouTube'dan da fazla yiyor diye biliyorum, aynı bölümleri Google'dan indirmeyi denemedim. Bu neden kaynaklı oluyor, bilen arkadaş aydınlatırsa sevinirim merak ettim.

Köye geldim, bölümleri indirmemiştim. Ortalama bir dizinin Netflix'te 50 dakikalık bölümü 150-200 MB arasında yediğini fark ettim. Bana kalırsa bayağı az çünkü kalite en az 480p ve YouTube'da dakika başına 480P'de 7-8 MB civarı yiyor, YouTube'dan izlemeye kalksak neredeyse 400 MB, Instagram YouTube'dan da fazla yiyor diye biliyorum, aynı bölümleri Google'dan indirmeyi denemedim. Bu neden kaynaklı oluyor, bilen arkadaş aydınlatırsa sevinirim merak ettim.

Önbellek alıyordur.

Senden habersiz önceden önbelleğe aldığı için. Bi kısmınıda izlemezsin diye önbelleğe almıyor ve izlerken indiriyor.

Netflixte gördüğünüz kalite tamamen bağlantı hızınıza bağlı. Eğer 100 Kbps internetiniz varsa buna göre bir içerik görüyorsunuz, doğal olarak çok az internet harcıyorsunuz. Ancak 100 Mbps internetiniz varsa gördüğünüz içerikteki bitrate değişiyor, farklı encodingler kullanabiliyor. Youtube gibi platformlar statik kalite kullandığı için doğal olarak daha fazla veri harcıyorlar.

Şuradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz: High Quality Video Encoding at Scale

Netflix yapay zeka destekli sıkıştırma teknolojisi kullanıyor, patentleri tek onlarda var diye biliyorum. Çok iyi sıkıştırıp, görüntüden oldukça az kayıp veriyor. Ancak detaya inerseniz bütün dizi ve filmler puslu gözüküyor, bu da o sıkıştırma kaynaklı.

Bence bir kaynağı da arka planda reklam için yenileme yapmıyor olması. Yani YouTube'da bir video izlerken önerilenler kısmı bile yükleniyor siz video izlerken, Instagram'da da baktığınız postun 5 aşağısına kadar hemen hemen inmiş oluyor.

Geri
Yukarı