NetSpeed Ping ve Jitter sorunu

Kendook

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selam dostlar. NetSpeed 35Mbps'lik paket kullanıcısıyım. İnternet değerim fotoğraftaki gibi. Bu değerler hiç sabit değil. Sabah farklı, akşam farklı. Yani saat saat değişiyor. Bazen 30, bazen 25, bazen de bu şekilde düşük alıyorum. Wi-Fi ile bağlanıyorum.
Benim sorum Jitter ve Ping neden bu kadar yüksek yardımcı olabilir misiniz? Jitter nedir ne işe yarıyor, internete etki eder mi?

Screenshot_20210418-231337_Speedtest.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam dostlar. NetSpeed 35Mbps'lik paket kullanıcısıyım. İnternet değerim fotoğraftaki gibi. Bu değerler hiç sabit değil. Sabah farklı, akşam farklı. Yani saat saat değişiyor. Bazen 30, bazen 25, bazen de bu şekilde düşük alıyorum. Wi-Fi ile bağlanıyorum.
Benim sorum Jitter ve Ping neden bu kadar yüksek yardımcı olabilir misiniz? Jitter nedir ne işe yarıyor, internete etki eder mi?

Eki Görüntüle 980907
2.4 GHz kanalından bağlantı sağlandığı için değerlerin stabil olmaması normal. Öncelikle testler kablo ile yapılmalı. Eğer WIFI üzerinden stabil kullanım isteniyorsa 5 GHz destekli modeme geçiş yapılması gerekiyor. Bütçe yoksa kablo bağlantısı, WIFI kanal ayarı ve modem konumlandırmasını doğru yapmak dışında yapabileceğiniz işlem bulunmuyor.

2.4 GHz kanalından bağlantı sağlandığı için değerlerin stabil olmaması normal. Öncelikle testler kablo ile yapılmalı. Eğer Wi-Fi üzerinden stabil kullanım isteniyorsa 5 GHz destekli modeme geçiş yapılması gerekiyor. Bütçe yoksa kablo bağlantısı, Wi-Fi kanal ayarı ve modem konumlandırmasını doğru yapmak dışında yapabileceğiniz işlem bulunmuyor.

Modem konumlandırmasının iyi olduğunu düşünüyorum. Arada 2 metre var sadece. Modem 2.4 GHz ve yeni bir 5GHz modem alacağım. Wi-Fi kanal ayarı konusunda pek bilgim yok yardımcı olabilir misiniz, nasıl yapılıyor?
Ek olarak saat 12.00 civarlarında test yapıyorum ve sonuçlar genellikle aşağıdaki fotoğraftaki gibi çıkıyor. Wi-Fi ile bağlı olsam bile bu kadar kötü bir sonucun çıkması anormal değil mi sizce? 35Mbps'lik bir de. 🤔

20210419_124557.jpg
Screenshot_20210419-123018_Speedtest.jpg

Modem konumlandırmasının iyi olduğunu düşünüyorum. Arada 2 metre var sadece. Modem 2.4 GHz ve yeni bir 5GHz modem alacağım. Wi-Fi kanal ayarı konusunda pek bilgim yok yardımcı olabilir misiniz, nasıl yapılıyor?
Ek olarak saat 12.00 civarlarında test yapıyorum ve sonuçlar genellikle aşağıdaki fotoğraftaki gibi çıkıyor. Wi-Fi ile bağlı olsam bile bu kadar kötü bir sonucun çıkması anormal değil mi sizce? 35Mbps'lik bir de. 🤔

Eki Görüntüle 981641Eki Görüntüle 981634
Modem arayüzünden hat değerlerini atın öncelikle. Modemin modelini söylerseniz kanal ayarı yapmayı gösteririm.

Modem arayüzünden hat değerlerini atın öncelikle. Modemin modelini söylerseniz kanal ayarı yapmayı gösteririm.
Huawei HG658 V2 Home Gateway markalı bir modem. Hat değerleri derken tam olarak neyden bahsediyorsunuz acaba?
Güncelleme: Sorunun kaynağını buldum ve çözdüm. Modem kanal ayarı yapmak gerekiyormuş. Kanal ayarını yaptıktan sonra internetim düzeldi. Ping ve Jitter sorunları gitti.

Yeni konular

Geri
Yukarı