Network bilgisi backend geliştirmede önemli mi?

533388

Hectopat
Makaleler
2
Serverlerle ilgili bir şey araştırırken network ile ilgili konular olduğunu gördüm. Mesela Switch nedir, protokoller vs. network bilgisi edinmenin bir faydası olur mu, serverlarla uğraşırken?

Bilmeniz sizi açık ara öne geçirir. HTTP protokolünü şu an çoğunlukla biliyorsunuz ama farklı bir protokol ile çalışmak istediğiniz zaman genel işleyişi hakkında bilgi sahibi olmanızı kolaylaştırır. Backend'e sadece API olarak bakmamak gerekir çünkü. Bir oyunun sunucusunu kodlamak da backend'e girer.

Ama IT'ci olmayıp sadece Web ile uğraşacaksanız çok detaylı bilmenize gerek yok. Gerekli durumlara göre araştırma yapabilirsiniz. Temel mantığı oturtmanız şu anda size fazla şey katar.

Bilmeniz sizi açık ara öne geçirir. HTTP protokolünü şu an çoğunlukla biliyorsunuz ama farklı bir protokol ile çalışmak istediğiniz zaman genel işleyişi hakkında bilgi sahibi olmanızı kolaylaştırır. Backend'e sadece API olarak bakmamak gerekir çünkü. Bir oyunun sunucusunu kodlamak da Backend'e girer.

Ama ıt'ci olmayıp sadece web ile uğraşacaksanız çok detaylı bilmenize gerek yok. Gerekli durumlara göre araştırma yapabilirsiniz. Temel mantığı oturtmanız şu anda size fazla şey katar.

Egitim. Oneriniz var mi?

Maalesef, bu konuda herhangi bir online eğitime girmedim. Amcamın yanında çalışarak öğrendim. Bu konuda tavsiye veremeyeceğim ne yazık ki.

Onemli tabii.
Network bilgisi frontend icin de onemli bana gore, Client ~ server mimarisiyle calisan bir sistemi gelistiren her muhendis bu konseptleri temel seviyede de olsa bilmeli.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı