Backend dev için matematik önemli mi?

SSH ile temel manipulasyonlari yapman yeterli. Illa Linux server kullanmak zorunda degilsin ama marketin cogu Linux, bir sekilde karsina cikacak.

Zaten bence yazilim gelistirme olayinda ciddi birinin OS agnostik olarak tum isletim sistemlerini az cok bilmesi gerekiyor. Cunku farkli isletim sistemlerinin file management tipleri, process fork etme bicimleri de degiskenlik gosteriyor. Musteri "bu program Linux'te calisıcak" dedigi zaman "ben sadece Windows biliyorum" diyemezsin.

Teşekkür ederim, zaten işimi görecek seviyede Linux biliyorum bir de son olarak bir sorum daha var size zahmet cevaplarsanız sevinirim. Ben bir İngilizce makale okurken makalenin tamamını anlyamiyorum yani ingilizcem yetmiyor sizce boyle okuya okuya gelişir mi ingilizcem yoksa bir egitime katilamili miyim? Aslında çok eğitime katılmayı istemiyorum bana zaman kaybı gibi geliyor, bence okuyup arastirarak kendi geliştirmek daha hızlı ve etkili. Siz ne düşünüyorsunuz?

Teşekkür ederim, zaten işimi görecek seviyede Linux biliyorum bir de son olarak bir sorum daha var size zahmet cevaplarsanız sevinirim. Ben bir İngilizce makale okurken makalenin tamamını anlyamiyorum yani ingilizcem yetmiyor sizce boyle okuya okuya gelişir mi ingilizcem yoksa bir egitime katilamili miyim? Aslında çok eğitime katılmayı istemiyorum bana zaman kaybı gibi geliyor, bence okuyup arastirarak kendi geliştirmek daha hızlı ve etkili. Siz ne düşünüyorsunuz?

Buna cevap vermek icin neyi anlamadigini analiz etmek gerekiyor. Eger teknik terimlerin kullanimindan dolayi anlamiyorsan sadece teknik bilgi eksikligidir sorumlu.

Eger genel olarak bazi bolumleri hic anlamiyorsan Ingilizce temelin eksiktir.

Eger sadece yer yer vocabulary eksikligin varsa sadece sozlukle bu isi cozersin.

Eger elinin altinda o kursu basariyla bitirmis birisi varsa o makaleyi sana anlatmasini isteyebilirsin, o da anlatamiyorsa teknik bilgisizliktir cevap :)

Buna cevap vermek icin neyi anlamadigini analiz etmek gerekiyor. Eger teknik terimlerin kullanimindan dolayi anlamiyorsan sadece teknik bilgi eksikligidir sorumlu.

Eger genel olarak bazi bolumleri hiç anlamiyorsan İngilizce temelin eksiktir.

Eger sadece yer yer vocabulary eksikligin varsa sadece sozlukle bu isi cozersin.

Eger elinin altinda o kursu basariyla bitirmis birisi varsa o makaleyi sana anlatmasini isteyebilirsin, o da anlatamiyorsa teknik bilgisizliktir cevap :)

Teşekkür ederim, bazı kelimeleri anlamıyorum o yüzden.

Matematik:
Her meslekte gerekli. Dolmuş kullansan bile iyi derecede hesap yapabilmelisin. Yoksa hep cepten gider. Kasiyer oldun mu, hepten zarardasın. Para üstünü hep yanlış verirsin.

İngilizce:
Artık herkesin bilmesi gereken bir dil. Öğrenmenin hızlı yolları var, zamana yayılıp giden yöntemleri var. Sokak İngilizcesi var, Ticaret İngilizce var, Hukuk İngilizcesi var, Teknik İngilizce var, Diplomasi İngilizcesi var. Her yerde ve oetamda karşına çıkacaktır mutlaka.

@Black Mesa Çalışanı, @bitwise, @permatik abiler, ablalar teşekkür ederim yardımlarınız için. Size müsadeniz varsa son bir şey sormak istiyorum, mesela ben Golang'in kendi documentationunda if yapısını okurken cümlede 10 kelimeden 6'sını anlıyorsam devam edeyim mi translate kullanarak verimli olur mu?

Çevirerek devam etmek tabiki mantıklı, eskiden insanlar romanlarda anlamadıkları kelimeleri sözlüklerden bakarak devm ediyorlardı.

Dökümantasyonları okuman şart değil, oturup bir şeyler oluşturmaya çalışmadığın sürece çok fazla ve hızlı yol katedemezsin. Programlama kısmında takıldığın yerlerde dökümantasyona başvurman daha mantıklı bence. Tabii genel olarak yazılım biliyorsan.

Geri
Yukarı