Neye JDM denir?

mustafa.klc123

Decapat
Daha fazla  
JDM'nin ne demek olduğunu fazla bilmiyorum. Jdm Japon eski model Sport araçlarına dendiğini biliyorum ama sanırsam farklı bir anlamı varmış. Anlatır mısınız jdm hakındaki her şeyi bu konu hakında bilgi veren herkese şimdiden teşekkür ederim.

Jdm'nin ne demek olduğunu fazla bilmiyorum. Jdm Japon eski model Sport araçlarına dendiğini biliyorum ama sanırsam farklı bir anlamı varmış. Anlatır mısınız jdm hakındaki her şeyi bu konu hakında bilgi veren herkese şimdiden teşekkür ederim.

Jdm Japon malı arabalara deniyor diye biliyorum.

Açılımı "Japan Domestic Market"tır. Japonya'daki bazı kanuni düzenlemelere göre tüm araçlara belirli bir hız limiti getirilmesi konusunda anlaşılmıştır fakat JDM dediğimiz otomobiller bu limite kağıt üstünde uymuştur. Bu otomobillerin asıl özellikleri küçük oynamalarla çok yüksek beygirler üretebilecek seviyelere gelmeleridir. Kısaca gizli süper otomobillerdir diyebiliriz. Ayrıca süper otomobil fiyatlarına göre çok daha ucuzlardır. Günümüzde bu durum geçerliliğini yitirdi çünkü bu araçlar çok nadir bulunan araçlar haline gelmeye başladı fakat zamanına göre çok ucuz araçlardı. Tüm bu şeylerin birleşiminden ortaya bir otomobil çıkaracak olursanız mükemmele yakın bir mühendislik sunmanız gerekiyor. JDM otomobil üreticileri de aynen öyle yapmış, bu araçlar birer mühendislik harikası. Stok hallerinin teknik özelliklerini okuduğunuzda bir şirket aracının JDM otomobillerden daha iyi performans verebileceğini düşünebilirsiniz fakat bu araçlar o verilerle süper otomobillere kafa tutuyor.

Jdm denen araçlar Japonya'ya özel araçlardır mesela Japonya'nın dışındadi bütün Japon araçları jdm olmuyormuş. Japon markaları mesela Toyota, Mazda, Nissan V, b araçlar antlaşma yapmışlarıdır hatırlamıyorum ama 250 veya 350 HP sınırı onu geçemez mesela TRdeki supra jdm değil Japonya'nın kendine özel yaptığı modellere yani örnek olarak bir supra yurt dışında stock olanı 400 500 HP ama Japonya'da 250 boyle diye biliyorum yanlış olabilir.
Ona bakılırsa bizim 2014 kasa Toyota Corolla'da mı jdm? Hayır, değil. Her Japon aracı jdm değildir.

Jdm= japanese domestic market, Japon iç pazarı.

(Yanlışım varsa lütfen düzeltin.)

Evet doğru mesajımı incele anlarsın.
Açılımı "japan domestic market"tır. Japonya'daki bazı kanuni düzenlemelere göre tüm araçlara belirli bir hız limiti getirilmesi konusunda anlaşılmıştır fakat jdm dediğimiz otomobiller bu limite kağıt üstünde uymuştur. Bu otomobillerin asıl özellikleri küçük oynamalarla çok yüksek beygirler üretebilecek seviyelere gelmeleridir. Kısaca gizli süper otomobillerdir diyebiliriz. Ayrıca süper otomobil fiyatlarına göre çok daha ucuzlardır. Günümüzde bu durum geçerliliğini yitirdi çünkü bu araçlar çok nadir bulunan araçlar haline gelmeye başladı fakat zamanına göre çok ucuz araçlardı. Tüm bu şeylerin birleşiminden ortaya bir otomobil çıkaracak olursanız mükemmele yakın bir mühendislik sunmanız gerekiyor. Jdm otomobil üreticileri de aynen öyle yapmış, bu araçlar birer mühendislik harikası. Stok hallerinin teknik özelliklerini okuduğunuzda bir şirket aracının jdm otomobillerden daha iyi performans verebileceğini düşünebilirsiniz fakat bu araçlar o verilerle süper otomobillere kafa tutuyor.

Bu 250 HP antlaşması değil mi?

Bu 250 HP antlaşması değil mi?
Şuan tam ne antlaşması olduğunu hatırlamıyorum fakat ufak bi google'lama yapabilirim hemen.
Tam olarak 276 beygirmiş, araçlar fabrikadan maksimum 276 beygirle çıkabiliyormuş/çıkıyormuş. Bildiğim kadarıyla bu araçların motor hacimleri de düşük. Mesela Mazda RX7, 1.3L ve 250 HP üretiyor diye biliyorum fakat Wankel motor sayesinde çok yüksek hızlara çıkabiliyor. Wankel motoru özellikle incelemiştim zamanında, gerçekten ilgi çekici bi' motor. Bi' gün JDM ve Amerikan arabalarından oluşan bi' garaj oluşturma hayalim var, umarım Wankel motoru en ince ayrıntısına kadar kendi garajımda inceleyebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı