Nikon D3000+ Nikkor 18-55 Lens Hakkında ve Tripod Önerisi

Batuhan Bolat

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Nikon D3000+ Nikkor 18-55 Lens aldım arkadaşlar 600 lira gibi uygun bir fiyata. Fiyatlar uçuk gerçekten ve bunu bile zar zor toparlayabildim. D3000 nasıldır. Video çekebiliyor mu? Çekiyorsa kalitesi hakkında bilgi almak istiyorum. Ve bu lens ile beni giriş seviyede ne kadar götürür? İlk DSLR kameram. Giriş için uygun bir seçim yaptığımı düşünüyorum ileride yükseltirim elbet ki.
Ayrıca tripod önerilerinizi bekliyorum maksimum 150 liraya kadar. Boyum 176. Ve fazla altta kalsın istemiyorum.
Ve son olarak bu gövde ile astro fotoğraf çekebilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
d3000 biraz eski olsa da giriş seviyesi ve bu işi öğrenmek için iş görebilecek bir makine. Videoya gelecek olursak bildiğim kadarıyla video çekemiyor bu makine. Astro fotoğrafı için neredeyse her makine uygundur ama bu iş için temiz bir havaya ve şehir ışıklarından uzaklaşmaya ihtiyacın var çünkü bulutlara ya da havadaki toz tanelerine yansıyan şehir ışıkları gök cisimlerinin ışığının önüne geçer. Makineyi manuel modda kullanmayı bilmen önemli. Uzun pozlama yapmayı öğrenmek şart. Tripotu da ikinci elden sağlam birşey almanı tavsiye ederim. Aynı fiyata 2.el olan herşey mantıken daha fazla imkan sunar.

d3000 biraz eski olsa da giriş seviyesi ve bu işi öğrenmek için iş görebilecek bir makine. Videoya gelecek olursak bildiğim kadarıyla video çekemiyor bu makine. Astro fotoğrafı için neredeyse her makine uygundur ama bu iş için temiz bir havaya ve şehir ışıklarından uzaklaşmaya ihtiyacın var çünkü bulutlara ya da havadaki toz tanelerine yansıyan şehir ışıkları gök cisimlerinin ışığının önüne geçer. Makineyi manuel modda kullanmayı bilmen önemli. Uzun pozlama yapmayı öğrenmek şart. Tripotu da ikinci elden sağlam birşey almanı tavsiye ederim. Aynı fiyata 2.el olan herşey mantıken daha fazla imkan sunar.
Yanıtın için teşekkürler ben de makine hakkında senin gibi düşünüyorum. Astrofotoğraflar için ne tarz lensler kullanmalıyım ?
Ayrıca ISO performansının önemli olduğunun farkındayım. Umarım kısa sürede gövdeyi upgrade ederim.

Astrofotoğraf için tabii ki bulabildiğin en geniş açı lensleri alman lazım. Mesela 1500 civarında bir bütçe ayırabilirseniz temiz bir Tokina 11-16mm çok iş görür, tam karede 16-24mm gibi bir açıda kullanırsınız. Bu lensi sadece astro lensi değil, manzara ve iç mekan mimari fotoğraf lensi olarak da düşünün, o yüzden fiyatın 1500 seviyelerinde olması aslında son derece makul.

Astrofotoğraf için tabii ki bulabildiğin en geniş açı lensleri alman lazım. Mesela 1500 civarında bir bütçe ayırabilirseniz temiz bir Tokina 11-16mm çok iş görür, tam karede 16-24mm gibi bir açıda kullanırsınız. Bu lensi sadece astro lensi değil, manzara ve iç mekan mimari fotoğraf lensi olarak da düşünün, o yüzden fiyatın 1500 seviyelerinde olması aslında son derece makul.
1500 lira bütçem olursa elimdekini satıp ISO performansı yüksek bir kamera almak istiyorum. Elimdeki lensle sanırsam 18mm de en düşük diyaframda çekim yaparsam olur gibi bu iş.

Giriş seviyesi ile giriş-orta seviye aralığında ISO performansı çok fazla değişmez. Yani D3000’i satıp D5300 alırsanız ISO konusunda çok bir şey değişmesini beklemeyin. Tam kareye geçerseniz bir nebze. Fakat kaliteli bir lensin çözme gücü olsun, keskinliği olsun bunlar çok fark eder.

Şöyle düşünelim, parayı makineye harcadınız ve 18-55mm kit lensle en açık diyaframda (f/3.5) fotoğraf çektiniz, elinizde ISO 6400’de bile kabul edilebilir noise veren bir gövde var. Bunun yerine elinizde f/2.8 diyaframlı bir lens olsa (Tokina 11-16mm) hem daha çok ışığınız olur, ISO’yu daha az (mesela 3200) arttırırsınız. Ayrıca lensinizin çözme gücü daha yüksek olacağından (daha kaliteli çünkü) mevcut ISO’da göreceğiniz çözünürlük bozulması daha az olur. Aslında durumu eşitlemiş olursunuz, belki daha da avantajlı olursunuz hatta. Çünkü fotoğrafların %70-80’ini minimum ISO’da çekeriz zaten, o %20-30 için iyi lensten feragat edip, iyi gövdeye yönelmek bence doğru olmaz.

İyi gövde vasat lens - vasat gövde iyi lens ikileminde ben tercihimi vasat gövde iyi lensten yana kullanırım. İşin bir de ekonomisi var. Lens zor değer kaybeder, gövde kolay.

Giriş seviyesi ile giriş-orta seviye aralığında ISO performansı çok fazla değişmez. Yani D3000’i satıp D5300 alırsanız ISO konusunda çok bir şey değişmesini beklemeyin. Tam kareye geçerseniz bir nebze. Fakat kaliteli bir lensin çözme gücü olsun, keskinliği olsun bunlar çok fark eder.

Şöyle düşünelim, parayı makineye harcadınız ve 18-55mm kit lensle en açık diyaframda (f/3.5) fotoğraf çektiniz, elinizde ISO 6400’de bile kabul edilebilir noise veren bir gövde var. Bunun yerine elinizde f/2.8 diyaframlı bir lens olsa (Tokina 11-16mm) hem daha çok ışığınız olur, ISO’yu daha az (mesela 3200) arttırırsınız. Ayrıca lensinizin çözme gücü daha yüksek olacağından (daha kaliteli çünkü) mevcut ISO’da göreceğiniz çözünürlük bozulması daha az olur. Aslında durumu eşitlemiş olursunuz, belki daha da avantajlı olursunuz hatta. Çünkü fotoğrafların %70-80’ini minimum ISO’da çekeriz zaten, o %20-30 için iyi lensten feragat edip, iyi gövdeye yönelmek bence doğru olmaz.

İyi gövde vasat lens - vasat gövde iyi lens ikileminde ben tercihimi vasat gövde iyi lensten yana kullanırım. İşin bir de ekonomisi var. Lens zor değer kaybeder, gövde kolay.
Dostum yanıtın o kadar değerli ki sana anlatamam. Kaç gündür anlamadığım olayı şimdi anladım. Aklımda bir soru var. Lense yatırım yaparsam gövde değiştirdiğimde veya farklı bir markaya geçtiğimde durum ne olur ? Nikonları Canonda Canonları Nikonda kullanabilir miyiz? Sanırım adaptörleri var fakat ne kadar sağlıklı bilmiyorum. Böyle yapmasak bile mesela Nikon DSLR için kullandığım ve aldığım bu lensleri aynasıza geçtiğimde kullanabilir miyim? Lens uyumluluğu ile alakalı güzel bir konu bulamadım. Sorularımı mazur gör. Acemiyim henüz ve sizlerden öğreneceğim(iz) çok şeyler var.
Ayrıca Nikon 50mm 1.8G almak istiyorum ileride. AF motoru olmalı çünkü gövdede yok ve ileriki dönemlerde öğrenene kadar AF motoru bana yardımcı olur diye düşünüyorum. AF motorlu bir lens almalıyım ancak bu söylediğim Nikon 50mm 1.8G biraz pahalı D serisinden. İkinci eline 800 900 lira vereceğim bir lens yerine YONGNUO YN 50mm F1.8 ve YONGNUO YN 35mm F2.0 lenslerini sıfır olarak Aliexpress den toplamda 1000TL ye alsam nasıl olur sence? İncelemelerini yapan kanallara baktım ve fena durmuyor. 50MM lens sanırım baya uzun süre kullanabileceğim bir lens. Her fotoğrafçıda olmalı gibi duydum. Fazla soru sordum sanırım. İşin ehli birisini görünce sorasım geliyor :)

Son düzenleme:
Anlatabildiysem ne mutlu :)

Nikon lens alıp daha sonra Canon’da kullanmak adaptörlerle kağıt üzerinde mümkün olabilir ama pratikte verimli olmaz. Sigma’nın binlerce liralık Art serisi lenslerinde bile Nikon ya da Canon bayonete özel yapılmasına rağmen odaklama sorunları oluyor, üçüncü parti adaptörlerle karşıt gövde ve lensleri kullanmak hiç önereceğim bir şey değil. Siz gövde ve lens seçerek bir çeşit ekosisteme giriyorsunuz, oradan ötekine geçmek masraflı olur. Yani Steam’de binlerce liralık oyun alıp Windows’tan Mac OS’a geçmek gibi düşünün. Aldığınız oyunların çoğu Mac’te çalışmaz, varsa tabii emülatörlere ihtiyaç duyarsınız. Fotoğraf ekosistemi de böyle, birinden ötekine geçerken hafıza kartı ve tripod dışında hepsi beraber değişmek zorunda.

Nikon 50mm 1.8’in ikinci elini 800’e almak, manuel odaklamalı Çin işi lensler almaktan çok daha mantıklıdır. Leica ya da Zeiss gibi çok özel lensler kullanmıyorsanız manuel lens önermem, hele ki 50mm gibi görece dar bir açı için. Portre çekerken doğru odaklayabilmek için ince ayar yapmakla çok zaman kaybedersiniz. Bir de dediğim gibi işin ekonomisi de var, Nikon 50mm 1.8’i alması, satması kolaydır çünkü çok gider. Yongnuo alırsınız, beğenmezseniz elinizde kalıverir, bulamazsınız satacak birini. Lenste ikinci el olmasına takılmayın. Temizini bulduktan sonra ikinci el lens her zaman çok daha mantıklıdır sıfır lense göre.

Bence yeni başlayan biri için ideal set gövde + kit lens (18-55mm olur, 18-135mm olur fark etmez) + 50mm 1.8’dir. Hemen her şey çekilir böyle bir setle.

Siz gövde ve lens seçerek bir çeşit ekosisteme giriyorsunuz, oradan ötekine geçmek masraflı olur.
Evet bunun bir nebze farkındayım. İleride nasıl bir yol izlerim bilmiyorum ancak Nikondan ilerleyeceğim gibi. Nikon doğru bir tercih mi olur bilemiyorum. Bana Canondan daha kaliteli geliyor her zaman. İleride video çekebilen güzel bir makineye geçmek istiyorum ve Nikon benim ihtiyacımı karşılar mı bilmiyorum. 4K video çekebilen bir gövdeye kadar paramı biriktireceğim ve o birikene kadar lensler de alacağım için seçtiğim kamera ekosistemi mantıklı mı onu araştırıyorum. Yorumunuz benim için önemli.
Nikon 50mm 1.8’in ikinci elini 800’e almak, manuel odaklamalı Çin işi lensler almaktan çok daha mantıklıdır.
Marka açısından katılıyorum ancak Nikonun 50mm lensinin AF motorlusu 2. elde neredeyse hiç bulunmuyor ya da Ankarada 1000Tl civarı bir fiyatlarda satılıyor. Manuel 50mm Nikon lensler çok daha ucuza satılıyor ancak dediğiniz gibi AF motorlusu daha mantıklı olur. Dediğim marka lenste AF motoru var ve alan çoğu kişi memnun. Hatta incelemesini dahi yapanlar var fazlasıyla. Ve o lenste AF motorlu sıfır lens 490 lirayken Nikonda ikinci elinin 1000 liradan fazla olması insanı düşündürüyor. Nikona harcayacağım para ile 35mm f2 AF ve 50mm 1.8 AF motorlu iki lens alabiliyorum kısacası. Görüntü kalitesini beğendim. Durum bu şekildeyken 2.5 katını ödemeye değer mi Nikon'a ?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Nikon'da öyle bir durum var evet. Normalde daha ucuz ve AF özellikli 50mm f/1.8D lensi 3000 serisi bir gövdeye takarsanız sadece manuel kullanabiliyorsunuz. 3000 serisinde otomatik netleme için 50mm f/1.8G almak gerekiyor, o da daha pahalı. Ben de Nikon'un Canon'a kıyasla hem daha kaliteli ve dayanıklı ürünler ürettiğini düşünüyorum, hem de Canon'daki o parayı bulmuş esnaf şımarıklığına sahip değiller bence.

Fotografium videosunu izledim, iyi bir lens gibi duruyor Yongnuo ama iyice zayıf ışık koşullarında da doğru netleyip netlemediğini incelemek lazım, sonuçta stüdyo ortamında çekiliyor o video. Bir de sizin seri gövdelerde AF'nin çalışacağından emin olmak lazım. Nikon'un AF-D serisi gibi sadece 7000 ve üzeri gövdelerde otomatik netleme çalışacaksa bir esprisi olmaz o lensin. Tabii eğer AF çalışacaksa 500 lira makul bir fiyat.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı