Nirvana nb 15 6 bilgisayar çok yavaş ve kendi kendine kapanıyor

PYLIB

Decapat
Merhaba arkadaşlar elimde Nirvana nb 15 6 bulunuyor bu bilgisayar 2014'ten beri kullanılıyor.

Bilgisayar çok temiz kullanılmış Office ve Windows güncelleştirmesi dışında hiçbir şey yüklenmemiş.
Temiz kullanılmış.

Asıl sorun bilgisayarın açılmasının ardından gelen aniden kapanma sorunu.

Format atamıyorum Nirvana'nın klavyesi bozuk.

F12 ve F2 tuşu çalışmıyor.

Klavye sipariş ettim yarın format atmayı deneyeceğim Windows ile ilgili herhangi bir bir işlem gerçekleştirdiğimde çökme aniden çökme gerçekleşiyor.

Gelişmiş kurtarma seçeneklerinden CMD çalıştırdım.

Diskpart

Select disk 0 (C diski)

SFC /scannow

Tarama başlatıldı. %35'e kadar sürdü ve sonra kapandı.

Explorer.exe açılırken yavaş.

Bilgisayar açılırken yavaş.

explorer.exe açık iken. C ve flash diskim görüntülenemiyor.

Ayarlar menüsüne tıkladığımda CTmon.exe hard unknown gibi bir hata ile karşılaştım. Sizce ana donanımlar mı bozuk yoksa başka bir parça mı?

BIOS menüsüne girdiğimde bilgisayarın klavyesi algılamıyor.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    87 KB · Görüntüleme: 34
  • image.jpg
    image.jpg
    181,9 KB · Görüntüleme: 42

@PYLIB dostum bilgiseyarının içine bakmadıysan içi tozlamış olup fan fazla ısınıp bilgiseyarını kapatıyor olabilir bilgiseyarını bir temizlesen iyi olur eğer yaptıysan bilgisayar güç kullanımını düşürmeye bak çoğu sebep bundan oluyor aynı şeyi bende yaşadım olmadı kullanmadığın programları sil elimden bu kadar geliyor inşallah yardımcı olmuşumdur donanımsal bir problemde olabilir fakat o kadar bir bilgim yok​

@PYLIB dostum bilgiseyarının içine bakmadıysan içi tozlamış olup fan fazla ısınıp bilgiseyarını kapatıyor olabilir bilgiseyarını bir temizlesen iyi olur eğer yaptıysan bilgisayar güç kullanımını düşürmeye bak çoğu sebep bundan oluyor aynı şeyi bende yaşadım olmadı kullanmadığın programları sil elimden bu kadar geliyor inşallah yardımcı olmuşumdur donanımsal bir problemde olabilir fakat o kadar bir bilgim yok​

Bilgisayarın içi temiz, ısınma sorunu gözükmüyor.

Program kaldıramıyorum bilgisayarda bir işlem gerçekleştirdiğimde aniden kapanıyor.

Genelde alakasız zamanlarda aniden kapanma sorunu ilk olarak akla ısınmayı getiriyor. Size ısınmıyor gibi gelebilir zira fanların sesinin çok olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak ızgaralar aşırı dolduğunda fanlardan pek ses gelemez, sağlıklı çalışamaz.

İşlemcinin sıcaklığını öğrenmek için HWinfo kullanabilirsiniz. Ekran görünütüsü atabilir misiniz?

İkinci olarak da akla şarj board'unun bozuk olabileceği geliyor. Piliniz ölü ise anakartınızın şarj ile ilgili bölgesinde arıza/kısa devre olabilir. Veya adaptörünüzde de sorun olabilir.

En basitten başlamak adına sıcaklıkları bir program vasıtasıyla kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Genelde alakasız zamanlarda aniden kapanma sorunu ilk olarak akla ısınmayı getiriyor. Size ısınmıyor gibi gelebilir zira fanların sesinin çok olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak ızgaralar aşırı dolduğunda fanlardan pek ses gelemez, sağlıklı çalışamaz.

İşlemcinin sıcaklığını öğrenmek için HWiNFO kullanabilirsiniz. Ekran görünütüsü atabilir misiniz?

İkinci olarak da akla şarj board'unun bozuk olabileceği geliyor. Piliniz ölü ise anakartınızın şarj ile ilgili bölgesinde arıza/kısa devre olabilir. Veya adaptörünüzde de sorun olabilir.

En basitten başlamak adına sıcaklıkları bir program vasıtasıyla kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Bilgisayarı kullanamaz haldeyim Windows açılıyor, açıldığında çökme yaşıyor bir işlem eylem gerçekleştirdiğim zaman aniden çöküyor ve tarayıcıya giriş yapamıyorum bir şey yapmadan devam edersem daha uzun süre dayanıyor, 3 dakika beklersem direk kapanıyor.

Geri
Yukarı