No signal hatası

cemulcay

Hectopat
Merhaba arkadaşlar.
Ben masaüstü PC topladım 6ay önce. Kulumu ve yazılım yüklemeleri sorunsuz bir şekilde yaptım. Driver'lar da sorunsuz kuruldu. Ancak oyun oynarken görüntü gitmeye başladı. Ekranda "no signal" hatası alıyordum ama kasa calismaya devam ediyordu. Bir teknik servise götürdüm sorunun ekran kartında olduğunu söyledi. Bu arada faklı monitör ve görüntü kabloları denedik hepsinde aynı hatayı aldık. Neyse ekran kartı Sapphire RX570 Pulse idi. Ben ekran kartını iade edip onun yerine MSI Armor RX570 aldım. Fakat aynı hatayla tekrar karşılaştım. Sonra başka bir teknik servise götürdüm Antalya'da bilinen bir teknik servis. Onlar sorunun anakartta olduğunu söyledi. Tabii ben bu aşamaya kadar farklı güç kaynağı ve farklı ekran kartlarıyla denemeler yaptım. Güç kaynağı ve ekran kartı arkadaşlardan temin edildi farklı markaydı hepsi ve "no signal " hatası yine oldu. Ben de anakarti garantiye yolladım. 20 gün sonra anakart garantiden geldi bugün. PC'yi topladım Windows kurulumu yaparken "no signal" verdi xd. UEFI kurulum yapıyorum flashdan. Şimdi gelelim sonuca;
Ekran kartı sıfır değişti.
Anakart sıfır değişti.
Güç kaynağında RAM'lerde ve harddisklerde sorun olmadığı söylendi.
İşlemcide de sorun yok dendi. Peki ben neden no signal alıyorum. Ustelik artık Windows kurulurken veriyor hatayı. Bilen varsa bir yardımcı olsun 6 aydır bununla uğraşıyorum.

Sistem;
Gigabyte A320M-H AM4 rev.1.1.
AMD Ryzen5 1600 AF.
G.Skill Sniper 3000MHz 2x8.
Gametech 80+ Bronze 600W güç kaynağı.
MSI Armor RX570 OC 4 GB.
500 GB haddisk.
SSD yok sistemde.
Oyunları Xbox Game Pass PC sürümüyle açtım.
Steam Epic Origin açtım korsan oynamadım.

Aynı sorunu XFX RX 590 ekran kartım ile yaşadım. Siz yine yapılabilecek her şeyi denemişsiniz. Ben sorunu şöyle çözdüm. 20.2.2 sürümü kullanırken kartın Frekans Mhz değerini 120 değer düşürüp güç limiti -10 yapınca düzelmişti. Şuan 20.4.2 sürümü kullanıyorum. Frekans Mhz değerini 90 değer düşürüp, güç limiti -5 ve undervolt işlemi uyguladım bu sorun ile karşılaşmadım. Dediğim ayarları deneyebilirsiniz. Belki çözüm olur.

Hangisi bilmiyorum ama birisi sizi kışkışlamış.
1-PC'yi onboard çalıştırmayı deneyin.
2-Tek slot RAM kullanıp - test amaçlı- tüm slotlara tek tek takıp çalıştırmayı deneyin.
Benim düşünceme göre öncelikli olarak GPU PSU ve RAM ile ilgilenmelisiniz. Mümkünse başka PSU varsa onunla da deneyin.

Aynı sorunu XFX RX 590 ekran kartım ile yaşadım. Siz yine yapılabilecek her şeyi denemişsiniz. Ben sorunu şöyle çözdüm. 20.2.2 sürümü kullanırken kartın frekans MHz değerini 120 değer düşürüp güç limiti -10 yapınca düzelmişti. Şu an 20.4.2 sürümü kullanıyorum. Frekans MHz değerini 90 değer düşürüp, güç limiti -5 ve undervolt işlemi uyguladım bu sorun ile karşılaşmadım. Dediğim ayarları deneyebilirsiniz. Belki çözüm olur.

Hocam undervolt yapmıştım daha önce birkaç farklı profil denedim ama sorun devam etti. Zaten şu anda Windows yükleme esnasında dahi gidiyor ekran. Teşekkürler yorum için.
RAM'leri söküp teker teker tüm slotlarda deneyin.

Denedim hocam olmadı. Teşekkürler yorum için.

Hocam undervolt yapmıştım daha önce birkaç farklı profil denedim ama sorun devam etti. Zaten şu anda Windows yükleme esnasında dahi gidiyor ekran. Teşekkürler yorum için.

Denedim hocam olmadı. Teşekkürler yorum için.
Rica ederim. Birkaç profil derken tam olarak nasıl bir ayar yaptınız. Ayrıca Frekans Mhz değerini düşürmeyi denediniz mi? Windows yükleme esnasında bile gidiyorsa sıkıntı başka bir parçada veya ekran kartında da olabilir. Gerçi birçok yöntem denemişsiniz ama arada atlanan bir şey olabilir.

Hangisi bilmiyorum ama birisi sizi kışkışlamış.
1-PC'yi onboard çalıştırmayı deneyin.
2-Tek slot RAM kullanıp - test amaçlı- tüm slotlara tek tek takıp çalıştırmayı deneyin.
Benim düşünceme göre öncelikli olarak GPU PSU ve RAM ile ilgilenmelisiniz. Mümkünse başka PSU varsa onunla da deneyin.

GPU, PSU, denedim. RAM denedim olmadı. İşlemcim R5 1600 AF onboard grafik yok bu modelde. Teşekkürler yorum için.

Geri
Yukarı