Noctua NH-D15 SE-AM4 vs MSI Core Frozr XL

mar00n

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. İşlemci soğucu almak istiyorum ileride sistemi yükselteceğim.
Aklımda 2 tane soğutucu var.
Birincisi NOCTUA NH-D15 SE-AM4;
İkincisi ise MSI CORE FROZR XL;

İkiside hemen hemen aynı fiyat. Aklımda MSI almak var çünkü ileride sistemi Intel'e döndürebilirim. Ama Intel'den vazgeçip yeni nesil Ryzen 7 serisinden bir işlemcide alabilirim. Aklımda şu anlık i7 8700K ve yeni çıkacak olan 2000 serisi üst sınıf bir ekran kartı almak var. Ama dediğim gibi şu anlık sadece bir düşünce. İleride vazgeçebilirim ve Ryzen 7 alabilirim. Bu bakımdan MSI daha cazip geliyor. İçinde her soketin ayrı ayrı kitleri mevcut. Özellikle görünüş olarakta çok daha iyi. Kasanın içinde çok güzel gözüküyor. Fakat soğutma performansı Noctua'nın daha iyi gibi. Tabi çok emin değilim. Sizin tavsiyeniz ne olurdu? Sıvı soğutma düşünmüyorum. Onun yerine üst seviye bir hava soğutma daha iyi olur diye düşünüyorum.
Sistemim:
  • Ryzen 5 1400 (İleride değişecek)
  • MSI B350M Gaming PRO ( İleride daha üst bir anakart ile değişecek)
  • MSI GTX 1060 3 GB O.C (İleride daha üst seviye bir ekran kartı ile değişecek)
  • HyperX Fury 8 GB 2400 MHz RAM (Yerine Corsair 2x8 16 GB 3200 MHz RGB RAM gelecek.)
  • Toshiba OCZ 240 GB SSD
  • WD 1 TB HDD
  • Corsair VS 600 +80 Plus Güç Kaynağı ( 850W ile değişecek)
  • Phanteks P300 Eclipse Kasa
İleriye yönelik olması bakımından MSI almak daha mantıklı geliyor. Tekrardan işlemci soğutucu almak istemiyorum. Ona göre bir tavsiyede bulunursanız çok sevinirim. Aklınızda bunların dışında bir soğutucu varsa önerebilirsiniz. (Görüntü de önemli.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. İşlemci soğucu almak istiyorum ileride sistemi yükselteceğim.
Aklımda 2 tane soğutucu var.
Birincisi NOCTUA NH-D15 SE-AM4;
İkincisi ise MSI CORE FROZR XL;

İkiside hemen hemen aynı fiyat. Aklımda MSI almak var çünkü ileride sistemi Intel'e döndürebilirim. Ama Intel'den vazgeçip yeni nesil Ryzen 7 serisinden bir işlemcide alabilirim. Aklımda şu anlık i7 8700K ve yeni çıkacak olan 2000 serisi üst sınıf bir ekran kartı almak var. Ama dediğim gibi şu anlık sadece bir düşünce. İleride vazgeçebilirim ve Ryzen 7 alabilirim. Bu bakımdan MSI daha cazip geliyor. İçinde her soketin ayrı ayrı kitleri mevcut. Özellikle görünüş olarakta çok daha iyi. Kasanın içinde çok güzel gözüküyor. Fakat soğutma performansı Noctua'nın daha iyi gibi. Tabi çok emin değilim. Sizin tavsiyeniz ne olurdu? Sıvı soğutma düşünmüyorum. Onun yerine üst seviye bir hava soğutma daha iyi olur diye düşünüyorum.
Sistemim:
  • Ryzen 5 1400 (İleride değişecek)
  • MSI B350M Gaming PRO ( İleride daha üst bir anakart ile değişecek)
  • MSI GTX 1060 3 GB O.C (İleride daha üst seviye bir ekran kartı ile değişecek)
  • HyperX Fury 8 GB 2400 MHz RAM (Yerine Corsair 2x8 16 GB 3200 MHz RGB RAM gelecek.)
  • Toshiba OCZ 240 GB SSD
  • WD 1 TB HDD
  • Corsair VS 600 +80 Plus Güç Kaynağı ( 850W ile değişecek)
  • Phanteks P300 Eclipse Kasa
İleriye yönelik olması bakımından MSI almak daha mantıklı geliyor. Tekrardan işlemci soğutucu almak istemiyorum. Ona göre bir tavsiyede bulunursanız çok sevinirim. Aklınızda bunların dışında bir soğutucu varsa önerebilirsiniz. (Görüntü de önemli.)
2'side çok kaliteli soğutucu. Bence Noctua'nın performansı daha iyidir. Sonuçta 2 Heatskin var. Ama görünüş olarak MSI daha hoş. Test sonuçlarına bakıp değerlendirin bence.

Ben kesinlikle Noctua olanı alırdım. Noctua çok daha sessiz ve performanslı çalışacaktır. MSI markasının çok bilinmesinden dolayı ürünleri fiyatı şişirilmiş şekilde sunuyor. Özellikle soğutucu konusunda Noctua, MSI'dan daha üstün ve Noctua'nın bu modeli MSI'ın bu modelinden daha kaliteli bir model. 140mm olmasından bu anlaşılabilir.

İleride de Ryzen 7 almanız bütçenizi daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır. Daha iyi bir soğutucu ve daha F/P bir işlemci bence daha mantıklı.

Noctua daha iyi zaten hocam performans olarak. Fakat estetik açıdan cidden kötü duruyor. Herşey görüntü değil tabi fakat sadece görünüş için Corsair Champ Spec kasamı Phanteks P300 ile değiştim. RGB fan siparişi verdim onlar yolda. O kadar görünüş için masraf yaptım ileride parçalarıda değiştireceğim. Bu kasaya oradaki Noctua işlemci soğutucu çok gitmez gibi geldi. Performansı cidden iyidir fakat Core Frozr XL ile arasında çok fark var mı bilemedim.

@ydagli42 @Wheeler Man @Nightswt

Yanlış hatırlamıyorsam Phanteks P300 almıştınız. P300 160 mm işlemci soğutucu destekliyor ama Noctua NH-D15 165 mm kasanıza sığmayacaktır.
Geçen hafta @Nazım Paşa nın tavsiyesi üzerine Dark Rock 3 aldım ve oldukça memnunum.

Yanlış hatırlamıyorsam Phanteks P300 almıştınız. P300 160 mm işlemci soğutucu destekliyor ama Noctua NH-D15 165 mm kasanıza sığmayacaktır.
Geçen hafta @Nazım Paşa nın tavsiyesi üzerine Dark Rock 3 aldım ve oldukça memnunum.
MSI 169 mm sanırım. Kasama sığmayacak mı yani? Yoksa ben mi yanlış bakıyorum 169 mm değil mi?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı