Nötr'de elektrik var, sebebi ne olabilir?

De Bruyne

Decapat
Daha fazla  
Doğal gaz tesisatı yapıldı, gaz açılı teknik servis kombiyi açmak için geldi sigortaya bağlamak için kontrollerini yapınca nötr kablosunda elektik olduğunu söyledi takmadan gitti (topraklama kablosunda elektrik yok). Şimdi önceden gelip kombiye alarm ve sigorta takan elektrikçi yanlış bağlamış olabilir mi? bunun sebebi nedir araştırdım bulamadım. Sigortanın elektriğini sağındaki prizden aldı şimdi adamı tekrar arasam mı yeni elektrikçi getirip parasını verip yaptırsam mı bilemedim, bunu yapan anlamıyordur elektrikten diye düşünüyorum. Bilenler yardımcı olursa çok sevinirim aklıma takıldı bu sorun.

Bir ihtimal nötr kablosunu prizin faz ucuna bağlamış olabilir. Eğer öyle değilse nötr dönüşünden çekiyorsun, yani nötrde enerji olması çok da anormal bir durum değil, çünkü evde başka cihazlar da kullanıyorsun, onların da bir nötr çıkışı var ve tüm nötrler birbirine paralel olduğundan oradan gelebilir.

İyisi mi kontrol kalemin var ise bir faz olduğunu düşündüğün deliğe sok, sonra da nötr olduğunu düşündüğün deliğe, nötrde biraz daha cansız olarak yanması lazım yine...

Bir ihtimal nötr kablosunu prizin faz ucuna bağlamış olabilir. Eğer öyle değilse nötr dönüşünden çekiyorsun, yani nötrde enerji olması çok da anormal bir durum değil, çünkü evde başka cihazlar da kullanıyorsun, onların da bir nötr çıkışı var ve tüm nötrler birbirine paralel olduğundan oradan gelebilir.

İyisi mi kontrol kalemin var ise bir faz olduğunu düşündüğün deliğe sok, sonra da nötr olduğunu düşündüğün deliğe, nötrde biraz daha cansız olarak yanması lazım yine...
Prizlere bakıyorum sol faza kontrol kalemini takıyorum yanıyor, sağa nötre takıyorum yanmıyor sorun yok sadece taktığı sigortada sorun var. Hepsini geçtim topraklama da nasıl elektrik var onu çözemedim bu adam nasıl iş yapmış anlamış değilim açıp bakacağım şimdi resmini atarım bakarsınız teşekkür ederim önemli konu benim için.

Topraklamada elektrik yok demiştiniz?
Neyse fotoğrafı çekin duruma göre yine yardımcı olmaya çalışırım.
Topraklama, nötr, faz hepsinde elektrik var. Mavi ve Kahverengi kabloyu çıkardım problem olmasın diye. Prizdeki kırmızı kablo topraklama olması lazım, topraklama kablolarıyla kahverengi yani faz kablosunu da bağlamış? bu böyle mi oluyor? şaşırdım kaldım. Sigortaya giden faz ve nötr kablosunu kesmeme rağmen kahverengi kabloda elektrik var şimdi bağladığı kablonun içerisinde temas olabilir mi? bu nasıl oluyor ağabey anlamadım ben.

Dosya Ekleri

• Az943v - Kopya.jpg
    Az943v - Kopya.jpg
    360,4 KB · Görüntüleme: 1.550
Topraklama, nötr, faz hepsinde elektrik var. Mavi ve Kahverengi kabloyu çıkardım problem olmasın diye. Prizdeki kırmızı kablo topraklama olması lazım, topraklama kablolarıyla kahverengi yani faz kablosunu da bağlamış? bu böyle mi oluyor? şaşırdım kaldım. Sigortaya giden faz ve nötr kablosunu kesmeme rağmen kahverengi kabloda elektrik var şimdi bağladığı kablonun içerisinde temas olabilir mi? bu nasıl oluyor ağabey anlamadım ben.
Bu baya karmaşık. Biraz daha uzaktan çekebilir misiniz fotoğrafı? Bir de prizin kapağını çıkarıp renk sıralamasını söyleyebilir misiniz?

Bu baya karmaşık. Biraz daha uzaktan çekebilir misiniz fotoğrafı? Bir de prizin kapağını çıkarıp renk sıralamasını söyleyebilir misiniz?
Prizi taktım artık çekemem evde çalışan cihazlar var, ben size sıralayayım mavi maviye, kahverengi kahverengiye, toprak toprağa bağlı ama toprak kablosuna 1 tanede faz (kahverengi bağlı). Prizin içinde 2 faz 2 tane nötr kablosu var neden öyle anlamadım evdekiler önceden sonradan topraklama çekmişler galiba yıllar evvel. Anlatabildim mi umarım karışık geldiyse artık yapacak bir şey yok elektrikçi çağıracağım. Priz eski ve kullanılmayan olduğu için değiştirmemişler, prizde topraklama yok o yüzden böyle bağlamış galiba. Size tek sorum topraklama ile faz birlikte bağlanır mı? bu nasıl oluyor? birde kablolar sarmaş dolaş olduğu için nötr'de elektrik olmasına sebep olmuş olabilir mi?
Prizi taktım artık çekemem evde çalışan cihazlar var, ben size sıralayayım mavi maviye, kahverengi kahverengiye, toprak toprağa bağlı ama toprak kablosuna 1 tanede faz (kahverengi bağlı). Prizin içinde 2 faz 2 tane nötr kablosu var neden öyle anlamadım evdekiler önceden sonradan topraklama çekmişler galiba yıllar evvel. Anlatabildim mi umarım karışık geldiyse artık yapacak bir şey yok elektrikçi çağıracağım. Priz eski ve kullanılmayan olduğu için değiştirmemişler, prizde topraklama yok o yüzden böyle bağlamış galiba. Size tek sorum topraklama ile faz birlikte bağlanır mı? bu nasıl oluyor? birde kablolar sarmaş dolaş olduğu için nötr'de elektrik olmasına sebep olmuş olabilir mi?
Elektrikten anlayan yok mu sosyalde?

Son düzenleme:
Renkler önemli değil, zaten standardına göre yapılan bir şey yok o tesisatta. Toprakla faz bir yere bağlanmaz, bağlanırsa hem kaçak akım hem sigorta atar. Fiziksel bir temas olmadığı sürece de nötr de elektrik olmaz(dönüşler hariç) olursa da sigorta atar. Yani faz nötr ve toprak aralarında herhangi bir bağlantı olursa zaten sigorta veya kaçak akım devreyi açar. Ama bana sorarsanız bağlantılar da sorun olduğunu düşünmüyorum, nötrün dönüşünde enerji görünebilir zaman zaman. Ve sizin şuradaki ifadelerinizin çelişmesine bakılırsa

"Doğal gaz tesisatı yapıldı, gaz açılı teknik servis kombiyi açmak için geldi sigortaya bağlamak için kontrollerini yapınca nötr kablosunda elektik olduğunu söyledi takmadan gitti"

"Prizlere bakıyorum sol faza kontrol kalemini takıyorum yanıyor, sağa nötre takıyorum yanmıyor sorun yok sadece taktığı sigortada sorun var."

dediğim gibi nötr zaman zaman enerji gösterebilir, faz kadar ısırmaz, kontrol kalemini değdirdiğiniz zaman ise faza göre daha cansız yanar, tabii o an dönüş var ise. Bunu bir elektrik tesisatçısı ve teknikeri olarak söylüyorum.

Tabii siz yine bir elektrikçiye gösterin bence, farklı bir şey de çıkabilir.

Renkler önemli değil, zaten standardına göre yapılan bir şey yok o tesisatta. Toprakla faz bir yere bağlanmaz, bağlanırsa hem kaçak akım hem sigorta atar. Fiziksel bir temas olmadığı sürece de nötr de elektrik olmaz(dönüşler hariç) olursa da sigorta atar. Yani faz nötr ve toprak aralarında herhangi bir bağlantı olursa zaten sigorta veya kaçak akım devreyi açar. Ama bana sorarsanız bağlantılar da sorun olduğunu düşünmüyorum, nötrün dönüşünde enerji görünebilir zaman zaman. Ve sizin şuradaki ifadelerinizin çelişmesine bakılırsa dediğim gibi nötr zaman zaman enerji gösterebilir, faz kadar ısırmaz, kontrol kalemini değdirdiğiniz zaman ise faza göre daha cansız yanar, tabii o an dönüş var ise. Bunu bir elektrik tesisatçısı ve teknikeri olarak söylüyorum.

Doğal gaz tesisatı yapıldı, gaz açılı teknik servis kombiyi açmak için geldi sigortaya bağlamak için kontrollerini yapınca nötr kablosunda elektik olduğunu söyledi takmadan gitti

Prizlere bakıyorum sol faza kontrol kalemini takıyorum yanıyor, sağa nötre takıyorum yanmıyor sorun yok sadece taktığı sigortada sorun var.

Tabii siz yine bir elektrikçiye gösterin bence, farklı bir şey de çıkabilir.
Tamam işte dediğim çakışmıyor ki, prizde sorun yok prizin arkasında ki bağlantıda sorun var diyorum. Bu iş buradan olmaz zaten işin içinde olan bir ustaya göstermek lazım. Prizden sigortaya giden faz ve nötr kablosunu kestim sadece topraklama bağlı oda dediğim gibi toprak ve faz ile birlikte bağlanmış? sebebini bilmiyorum neyse şimdi kontrol kalemi ile kontrol ediyorum kablolar bağlı olmamasına rağmen faz ve nötr'de az yanan bir elektrik var bana doğalgaz tesisatçının getirdiği elektrikçi ek iş yapıyorum demişti olay böyle bakalım.

Dosya Ekleri

• Az943v - Kopya.jpg
    Az943v - Kopya.jpg
    400,6 KB · Görüntüleme: 976
Eğer kırmızı kabloyla toprak sandığın kabloyu bir yere bağladıysa sıfırlama yapmış oluyor. Bu da demek oluyor ki prizinde topraklama yok nötr kablosunu da toprak olarak kullanmış sakıncalı bir yöntem nötr de elektrik olayına gelirsek, nötr kablosu başka bir yerden örneğin buat içerisinden çıkmış sizde fazın nötr dönüşünü azda olsa voltaj görürsünüz. Elinde bir "avometre" varsa faz ile nötr uçlarını ölç 220v göstermesi lazım(bu işlemi yaparken çok dikkatli ol çarpılma riskin var!!!!!) 50v veya civarında değer görürsen nötr kopuk demektir. Topraklamaya gelirsek ölçmenin yolu nötr ile toprak uçlarını ölçmek olacaktır sağlıklı bir topraklama varsa 3v civarında değer göreceksin. Sana tavsiyem elektrikçi çağır :D

Yeni konular

Geri
Yukarı