Nokia Lumia Nasıldır?

Evet arkadaslar ortam biraz gerildi sanirim :)). Nokia da son kararim 1020 veya 1520 arasinda kaldim. Biraz daha bekliycem 1020 nin sd versiyonu cikarsa tamsmdir cikmazsa o anki duruma gore bakicam. Evet samsung un magazasinda asiri sayida uygulama var ancak virus bulasma olasiligi da bir o kadar cok. Smacim zaten oyun degil belli basli oyunlarim var ufak capli onlarda windows markette var yoksa da yakin zamanda cikar aspalt 8 var birde spider man gibi oyunlar cikarsa degme keyfine. Mesela iphone kolay kolay virus bulasmaz ama bunu samsungta yapsmazsin benim derdim bu nokia da da bu mumkunse zaten olay bitmistir. Degisiklik her zaman iyidir. Pil mAh orani yeterli midir cunku note 3 te 3200 mah s5 te 3000 mah pil mevcut kullanis amacim fotograf-az miktarda oyun-internet-face-twitter gibi tekrardan simdiden tesekkurler...
İçine siniyorsa rahatlıkla alabilirsin.

Eğer İOS bir cihazdan Android'e hele hele Samsung bir telefona geçersen hem Android'e hem de Samsung'a çok küfredersin. Samsung cihazlar çok hantal içinde ne kadar RAM olursa olsun ne işlemci olursa olsun -hele Exynos varsa-. Android zaten hantal bi sistem çok ağır çalışıyo ve Google gingerbread sürümünden beri android için stabilleştirme sözü veriyor bu her sürümde oldu en son 4.4de çok stabil olcaktı ama olmadı 4.4 güncellemesi alan samsung telefonlar hep sorun çıkarıyo güya 512MB ramde bile çalışabilecekti de bilmem neydi ama olmadı :D hatta Google Android'i adam edemeyeceğini anladı ve şuan Android Silver adında yeni bi sürüm üzerinde çalışıyo. WP'u öneririm zaten üst seviye cihazlar yazmışsın ben L1320 kullanıyorum ama L1520 kat kat daha iyidir L1320'den bunu da sadece multimedia özelliklerina bakarak söylüyorum yani hafıza ve kamera. Android'de olduğu gibi ram açısından bakarsan L1320de 1GB, L1520de 2Gb ram var ama WP zaten 1gb üstündeki RAM'ı görmüyor bile ihtiyaç duymuyor zaten yani Nokia'nın 2gb ram koyması sırf samsung piyasayı yukarı çektiği için. Şimdi Nokia tutup 1520 üst seviye amiral gemi dese millet hemen ram'ıne bakacak ister istemez eğer 2Gb değilse ona amiral demeyecek bunu düşünerek 2GB ram koyduğunu düşünüyorum. WP 8.1 ile birlikte çok güzel oldu olacak da zaten ben developer hesabına sahip olduğum için güncellemeyi yükledim bir çok güzel özellik var ve Windows 8'le birlikte çok güzel bir ekosistem oluşturuyor. Örneğin telefonda IE'de sitelerde kaydettiğin parolalar direky Win8 bilgisayarındaki IEde de kayıt oluyor telefonundaki duvar kağıdın win8'e geliyor fln ve universal app olayı çok güzel. Win8 için satın aldığın uygulama eğer universal app ise telefonunda da direk kullanılabiliyor. Şarj konusunda İOS'da yaşadığın sorunlar Nokia'da olmaz. Ben İOS, Android WP hepsinini kullandım İOSda nette gezdiğim zamanlar evde telefonu günde 3 kez şarj ettiğimi bilirim Androidde de her gece sarj etmek zorunda kalınıyo çünkü gece doldurup akşam eve geldiğinde %20 %30 sarj kalıyo ama bu sarja güvenip dışarı çıkamıysn ben Nokia'da sarj aletimin yerini unutur oldum ve sürekli netteyimdir benim telefonumdan da kaynaklı ama bu 3400mah pili var :D İOS'da bulduğun uygulama çeşitliliği WPde yok o bi gerçek zaten ama bu kişiden kişiye değişir senin kullandığın uygulamaların hepsi wpde olur bi başkasınınkiler yoktur o sana bağlı. Ayrıca özel olarak L1320 hakkında yorum yaparsam ekranını ben seviyorum büyük 15,24cm ama biraz daha küçük olsaymış dediğim zamanlar oluyo özellikle yatarken mesaj yazmak istediğimde tek elle yazamıyorum illa iki elle tutmak gerekiyo. WP hakkında özel olarak soruların olursa cevaplayabilirim hatta güzel soruların olursa bunu blog adresimde de bi yazıyla cevaplayabilirim.

İyi de abi zenin özelleştirmek dediğin arama ekranındaki konuşma sayacını açıp kapatmak mesela bu bana çok saçma geliyo o sayaç gerekli bi şey zaten sistemde default olarak onu direkt açmalı oraya onun ayarını koyarak sistemi şişirmekten başka bi şey yapmıysn. İOS'u ilk kullandığımda bu telefonda yerleşik uygulamaları kısmışlar demiştim ilk olarak, WPde ise elime ilk aldığımda bu sistemde ayarları kısmışlar demiştim ve gerçektende Androidden sonra çok az kişisellştirme vardı tabii kişiselleştirme dediğim bi ton gereksiz ayardan ibaret. Ayrıca arkadaşlar doğru demiş Android çabuk şişen bi sistem içinde donanım olarak ne olursa olsun donanımın iyi olması sistemin şişmesini önlemez ki. Sistem donanımı iyi kullanamıyor ve bazı yerlerde kararsızlaşabiliyor komut kaybolmaları kasmalar fln olabiliyor. Ben Android kullanırken baya kendime rutin temizleme alışkanlığı edinmiştim. Telefonu kapat aç, verileri temizle RAM'ı temizle gereksiz uygulamaları etkisizleştir fln sanki geliştiriciyim :D tutki ben son kullanıcıyım bunları yapmak zorunda değilim ki ya gitmişsin oraya kullanılan ram miktarını koymuşsun :) banane sistemin ne kadar ram tükettiğinden ya içindeki donanımdan banane sen bana adamakıllı kullanıcı deneyimi sunsana :) gereksiz gereksiz bi ton araç, uygulama ve ayar ayrıca önüne gelen Andoid'e uygulama yazıyor ve Google hiç bi denetime tabi tutmadan direkt mağazaya koyuyor şuan mağaza sahte ve kullanıcı bilgisi toplayan bi ton uygulamayla mevcut

Herkes Samsung alıyor diye samsung alanlardan nefret ediyorum. Ya bu adam donanım üreticisi baktı 512mb ramlerle adam olmayacak telefonuna 3gb ram koydu ve bunu daha da artıracak ama yazılım tarafında Android'e taptığı hiç bir yatırım yok. Tarayıcıda 10dk gezdikten sonra ana menüye dönmeye çalışın bakalım karşınızda can çekişen donanım canavarı ama yazılım yoksunu bir cihaz göreceksiniz. Samsung durumu öyle abattı ki donanım satmak için telefonuna kalp sensörü koydu :D bunu öven kullanıcıları da anlamış değilim ya abi benim kalbimde sorun olsa ben telefona bakmam ki hastaneye giderim ama o adam telefona o donanımı koyduğu için sana fazladan maliyet çıkarıyo ve yazılım optimizesi yapılmamış beta seviyesinde bi sürü sensör koyuyo, kullanıcının telefonunda olduğunu unuttuğu kalemler koyuyo filan :) Samsung'un kullanıcıları kandırmasını ve piyasayı gereksizce yukarı çekmesini hiç hazetmiyorum. Yani demek istediğim bu adam bu cihaza ne kadar yarıiletken sokarsa karda onu düşünerek yapıyo ama Apple'dan konuşursak Apple bi donanım üreticisi değil ve telefonlarında hep yazılıma önem verir kullanıcıların para harcayacağı servisleri vardır ve cihazlarını yüksek gelirli kullanıcılara satmaya gayret eder. Mesela Apple 800TL'ye telefon yapsa ve satsa zaten dediğim gibi bu fiyata anca maliyet fiyatına tel satmış olacak ve bu telefonu alan adam zaten ucuz bi cihaz aradığından cihazı alacak ve konu Apple için kapanacak adam ne müzik satın alacak ne mağazadan uygulama satın alacak ki bu doğru bi şey yalan diyen çıkmaz sanırım ben de zengin değilim zaten ama Apple cihazı ucuza mal etse de ustune çok kar koyuyor ki telefonun fiyatı artsın ve düşük gelirli kullanıcılar İphone almasın zaten Apple üst zümreye hitap ettiğinden telefon pahalı da gelmiyor ve adam telefona 2000,2500 TL verdiği için mağazadan uygulama da alıyor müzik de alıyo kitap da alıyo ve Apple bu kullanıcıdan hep kazanıyo. Samsung maalesef donanımı kullanarak kullanıcıları kandırmış durumda. Artık müşteriler telefonda kullnıcı deneyimi aramıyor 2gb ram 3gb ram 2,5ghz işlemci arıyor hiç kimse akılcılığa önem vermiyo nedense ve herkes alıyo diye alıyo en sevmediğim
Fakat bunlar üst seviye markalar. Madem aşırı bir oyun ilgisi yoksa, virüs bulaşmasından da çekiniyorsa, tavsiyem iphone 5S olacaktır.
Ayrıca herkes alıyor diye de alan birini açıkcası tanımıyorum. Bilmem sizin yakınlarınızda var mı. Markalar farklı zevklere hitap ediyor. Bazıları Android sever bazıları IOS ve bazıları da WP. Bana da kullandığım samsung telefon hediye geldi. Ben iphone alırdım. Fakat kullanınca Samsung'u da önerebilirim dedim. Bu kesinlikle fanboyluk değildir. Kardeş tavsiye istemiş ben de tavsiyemi yazdım. Şimdi kullanmadığım bir iphone veya lumia için tavsiyemdir diyemem. Nihayi kararı verecek yine kendisidir. İster Lumia olsun ister Samsung, ister de iphone. En sonunda içine sineni almanı tavsiye ediyorum. Bari kafan diğerlerinde kalmaz. Kafa rahatlığıyla da güzelce telefonu kullanabilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Snapdragon 800 serisini yavaşlatacak bir tane uygulama aç, göster. Ben bulamadım. Google Play Store'da alabileceğiniz ücretsiz birçok uygulamayı AppStore ya da Nokia'dan para ile alıyorsunuz.

millet salak değil işte paralı satmalarının bir nedeni ama Android kullanıcı bilgisi toplamaya izin verdiğinden senin ücretsiz yüklediğin programlar senin kullanım alışkanlıklarını ihtiyacı olan şirketlere satıyo zaten ordan karşılıyo yani. Ayrıca bilmesem konuşmıcam bu iş donanımla değil donanım-yazılım optimizesiyle olacak bi şey

Ben de birkaç bir şey söyleyeyim.
Android telefonlar 1 sene içinde yavaşlar denmiş. Mevcut Snapdragon 801, 805 Ac ya da Ab öyle bir senede yavaşlayacak cinsten işlemciler değil. Hatta ve hatta 800 serisi 6 senelik kişisel bilgisayarımdan daha iyi. Telefon teknolojileri altın çağında resmen. 6 ayda yepyeni cihazlar çıkıyor. Android alınmaz denmemeli. Zira ben şahsi olarak telefonun en ayrıntısına kadar kurcalamak isterim. Wp ve Ios buna müsade etmiyor ne yazık ki. O yüzden nefret ederim iki sistemden de.

İlla Wp alacağım diyorsanız da 930'u bekleyin derim. Güzele benziyor. Ek olarak aynı donanımlı Nokia telefonlar diğer firmalara göre dudak uçuklatacak cinsten daha pahalı. Bunu çözebilmiş değilim.
Telefonu yavaşlatan işlemci değil işletim sistemi. Nokia diğer firmalar gibi piyasaya 1 yıl içinde tomarla telefon sürnüyor.
Fiyata gelirsek fiyatına göre iyi ürünler. Ama ülkemizde ekonomik çöküş yüzünden hiçbir cihaz parasını haketmiyor desek yeridir.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı