Noktali virgül çalışmıyor

Jonsares

Kilopat
Daha fazla  
Normalde düzgün bir şekilde Shift'e basılı tutup Enter'ın yanındaki gerekli tuşa bastığımda noktalı virgül oluşturabilirken şimdi aynı şeyi denediğimde (i) bu karakter yani büyük i oluşuyor, sebebi nedir? Bilgisayar dilinde herhangi bir değişiklik yok. Türkçe kullanıyordum, hala Türkçe.

Hocam CTRL+Shift yapınca dizilim değişebiliyor. Soldakinde ayrı sağdakinde ayrı olacak şekilde. Bu tuşları deneyip sonuca bakabilir misiniz?

Normalde düzgün bir şekilde Shift'e basılı tutup Enter'ın yanındaki gerekli tuşa bastığımda noktalı virgül oluşturabilirken şimdi aynı şeyi denediğimde (i) bu karakter yani büyük i oluşuyor, sebebi nedir? Bilgisayar dilinde herhangi bir değişiklik yok. Türkçe kullanıyordum, hala Türkçe.
Alın hocam kopyalayın kullanırsınız ;

Değişen bir şey olmadı fakat shifte basılı tutarak tüm tuşlara bastığımda baska bir tuşla bunu yapabildiğimi fark ettim veya yanlış hatırlıyor da olabilirim çünkü üniversitedeki bilgisayarların klavyesinde farklı şekilde kullanmaya alışık olduğum için sanki enter'ın hemen solundaki tuşla shift yapabiliyorum gibi geldi. Kullandığım klavye ck108 fotoğrafta detaylı şekilde anlattım sorunu acaba ben mi yanlış hatırlıyorum hep bu şekilde miydi yanılsama mı oldu farklı klavyeler kullandığım için yani olması gereken kombinasyon böyle miydi hep?
1665524800277.png

Hocam muhtemelen laptopta enter tuşu 2 sıra kaplıyordu ve bu yüzden şu an kullanmanız gereken tuş eski klavyenizde enterin solunda kalıyordu.

Klavyenizdeki tuşların işlevini SharpKeys ile değiştirebilirsiniz.

Fonksiyonlar klavye modeline göre değişiklik gösterebiliyor. Uyguladığınız bir kombinasyon bu değişikliğe sebep olmuş olabilir.

Değişen bir şey olmadı fakat shifte basılı tutarak tüm tuşlara bastığımda baska bir tuşla bunu yapabildiğimi fark ettim veya yanlış hatırlıyor da olabilirim çünkü üniversitedeki bilgisayarların klavyesinde farklı şekilde kullanmaya alışık olduğum için sanki enter'ın hemen solundaki tuşla shift yapabiliyorum gibi geldi. Kullandığım klavye ck108 fotoğrafta detaylı şekilde anlattım sorunu acaba ben mi yanlış hatırlıyorum hep bu şekilde miydi yanılsama mı oldu farklı klavyeler kullandığım için yani olması gereken kombinasyon böyle miydi hep?Eki Görüntüle 1541697
Klavye dizilimi diyebiliriz. Bazı klavyelerde özellikle de İngilizce Q bir klavyeyi Türkçe dil moduna çekince virgül, noktalı virgül tuşu ş veya i harfine denk geldiği için ve shift tuşu ile bir harfe bastığınızda büyük (caps lock kapalı ise) harfe çevirdiği için virgül özelliğini diğer bir tuşa aktarıyor.

Geri
Yukarı