Nostalji Bilgisayarlar

HakanYılmazzz

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ilk bilgisayarımın özelliklerini yazıyorum. Merak ettim sizlerinde ilk bilgisayarını. Hep sorunu olan yazmayacak ya. Biraz da eskilere gidelim dedim. İnşallah kurallara aykırı değildir :)

Pentium 200 MMX işlemci
32 MB Edo-Ram
2.1 GB HDD
2 MB S3 Trio ekran kartı
Üzerinde radyo kartı olan ses kartı (ismini hatırlamadığım uzun bir slotta takılıydı)
Disket sürücüsü
24X CD-ROM
14'' CRT Monitör
Win95 işletim sistemi

Son düzenleyen: Moderatör:
Birincisi,
  • Pentium 4 İşlemci
  • 512MB RAM
  • 40GB HDD
  • Siyah Kasa
  • Philips 109B Tüplü monitör
  • 2004 Model idi.
İkincisi,
  • Toshiba Satellite Laptop
  • Intel Centrino işlemci
  • Nvidia Mobility FX5200 ekran kartı
  • 256MB RAM
  • 2005 Model idi.
Üçüncüsü,
  • Pentium 4 işlemci
  • 1GB RAM
  • Asus Kasa
  • Philips 190B monitör
  • 80GB HDD
1.Sistem 4-5 yıl, 2. ve 3. sistem de 1-2 yıl öncesine kadar kullanıldı. 3.Sistemin monitörü DVI-D destekli olduğu için hala kullanılıyor.

Birincisi,
  • Pentium 4 İşlemci
  • 512MB RAM
  • 40GB HDD
  • Siyah Kasa
  • Philips 109B Tüplü monitör
  • 2004 Model idi.
İkincisi,
  • Toshiba Satellite Laptop
  • Intel Centrino işlemci
  • Nvidia Mobility FX5200 ekran kartı
  • 256MB RAM
  • 2005 Model idi.
Üçüncüsü,
  • Pentium 4 işlemci
  • 1GB RAM
  • Asus Kasa
  • Philips 190B monitör
  • 80GB HDD
1.Sistem 4-5 yıl, 2. ve 3. sistem de 1-2 yıl öncesine kadar kullanıldı. 3.Sistemin monitörü DVI-D destekli olduğu için hala kullanılıyor.
Sanırım ben dinozor oldum bu durumda :) Benim ilk bilgisayarım 1998 de alınmıştı :D

Sanırım ben dinozor oldum bu durumda :) Benim ilk bilgisayarım 1998 de alınmıştı :D
Pek nostaljik olmasa da dördüncüyü yazmayı unutmuşum. 2010-2011'den kalma ama hala aktif olarak CAD-CAM işinde kullanılıyor, çizim yapılıyor.
  • Intel Core i7 2630QM işlemci
  • 4GB RAM
  • 500GB HDD
  • Nvidia Geforce GT540M 2GB GPU
  • Bang&Olufsen ses sistemi
Kendisi (Asus N53SV) Bluray okuyuculu, fabrikasyon çift işletim sistemli bir 17 inç (Desktop Replacement olanlardan galiba) bir dizüstü.

Benzer bir konu vardı aslında ama olsun, tazeleyelim.

Celeron 433Mhz işlemci
64 Mb RAM
8 GB HDD
8 MB S3 Savage4 GPU (servise gönderdiğim cihazın ekran kartını S3 Trio 3D 8MB ile değiştirmişlerdi, her hatırladığımda sinir olurum)
Conexant 56K modem
Panasonic Panasync monitör (len bak ta o zamanlar Sync teknolojisi kullanan monitörüm var)
Bir de ismini hatırlamadığım TV kartı. Bununla da Cine5 çözmeye çalışmışlığım vardır. Başaramadım[emoji1]

Hakkında bildiğim tek şey markası, Crea marka bir eski PC'im vardı, şu an 22 yaşındayım, PC'yi aldığımızda 11 yaşındaydım, hatta aldığımız günü bile hatırlıyorum, bir yaz günü öğle vaktinde evkurun kargosu tarafından teslim edildi, yıllarca kullandım, çok sıkıntı çıkarttı, beni çıldırtan bir bilgisayardı, şu anda evin tenha bir köşesinde duruyor, tıpkı terkedilmiş eski hurda bir çöp araba gibi geçmiş günlerin acı mazisi ile çürümekte, ah ne günlerdi be, neyse tek dileğim böyle bir PC'si olanlara kurtuluş.

Intel 80486 işlemci DX 486 olarak ta biliniyordu
16MB Bellek, sonrasında 32MB'a yükseltme yapmıştım.
2.1 GB HDD
1 MB S3 Trio Ekrant Kartı
Ses kartını hatırlayamadım, ancak arka panelde PSU üzerinden 9V yuvası vardı ayrıca hoparlörlerin güç girişini buraya takıyordum =)
3.5" Floppy Sürücü; arkadaşlar arasında oyun, araba resimleri, masaüstü arkaplanı içerikleri paylaşmak için kullanıyorduk.
16X CD Rom sürücü ; Bazen CD çıkar tuşuna basınca döndürerek çıkarıyordu, sonradan ikinci el Creative 24X uzaktan kumandalı bir model almıştım,
14" tüplü monitör
Bilyalı Mouse; Arada bilyasını çıkarıp tekerleklerini temizlemek gerekiyordu.
Spiral kablolu klavye; Alt metal paneli arada elektrik çarpıyordu.
Ayrıca o dönem meşhur IBM bilgisayar vardı yanında telefon asılı olan, koyu yeşil modeldi. Bende duvar telefonunu Ethernet kartı üzerindeki yuava takarak kasanın yanına yapıştırmıştım.
Windows 95 İşletim Sistemi

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı