Notebook anakartının yalama olmuş vidası nasıl sökülür?

fatihgn7

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar notebook bilgisayarımı 6 yıldır kullanıyorum. Fakat artık bilgisayar oyun oynarken çok kasmaya başladı ve CPU sıcaklığı 85-90(oyunda) arası yükseldi. İçini açayım dedim fakat anakartının üstündeki vida çok sıkışmış ve yalama olmuş. İşlemci kısmını temizlemek ve macun sürmek için anakart sökülmesi gerekiyor.

IMG_20200411_133643.jpg

Tornavidanın üstüne biraz japon yapıştırıcısı sür ve vidaya yapışmasını sağla. Yavaş yavaş çevirdiğinde çıkar diye tahmin ediyorum. İşlem bittiğinde asetonla vidayı ayırırsın.
Evde japon yapıştırıcısı yok maalesef peligom var onunda işe yarayacağını sanmıyorum marketler kapalı değilse alayım.

Peligom biraz zayıf kalır ayrıca tam yapışması için epey beklemeniz gerekebilir. İlk etapta şöyle yapmayı deneyin; vidayı küçük bir malzeme parçasıyla kapatın (geniş lastik bant vs.) daha sonra tornavidayla bu malzemenin içine bastırarak deneyin.

Peligom biraz zayıf kalır ayrıca tam yapışması için epey beklemeniz gerekebilir. İlk etapta şöyle yapmayı deneyin; vidayı küçük bir malzeme parçasıyla kapatın (geniş lastik bant vs.) daha sonra tornavidayla bu malzemenin içine bastırarak deneyin.
Şimdi denedim de malesef hareket etmiyor. Aslında anakart üstünde olmasa ben onu tırpanlayarak açarımda anakart zarar görmesin diye işte.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı