Notebook soğutucusunu prize takmadan kullanmak sıkıntı çıkarır mı?

Fan dönüş hızı ampere bağlı olduğu için. Mesela "500mA ile 1A arasında RPM farkı olur." gibi.
Tamam da 1 USB 3.0 çıkışı, klasik, basit bir fanı çok rahat çalıştırır.

Ama bazı soğutucularda 2-3 tane oluyor, birde ekstradan USB slotu oluyor.

Veri transferi için USB portu, enerji beslemesi için priz girişi oluyor. Farklı farklı.

Hani bütün enerjiyi tek USB veremez. Aşırı yüklenme olur hata.

Evet sonuç ne? Laptopa takılı kullansam performans kaybı yaşar mıyım?

3.0 portuna takarsın, fanların dönüş hızını, sesinden anlayabilirsin zaten. USB'ye takılıyken oyun falan oyna, performans kaybı yaşıyor musun yaşamıyor musun bak. Ben performans kaybı yaşayacağını düşünmüyorum. (USB 3.0 olması şartı ile.)

3.0 portuna takarsın, fanların dönüş hızını, sesinden anlayabilirsin zaten. USB'ye takılıyken oyun falan oyna, performans kaybı yaşıyor musun yaşamıyor musun bak. Ben performans kaybı yaşayacağını düşünmüyorum. (USB 3.0 olması şartı ile.)

Sesi normal geliyor. Ancak şaşırdığım nokta daha çok hava gelmesi oldu. Yani daha fazla hava üflüyor eskiye nazaran. Sanırım uzatma kablom bozuk. Eskiden ona bağlı kullanıyordum.

Oha notebook soğutucularını prize takarak kullanan var mıymış ya 😯 Ben hep laptop usb girişine takılır diye biliyorum ve fanlar düşük enerjiyle çalışıyor. Herhangi bir performans kaybı yaşamazsınız.

Anakartada bağlı bu durum, normalde USB 3.0 her ne kadar 0.9 amper veriyor olsa da bazı anakartlarda yazılım sayesinde bu miktar 1.6 ampere kadar çıkabiliyor(MSI Super Charger)..

Yeni konular

Geri
Yukarı