Nouveau sürücüsü ile NVIDIA deneyimi

XuaQL

Decipat
Makaleler
1
Biliyorsunuz nouveau tersine mühendislik yapılan NVIDIA için geliştirilen açık kaynaklı bir sürücüdür.
Yaşadığım artıları ve eksileri anlatacağım kullanır mı kullanılmaz mı sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Biraz kısa bir anlatım olacak onu söyleyeyim :)

Öncelikle günlük kullanımda bir eksisini görmedim hatta artılarını gördüm NVIDIA ile programların uyumsuz çalışması gibi sorunların çoğu kalktı. İşte NVENC codec hatası gibi hatalarda artık yoktu. Bu tür hataları veren programları kullanabilmek sorunsuzca açıkçası çok iyiydi. 2D oyunlarda da gayet stabil çalışıyor. Sadece 2D oyunlar da başlarken başında bir takılma oluyor sonra düzeliyor. 3D oyunlarda ise sorun biraz sıkıntılı normal olarak normalde 400 FPS alabildiğim oyundan en optimize ayarlarla 40 FPS alabiliyordum. Bu açıkçası moralimi bozmuştu her şey sorunsuz çalışırken 3D performansının olmaması eğer oyun oynayan biriyseniz rahatsız edici olacaktır. Benim tavsiyem oyunlarla 3D şeylerle alakanız varsa tavsiyem kurmamanızdan yana olacaktır. Eğer sadece ofis işleri, internette video izleme, eğer okula gidiyorsanız ödev gibi işleri yapabilirsiniz. Fakat bir uyarı da bulunayım bu sizde de bu şekilde çalışacağı anlamına gelmez belki sizde 2D ve video oynatma bile çalışmayabilir. Bu her ekran kartında farklılık gösterebilir o yüzden kendiniz denemeniz gerekmekte.

Bu siteler üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Nouveau RTX 2000 öncesi kartlarda iyileşeceğinden eminim, NVIDIA'nın çekirdek modüllerinin kaynak kodlarını yayınlaması ile beraber nouveau ekibi geriye dönük uyumlulukla alakalı çalışmaları hızlandırabilir, pek de uzak olmayan bir gelecekte NVIDIA ekran kartlarında kapalı kaynak - açık kaynak ayrımı bitecek.

Nouveau RTX 2000 öncesi kartlarda iyileşeceğinden eminim, NVIDIA'nın çekirdek modüllerinin kaynak kodlarını yayınlaması ile beraber nouveau ekibi geriye dönük uyumlulukla alakalı çalışmaları hızlandırabilir, pek de uzak olmayan bir gelecekte NVIDIA ekran kartlarında kapalı kaynak - açık kaynak ayrımı bitecek.

İnşallah hocam vallahi dört gözle performanslı açık kaynaklı NVIDIA sürücülerini bekliyorum nouveau ekibi tarafından ama o kadar hızlı geliştirileceğini sanmıyorum. Nouveau'nun gelişimi çok yavaş oluyor belki bu hız artabilir ama bazı dosyalarına yıllardır güncelleme gelmedi 7 yıl gibi bir süresi o dosyaların eskiler onu yeni nesil NVIDIA kartlarına adapte edecekler sonra listede olmayanlar için düzeltmeler çalışmalar yapılmaya çalışılır yani işleri biraz uzun olur ki en son güncelleme Arch repo'sundaki 2021-11-09 tarihinde yapıldı. NVIDIA'nın amacı tamamen açık kaynağa geçmek olsaydı normal sürücüyü yayınlardı zaten ama yapmadılar o liste dışındakiler bu Driver'ı kullanamazdı. Nouveau aslında gelişmesinin yavaşlamasının sebebi NVIDIA bunu engelliyor. Bunu önlemek için çalışmalar yapıldı. Yanlış hatırlamıyorsam özellikle GeForce 900 sürümünden beri. Sanırım hala biraz zamana ihtiyacı var ama aslında bayağı yol da katedildi. Eskiden nouveau sürücüsü ile 3D bir oyunda 5 FPS bile doğru düzgün alamazdınız ama bunu da ellerinden geldiğince düzelttiler oyunlarda grafik çözünürlük gibi şeyleri düşürerek de 60 FPS stabil almak mümkün oldu. Tüm sorunun zaten en büyük sebeplerinden biri clock ayarı oldu. Bu nouveau ilk çıktığından beri bir sorundu ve hala da büyük bir sorun oldu. Umarım bu sorunlar düzeltilince gelecekte artık herkesin açık kaynak nouveau kurduğu bir Linux topluluğu görürüz.

Yeni konular

Geri
Yukarı